REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Mucize Lezzetler II.Sezon Bölüm 11 Yeni Yıl Hediyeleri

Yılbaşı hediyelerinizi kendiniz yapmaya ne dersiniz? Refika bu hafta yarım saat içinde, sevdikleri için bir yılbaşı sepeti hazırlıyor. Tarçınlı portakallı şeker, aromatik zeytinyağı, sürülebilir çikolata kreması (tabiri caizse Nutella) sepetin içindeki keyifli hediyelerden yalnızca bir kaçı.

Çeşni Değirmeni

Tüm malzemeleri bir kapta karıştırın. Bunu bir değirmene koyup, yemeklerinizde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. İçinde tuz olan karışımları plastik öğütücülü değirmene koymayı tercih edin, aksi taktirde metal bıçak kısmı oksitlenebiliyor. Kalanını da bittikçe değirmeninizi yenilemek üzere kavanozda saklayabilirsiniz.8 adet kuru kırmızı biber
2 çorba kaşığı dört renk karabiber
1 çorba kaşığı kekik
1 çorba kaşığı nane
1 çorba kaşığı sarımsak kurusu
2 çorba kaşığı kişniş
1 çorba kaşığı tane sumak
1 tatlı kaşığı kalın tuz

Tarçınlı Portakallı Şeker

1 portakalın kabuğunu rendeleyin. 1 çorba kaşığı tarçın ve 300 gr. esmer şekeri ile karıştırıp, valsoda çekin. Karışım iyice özdeşleşene kadar, 3-4 tur çekmenizde fayda var. Bir kavanoza alarak içine 2 adet tarçın çubuğu yerleştirin. Bu şekilde çubuk tarçının aroma ve kokusu şekerle karışmaya ve kavanozdaki esmer şekerin tarçınlı olduğunu size hatırlatmaya yardımcı olacaktır. Hazırladığınız bu şekeri çay ve kahvelerde ya da kek veya tart hamuru gibi tatlıları hazırlarken kullanabilirsiniz.

300 gr. esmer şeker
1 çorba kaşığı toz tarçın
1 portakal kabuğu rendesi
2 adet çubuk tarçın

Anadolu Yemişleri Karışımı

1 çay bardağı buğdayı ve 3 çorba kaşığı çedeneyi geniş bir tavada sürekli karıştırarak orta ateşte kavurun. Pıt pıt patlama sesleri duymaya başlayacaksınız. 3-4 dakika sonra 1 çay bardağı kadar menengiç, 50 gr beyaz leblebi ve 90 gr sarı leblebi ekleyip birlikte, yaklaşık 10 dakika kadar kavurmaya devam edin. Buğdayların renginin turuncuya çaldığını fark edeceksiniz. Böylece buğdaylar kavurga diye tabir edilen çıtır atıştırmalığa dönüşüyorlar ve tatları nefis oluyor.  Soğuması için bekledikten sonra kavanozlayıp canınız istediğinde yemek için saklayabilirsiniz.

1 çay bardağı buğday
1 çay bardağından az menengiç tohumu
50 gr. beyaz leblebi
100. gr sarı leblebi
3 çorba kaşığı çedene

Aromatik Zeytinyağı

Bu zeytinyağı şişesinin görüntüsü o kadar güzel oluyor ki, insan kullanmaya kıyamıyor. İçine farklı yeşillik ve baharatlar konduğundan ve zamanla zeytinyağının dokusunu farklılaştıracağından mümkünse minik şişelerde hazırlanmalı, hızlı tüketilmeli. Benim hazırladığım yağ yaklaşık 300 ml. Siz de şişelerinizin boyutuna göre zeytinyağı miktarını ayarlayabilirsiniz. Sırayla malzemeleri koyarak ağzını sıkıca kapattığınızda karışımınız hazır olacak. Sabah kahvaltıda peynirin üzerine başka, öğlen çorbada başka akşam da eriştenin üzerine döküldüğünde bambaşka bir mutluluk yaratacak!

2 dal biberiye
4 adet kuru kırmızı biber
2-3 dal kekik
2 dal taze kişniş tohumu
4 adet defne yaprağı
2 adet limon ağacı yaprağı
2 çorba kaşığı dört renk karabiber

Kuru Sebze Karışımı

Bu tarif hazır çeşniler yerine kullanabileceğiniz nefis bir alternatif. 1 çorba kaşığı dört renk biberi havanda kabaca dövün. Havana 4 çorba kaşığı pırasa kurusunu, 1 çorba kaşığı kereviz kurusunu, 3 çorba kaşığı havuç kurusunu, 2 çorba kaşığı da toz sarımsak ve 3 çorba kaşığı soğan kurusu ekledikten sonra karıştırın. Son dokunuş olarak, 4 adet kuru kırmızı biberi ve 10 adet kurutulmuş domatesi küçük küçük doğrayarak ekleyin. Bu karışımı çorbalarda, eti çeşnilendirmek için, erişte ve makarnalarda kullanabilirsiniz.

1 çorba kaşığı dört renk biber
4 çorba kaşığı pırasa kurusu
1 çorba kaşığı kereviz kurusu
3 çorba kaşığı havuç kurusu
3 çorba kaşığı soğan kurusu
2 çorba kaşığı sarımsak kurusu
4 adet kuru kırmızı biber
10 adet kurutulmuş domates

Sürülebilir Krem Çikolata

Tercihen kabuklu olan 150 gr fındığı ızgara+fan modunda yaklaşık 10 dakika fırınlayın. 175 gr bitter ve 175 gr sütlü çikolatanızı ben mari usulü eritin. Ardından fırındaki fındıklarınızı çıkartın. Eğer kabuklu kullandıysanız kabuklarını soyun. Bunu yapmanın kolay yollarından birisi de fındıkları iki bez arasında hafifçe ovalamak. Ardından fındıkları valso veya in love doğrayıcıdan geçirin. Bu işlemi fındıklar sıcakken yapmak gerekiyor, böylece yağını sıcak olarak dışarı verecek ve kremamsı hali almasını sağlayacak. Aksi taktirde karışımınız kesilme ihtimali söz konusu. Önce toz olana kadar çekin. Bundan sonra da aralıklara durdurarak çekmeye devam edin. Birkaç dakika sonra tane tane halinden fındık ezmesi kıvamına doğru, oradan da iyice pürüzsüz bir kıvama gelecek.  Fındıklar hala sıcakken 3 çorba kaşığı pudra şekerini eleyerek ekleyin. Sonra da 1 çorba kaşığı kakaoyu ve 1/3’ünü sıyırdığınız vanilya çubuğunun çekirdeklerini ekleyin. Karışımın oda sıcaklığında donmasını azaltmak için de 2 çorba kaşığı fındık yağı ekleyin ve son olarak doğrayıcıdan tekrar geçirin. Çocukluk hatırası krem çikolatınızın hazır olması için son dokunuş da erittiğiniz çikolatayı bu karışıma eklemek ve kaşıkla iyice karıştırmak. Keyifle yemeniz dileğiyle.

150 gr. çiğ fındık
175 gr. bitter çikolata
175 gr. sütlü çikolata
3 çorba kaşığı pudra şekeri
2 çorba kaşığı fındık yağı
1 çorba kaşığı kakao
1/3 vanilya çubuğu

Nar Şerbeti

Sıktığınız nar suyu miktarına karşılık gelecek kadar şekeri ekleyin ve ikisi birbiriyle iyice kaynaşana ve şeker yok olana kadar karıştırın. Gördüğünüz üzere şerbet yapmak düşünülenden daha da kolay oluyor. Servis yaparken bardağa bir miktar koyduktan sonra üzerine su koyarak, nar ve şeker yoğunluğunun kıvamını damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz.

Nar suyu
Aynı oradan toz şeker

Kuru Sebzeli Erişte

Tavada, 2 çorba kaşığı zeytinyağında 2 çorba kaşığı kuru sebze karışımını ekleyip biraz kavurun. Ardından kaynayan suda haşladığınız 2 avuç erişteyi pişince bu tavaya ekleyin. Ardından dilediğinin miktar kolot peynirini ince dilimler halinde ekleyin ve kaşıkla karıştırın. Ben peyniri erişteyle çok yakıştırdığımdan bol bol koyuyorum. Erişte peynirin güzel aromasını içine çekiyor ve tadı enfes oluyor. Peynirler iyice eriyip ve kuru sebze karışımı ve erişte ile kaynaştığında artık erişteniz hazır demektir. Dumanı üzerindeyken yemenizi öneririm.

2 çorba kaşığı zeytinyağı
2 çorba kaşığı kuru sebze karışımı
2 avuç erişte
Kolot peyniri