REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Balkabaklı Mücver Tarifi

  • 5 dk. PİŞİRME ZAMANI
  • 15 dk. HAZIRLANMA
  • 5-6 KAÇ KİŞİLİK
  • Orta ZORLUK
İçindekiler

250 gr. balkabağı
½ adet soğan
3 dal taze soğan
4 çorba kaşığı un
2 adet yumurta
1 iri diş sarımsak
9 adet karanfil
1/6 muskat rendesi
1 adet kuru kırmızı biber ya da 1 çay kaşığı pulbiber
30 gr. kabak çekirdeği içi
1 çay kaşığı çekilmiş dört renk karabiber
Tuz
Kızartmak için; Ayçiçek yağı

Servisi ve üzeri için
6 yaprak kıvırcık ya da marul
10 çorba kaşığı yoğurt
1/6 muskat rendesi
1,5 çorba kaşığı zeytinyağı
20 yaprak taze nane
Tuz

Mücver, malzemeleri hem güzel bir değerlendirme yöntemi, hem de başlı başına bir lezzet.

Bu tarifte de balkabağı kullanıp, turuncu renkli, pofuduk, kabağın şekeri ile de hafif tatlı bir tada göz kırpan bir mücver tarifi vermek istedim. Daha önce pazı ve mantar mücver tariflerimi denemediyseniz onları da denemenizi şiddetle tavsiye ederim.

250 gram temizlenmiş balkabağını rendeleyin. Ancak rendelerken hızlı bir el hareketi yerine daha büyük ve uzun şeritler çıkması için kabağı rendenin en başından sonuna kadar rendeden ayırmadan rendeleyin. Böylece kabağı çok ezmemiş ve suyunu çıkarmamış olacaksınız. Bir karıştırma kabına önce kabakları ardından ince ince doğranmış 3 dal taze soğanı ekleyin. ½ adet soğanı ve 1 diş sarımsağı da minik minik doğrayarak ekleyin. Üzerine 2 yumurta kırın ve 4 çorba kaşığı unu serpin. Baharat olarak kanımca karanfil, muskat ve acı biber bu karışıma çok yakışıyor. 9 karanfili ezerek, 1 muskatın da 1/6’sını rendeleyerek ekleyin. Acı için isterseniz 1 çay kaşığı pulbiber koyabilir, veya benim gibi acıyı daha derinden hissetmek isterseniz 1 adet kurutulmuş acı biber ince ince doğrayarak da ilave edebilirsiniz. Son olarak 1 çay kaşığı çekilmiş dört renk karabiber, 30 gram kabak çekirdeği içi ve ağız tadınıza göre tuz ekleyerek, tatlandırın. Bütün karışımı iyice karıştırın. Yayvan bir tavada, 1 cm. yüksekliğindeki ayçiçek yağını kızdırın. Karışımı iki kaşık yardımıyla toplayıp yağa bırakın, sonra da tepesine bastırıp biraz yayın. Bir kere çevirdikten sonra kızarınca, peçetenin üzerine alarak fazla yağını çektirin. Bu tariften yaklaşık 10-12 porsiyon mücver çıkacaktır.

Servisi için de yanına çok yakıştığını düşündüğüm baharatlı yoğurt ve yeşillik kullanabilirsiniz. Bunun için 10 çorba kaşığı yoğurda, 1/6 muskatın rendesi, biraz tuz ve 1,5 çorba kaşığı zeytinyağı ekleyerek iyice karıştırın. Ferahlatıcı bir tat için de 20 yaprak taze naneyi kesme tahtasında üst üste koyup bir puro gibi sararak ince ince doğrayın ve yoğurtla karıştırın.

Mücveri tabağa alınca üzerine kıyılmış marul ya da kıvırcık yaprakları koyarak üzerine de bu hazırladığınız yoğurt sosundan gezdirin. Afiyet olsun.

Refika’nın Dükkanı: