REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Bakla Cips

  • 40 dk. PİŞİRME ZAMANI
  • 45-50 dk. HAZIRLANMA
  • 1 KAÇ KİŞİLİK
  • Kolay ZORLUK
İçindekiler

2 çorba kaşığı galeta unu

1 dolu avuç bakla

1 tatlı kaşığı taze karabiber

1 çay kaşığı tatlı toz kırmızı biber

1 çay kaşığı dövülmüş kişniş

1 çay kaşığı kurutulmuş sarımsak tozu

1 çay kaşığı hardal tohumu

1 adet yumurta

Ayçiçek yağı

 

 

Hani Japonların bezelye ve bilimum tanelerle yaptıkları atıştırmalıkları vardır, 90’larda İstanbul’a gelen. İnsan  fıstık lezzetinde bezelyeler yediğinde kendini biraz daha hafif hisseder. Bu tarif de bu duygudan geliyor.  Bunu bezelyenin yanı sıra iç bakla ile de deneyelim istedik.Önce baklaları şokluyorsunuz ki parlak renklerini kaybetmesinler. Yukardaki tarif gibi. 1,5 dakika kaynar su sonra buzlu suda şok sonrasında kabuklarını soyup 40 dakika kadar 150 derece fırında kurutuyorsunuz.

2 çorba kaşığı galeta ununa, 1 tatlı kaşığı yeni dövülmüş taze karabiber, 1 çay kaşığı toz acı kırmızı biber, 1 çay kaşığı dövülmüş kişniş, 1 çay kaşığı kurutulmuş sarımsak tozu, 1çay kaşığı hardal tohumu döverek yoksa direk tozununu ekleyerek bir karışım elde etmiş olacaksınız. Biraz acı biraz sarımsak ve daha bir sürü sürprizli tatlar…
1 adet yumurtayı kırıp, çırpıp içine soğumuş baklaları atın. Baklaların her tarafı iyice yumurtalanınca fazla yumurtasını süzerek galetalı karışıma atın ve her tarafının galeta ununa bulandığına emin olun. Yumurtaya iyice bulanması unun tutuculuğu için çok önemli. Galeta karışımını bir buzdolabı poşetinde hazırlamak  tüm baharatların un ile karışması için kolaylık sallayacaktır. Hatta bu poşetin ağzını iyice çevirip balon haline getirip çocuğunuza verin. Böylece hem mutfakta  onunla vakit geçirmiş olursunuz hem de mutfak işlerini bir oyun haline getirip,  keyif almasını sağlarsınız.

İyice kızmış ayçicek yağına attığınız baklaları 15-20 saniye sonra çıkarın. İster sıcak sıcak ister biraz soğuduktan sonra yiyin.
Normalde taneleri biraz daha düşük derecede daha uzun kurutabilirseniz bu atıştırmalığı günlerce yiyebilirsiniz. Böyle bir imkanınız yoksa 1-2 saat içinde yemekte fayda var. Ama tadı öyle güzel ki emekleriniz boşa çıkmayacak! Çocuklarınız için evde yapılmış eğlenceli bir cips, misafirleriniz için de yaz akşamlarında bira yanında eşlik edecek hoş bir atıştırmalık olacak.

Refika’nın Dükkanı: