REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Mucize Lezzetler II.Sezon Bölüm 6 Keskin Sirke Kumpire Yarar

Refika bu hafta mutfakta işe sirke yaparak başlıyor, sirkeyi kullanarak bir barbekü sosu hazırlıyor. Nefis barbekü soslu tavuk, yanına da evde kumpir yapıyor.

Üzüm Sirkesi

Sirkeyi sanki sadece salata soslarında kullanılan veya turşu yapmak için gerekli görüyoruz. Oysa sirke ve çeşitleri etlerde, soslarda, fırın ve ızgaralarda inanılmaz roller oynayabiliyor. Sirke dünyasına girince meyvelerden bitkilere ve şaraba kadar pek çok farklı yöntemle sirke yapabilirsiniz. 2 kg. kadar üzümü, sirkeyi kuracağınız ağızı geniş cam bir kaba tepeleme bir şekilde yerleştirin. Saplarını isterseniz üzerinde bırakabilirsiniz. Beyaz üzüm ya da siyah üzüm kullanabilirsiniz, tamamen sizin zevkinize kalmış. Üzümleri kaba biraz bastırarak yerleştirdikten sonra üzerini kapatacak kadar içme suyu koyun. Sonra üzerine 1 çay bardağından az organik sirke ilave edin. Bu daha çabuk fermente olmasını sağlayacaktır. Daha önce evde sirke denemiş olanlar bilirler, sirkenin üzerinde fermente olduktan sonra jölemsi bir tabaka oluşur işte bu sirke anasını da sirke yapmak için ayırıp kullanabilirsiniz. Daha sonra kabın ağzını tülbentle kapatıp ılık ancak güneş almayan bir yerde, her gün biraz çalkalayarak 15 gün bekletin. Tülbent, meyve dışarda kalınca oluşan sirke sineklerini önlem. Yaklaşık iki hafta boyunca her gün sirkenizin kokusuna ve tadına bakın. Asit oranı ve tadı üzümün cinsine, durumuna ve ortamın sıcaklığına göre değişir; dolayısıyla hazır olduğunu anlamak için damak tadınıza başvuracaksınız. Hazır olduğuna karar verdiğinizde sirkeyi ince tülbentlerden geçirip, süzüp şişeleyin.

Malzemeler

2kg üzüme;
Üzerini kapatacak kadar içme suyu
1 çay bardağından az organik sirke ve / veya sirke anası

————————————————————————————————

Barbekü Sosu

Tavaya tohum baharatlar olan kimyon ve kişnişden 2’şer çorba kaşığı koyarak, yüksek ateşte 2-3 dakika boyunca çevirerek kavurun. Böylece baharatların tüm aroması daha iyi çıkacaktır. Valso’ya 2 adet soğanı 4’e bölerek yerleştirin, 4 diş sarımsak ekleyin, üzerine kavrulmuş kişnin ve kimyonu ilave edin ve soğan püre olana dek çekin. Tavaya önce 3 çorba kaşığı zeytinyağı ekleyin, ardından Valso’daki soğan püresini ilave edin. 5-6 dakika boyunca karıştırarak püreyi pişirin. Sonra içine, 400 gram ketçap, 2 çorba kaşığı acı toz kırmızı biber, 2 tatlı kaşığı karabiber, 10 dal kıyılmış taze kekik ekleyin. Sonra tatlılık için, 4 çorba kaşığı pekmez, 1 portakalın suyunu ilave edin. Ekşilik içinde 2 çorba kaşığı sirke ilave edin. Tavuk suyu kanımca barbekü sosa çok yakışıyor. Bunun için hazırda tavuk suyunuz yoksa, tavuk stok tarifini kullanarak kendi stoğunuzu hazırlayıp, buzlukta saklayabilirsiniz. Ben bizim buzlukta dondurduğum buz kalıbından 2 buz parçası kullandım. Sizinde denemenizi şiddetle tavsiye ederim. Sosu kısık ateşte karıştırarak kaynatın, eğer suyu azalırsa 1 bardak kadar su ekleyebilirsiniz. Ağız tadınıza göre de tuzunu ayarlayın. Yaklaşık 15 dakika sonra barbekü sosunuz hazır olacak. Tel süzgeçten geçirip kavanoza alarak saklayabilirsiniz.

Malzemeler

2 adet soğan
4 diş sarımsak
6 çorba kaşığı zeytinyağı
2 çorba kaşığı kimyon tohumu
2 çorba kaşığı kişniş tohumu
400 gr. ketçap
2 çorba kaşığı acı toz kırmızı biber
4 çorba kaşığı pekmez
1 portakalın suyu
2 çorba kaşığı sirke
2 buz kalıbı tavuk suyu
2 tatlı kaşığı karabiber
10 dal taze kekik
1 bardaktan biraz az su
Tuz

————————————————————————————————

Barbekü Soslu Tavuk

Fırını ızgara ve fırın modunda 250 dereceye ayarlayın. Tavuk kanatlarını yıkayıp, kurulayın. Her tavuğu 1 çorba kaşığı barbekü sos bulayın ve fırının ızgara telinin üzerine yerleştirin. Izgara telini fırının üst rafına koyun ve altına bir fırın tepsisi koyun ki fazla yağı fırında tepsiye akabilsin. 10 dakika sonra çevirin, eğer biraz daha soslamak isterseniz, çevirdiğiniz tarafa da sos sürebilirsiniz. Fırında bir 15-20 dakika daha tutmanız yeterli olacaktır.

Malzemeler

3 adet tavuk kanat
3 adet tavuk but
Her tavuk için 1 çorba kaşığı barbekü sos

————————————————————————————————

Evde Kumpir

Kumpirciler gibi patates pişirmek inanın hiç de zor değil. Büyük patatesler uzun süre pişeceğinden orta boy patatesleri tercih ederseniz zamandan kazanırsınız. Patatesleri folyo kağıda sararak 250 derecelik fırının altına koyun. Üzerine de bir fırın tepsinin ters çevirip yerleştirin. Yaklaşık 50 dakika sonra bastırarak kontrol edin. Eğer yumuşaksa olmuş demektir. Hala biraz sertse 10 dakikaya daha ihtiyacı olabilir. Patatesler olunca, folyo kağıdından çıkarın ve bıçakla ikiye aralayın. Bu noktada yaratıcılık tamamen size kalmış. Eğer benim önerilerimi duymak isterseniz, biraz tereyağı , kaşar peyniri ve tuzla veya sadece ev yapımı barbekü sosla bile güzel olduğunu söyleyebilirim. Kendi kumpirinizi yapmak için haydi mutfağa.

Malzemeler

Orta boy patates
Barbekü sos