REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Salça Yapabilme Atölyesi

 

“Balkon Bahçeciliği” atölyesiyle başlayan bu paylaşım ve ortak öğrenme hikayesi 10-11 Eylül tarihinde“Salça Atölyesi” ile devam etti. Gelecekte düzenlenecek atölyeler hakkında bilgi ve program için ana sayfanın sağ altında bulunan elektronik posta listesine kayıt olabilirsiniz.

Şimdi tam da salça yapma zamanı! Kimimiz aile büyüklerimizin yapışını hatırlar satın aldıklarımızla arasındaki lezzet farkını bilir tatlısından hüzünleniriz. Kimilerimiz tatil dönüşü yol üzerinden köy salçalarımızı alır, köylülerin yaşadığı hayata, bu tazeliği kışa taşıyabilmelerine özeniriz. Ama hiçbir şekilde bu gelenekleri şehir hayatında biraz emekle hayata tekrar geçirebileceğimizi düşünmeyiz. Bu duygularla İmece Yemek ve Yaşam Atölyesi olarak biz şehir insanlarının bu adeti sürdürülebilir kılma yollarını araştırdık. Farklı salça yapma tekniklerini birbirleri ile kıyasladık.

El birliği ile 4 saatte hem domates hem de biber salçası yapacağımız ve çok daha fazlası ile ilgili bilgi edinebileceğimiz bir atölye oluşturduk. Bu atölye bugüne kadar katıldığınız hiçbir yemek atölyesine benzemeyecek! İmece ruhunun ve paylaşımının bedeninizi çalıştırıp ruhunuzu rahatlattığını hissedeceksiniz. Kazanlar karıştırılıp, hikayeler paylaşılacak.

Bununla da kalmayıp evinize birlikte yaptığımız salçalardan götürüp sevdiklerinize bir sürü yemek yapma imkanınız olacak.