REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

ASMA YAPRAĞINDA ENGİNAR DOLMASI

İçindekiler

8-9 adet enginar

8-9 adet asma yaprağı

İç malzemesi

2 çorba kaşığı kuş üzümü

1 su bardağı pirinç

5 çorba kaşığı zeytinyağı

2 çorba kaşığı dolmalık fıstık

2 adet soğan

1 çay kaşığı toz tarçın

1,5 çay kaşığı yenibahar

1,5 çay kaşığı karabiber

1 çorba kaşığı şeker

1 su bardağı sıcak su

¼ demet maydanoz, dereout, nane

½ adet limonun suyu

Pişirirken,

8 çorba kaşığı zeytinyağı

1 adet limon suyu

İki çorba kaşığı kuş üzümünü ılık suda bir saat bekletin. Vakit bulamazsanız da dünyanın sonu değil, bekletebildiğiniz kadarı da olur. Bir su bardağı pirinci birkaç kez yıkayıp süzün. Geniş ve yayvan bir tencereye üç çorba kaşığı zeytinyağı koyup iki çorba kaşığı dolmalık fıstığı renkleri değişmeye başlayıncaya kadar karıştırarak kavurun. İki çorba kaşığı daha zeytinyağı ekleyip ısınınca ince kıyılmış iki iri soğanı ekleyin. Soğanlar renk değiştirmeye ve benliklerini kaybetmeye başladıklarında kuş üzümlerini de ekleyin. Birlikte biraz daha kavurun. Pirinci ekleyip devamlı çevirerek pişirmeye devam edin. Her pirinç tanesinin yağdan nasibini alması çok önemli. Bir çay kaşığı tarçın, bir buçuk çay kaşığı yenibahar ve bir o kadar da karabiber koyup, pirinçleri ezmeden karıştırın. Sonra bir çorba kaşığı şeker ekleyip bir su bardağı kaynar su dökün. Tencerenin kapağını kapayıp kısık ateşte suyunu çekinceye kadar pişirin. Bir süre kenarda soğumaya bırakın. 
Bu sırada her birinden çeyrek demet olmak üzere; maydanoz, dereotu ve naneyi ince ince kıyın. Yarım limonun suyunu ve yeşillikleri eklediğinizde ideal dolma içiniz hazır olacak. 
İçi geniş bir asma yaprağının ortasına soyulmuş ufak bir enginar (bu iç 8-9 enginara yeter) koyun. İçini tepeleme doldurun. Alt yaprakları yukarı doğru kaplayıp, üstüne bir tane daha büyük yaprak kapatın. Yaprakları enginarın altına doğru kıvırın. Yeterince iyi sarılmadığını düşünürseniz, iple iki tur bağlayabilirsiniz. Yayvan bir tencerenin altını önce ıslatıp sonra da yağlayın. Enginarları üstüne tek sıra halinde dizin. Sekiz çorba kaşığı zeytinyağı ve bir limonun suyunu da ekleyip üzerini kapatacak kadar su ekleyin. Hafif bir tabak yerleştirerek tencerenin kapağını kapayın. Enginarların pişmesi yaklaşık 40 dakika alacak. Piştikten sonra en az yarım saat dinlendirin.

Refika’nın Dükkanı: