REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Açmalı, Hollandez Soslu, Poşe Yumurta

İçindekiler

1 adet açma
5 dilim pastırma
3 yaprak Yedikule marulu
½ tatlı kaşığı tereyağı
1 çorba kaşığı sirke

Hollandez sos için;
2 çorba kaşığı, 50 gr tereyağı
1 tutam tuz
1 tatlı kaşığı sirke
1 adet yumurta sarısı

Burak geçen haftalarda mis gibi açma yapınca ben de duramadım, kahvaltıların gözdesi olacak, çıtır pastırmalı, hollandez soslu ve yedikule marullu yiyenlerin aklını alan bir poşe yumurta yaptım. Kahvaltıda misafirleriniz etkilemek kendinize güzel bir kıyak yapmak istiyorsanız bu tarifi şiddetle tavsiye ederim.

Küçük bir sos tenceresinde 2 çorba kaşığı tereyağını eritin ve üzerinde biriken köpüğü alın. Ardından hafif soğumasını bekleyin. Tereyağının çok sıcak olmamasına dikkat edin aksi takdirde sosunuzdaki yumurta aniden pişecek ve böylece yumurtanız kolayca kesilecek.

Küçük bir tencereye bir parmak kalınlığında sıcak su koyun ve ısıtmaya devam edin. Çelik bir kâseye 1 yumurta sarısını, 1 tatlı kaşığı sirkeyi ve 1 tutam tuzu alıp çırpmaya başlayın. Aynı yönde çırpmaya özen gösterin. Kaynamaya devam eden ancak fokurdamayan suyun üzerine kasenizi yerleştirin ve çırpmaya devam edin. Tavadaki erimiş tereyağını azar azar, sanki ip gibi, sosa akıtın ve çırpmaya devam edin. Aynı mayonez yapar gibi, sos tereyağı ile birleştikçe katılaşmaya ve kabarmaya başlayacak. Arada yağı eklemeyi kesip, çırpmaya devam edin ki, yumurta kesilmesin. Karışım artık iyice krema kıvamını aldıktan ve hafif katılaşmaya başladıktan sonra sosunuz hazır.

Geniş bir tencereye 4-5 parmak yüksekliğinde kaynar su koyun ve içine yaklaşık 1 çorba kaşığı sirke ekleyin. Sirke yumurtanın dağılmayıp bir arada kalmasını kolaylaştıracak. Poşe yumurta yaparken yumurtayı fokur fokur kaynar suda pişirmeyin. Şiddetle kaynayan su nazik yumurtayı parçalayacaktır. Bir kaşık ile tenceredeki suyu karıştırın ve bir girdap oluşturun. Su dönerken yumurtayı nazikçe ortasına kırın. Dönen su, yumurtayı güzelce toparlayacaktır. 2-2,5 dakikada yumurtaların beyazı güzelce sertleşecek, sarıları ise en sevdiğimiz akışkan kıvamda olacaktır.

Yumurtanız suda sakince pişerken enine ikiye kestiğiniz açmayı küçük bir tavada kendi yağıyla her tarafı kahverengileşinceye kadar ısıtın. Tabağa önce kızarmış açmayı koyun ve üzerine biraz sos sürün. Ardından 3 minik yaprak yedi kule marulunu yerleştirip, Hollandez sostan tatlı kaşığıyla biraz daha dökün. Açmaları ısıttığınız tavada 5 dilim pastırmaları ısıtın. Pastırmalar ısınmaya başladıktan sonra yarım tatlı kaşığı tereyağı ilave edin. Eklediğiniz tereyağı pastırmaları çıtır bir hale getirecek. Üzerine pişmiş yumurtayı ve pastırmaları yerleştirin. Tekrar Hollandez sostan dökün.

Kalabalık bir Pazar kahvaltısında hazırladığınızda sofradaki herkesi kendine hayran bırakacak enfes leziz açmalı poşe yumurtanız emrinize amade.

İzleyin:
Refika’nın Dükkanı: