REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

refikadan.com


refikadan

Zanaatler, el emeği göz nuru, biri diğerine benzemeyen çok kıymetli değerlerimizden. Biz de Refika’dan olarak Türkiye’de çok özel zanaatkarların, ham malzemelerin ve eski tasarımların var olduğunu biliyoruz . Bu yüzden zanaatlerimizi Türkiye’de en iyi yapan ustaları bulup bu değerlerimizi evlerimizde kullanılabilir boyutlara, renklere ve şekillere getirdik. Şimdiye kadar geleceğe taşınması için çabaladığımız zanaatlerimizin keyifli hikayelerinden söz etmek isteriz.

Bundan 20 sene evvel klasik emaye yapan onlarca fabrika vardı fakat Refika’dan olarak 800 derecenin üzerinde pişen ve cam olduğu için oldukça sağlıklı olan emayenin tekrar mutfaklara girmesine vesile olmaya karar verdiğimizde bu sayı bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar azdı. Bu az sayıdaki üretici de Çin’den gelen benzerleri ile fiyat kırarak mücadele etmeye çalışıyordu.

Şekerci kavanozlarını bilir misiniz ? Bu şeker mi şeker kavanozların bizim memleketin mutfaklarında kullanımı eski bir gelenek. Hem kullanışlı hem güzel hem de memleketimize ait olduğu için şekerci kavanozlarının evlere girmesini çok istedik. Lakin, şehir mutfakları gittikçe küçülüyor bu yüzden de büyük boylarda olan şekerci kavanozlarını kullanmak zorlaşıyor. Biz de onları yeniden çizdik, boyutlandırdık ve sizlerle paylaşabileceğimiz bakır kapaklı her mutfağa uygun boy boy kavanozlar yaptık.

Bahsettiğimiz güzellikler dışında daha nice zanaatlerimiz var… Zanaatkarların işlerine dönmelerine katkıda bulunmak, emeğin ne kadar kıymetli ve biricik olduğunu www.refikadan.com ile anlatmak en büyük hayalimiz. Siz de bizimle bu güzel yolculuğa çıkmak ister misiniz?