REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Mucize Lezzetler II.Sezon Bölüm 5 Simitin Hikayesi

İstanbul yemek üzerine efsanelerle dolu bir şehir. Refika da bu hafta simidin ilk yapım rivayetini anlatıyor, gerçek İstanbul simidinin evde nasıl yapılacağını araştırıyor. Boğaz’ın martılarının da ortak olduğu simitlerin yanında peynir, domates, zeytin de var. Ama peynir yeşil, zeytin kırmızı ve Refika dokunuşuyla yine baştan çıkarıcı.

Evde İstanbul Simiti

Simit yapımı için protein oranı 13 civarında unları tercih etmek, klasik simit tadını yakalamak için önemli. Un paketinin arka yüzündeki etikete bakarak protein oranını öğrenebilirsiniz.  3 çay kaşığı kuru mayayı 600 ml ılık suyun içinde karıştırın ve 10 dakika bekletin. Sonra tezgaha 1 kg. unu döküp ortasını çukur açarak suyu ekleyip yavaş yavaş karıştırın. Pürüzsüz bir hamur elde edinceye dek yoğurun. Eğer hamur çok sert olursa parmaklarınızı ıslatarak yoğurmaya devam edin. Hamur kıvamına gelince en az 15 dakika üzerini nemli bir bez veya streç film ile kapatarak ılık bir yerde bekletin. Kabarınca, tekrar yoğurun ve simitten 120 gramlık bezeler koparın. Her bir bezeyi ikiye bölerek 60 gramlık iki adet hamur elde edecekseniz. Hamurları tezgahta önce sosis şekline getirin sonra da daha da uzatarak fitil diye tabir edilen uzun hamur çubukları şeklinde elinizle yuvarlayın. Sonra iki fitili yanyana getirip spiral gibi birbirne dolayıp yuvarlarayın ve birleştirme yerini iyice bastırarak kıvırın. Derin bir tepsiye bir 1 bardak üzüm pekmezi, ½ bardak su ve 1 çorba kaşığı un koyarak karıştırın. Ayrı bir tepsiye de bolca susam dökün. Hazırladığınız simitleri önce pekmezli karışıma sonra susama bulayıp, önceden ısıtılmış 230 derecelik fırına verin. Yaklaşık 15-20 dakika sonra bütün mutfak çıtır simit kokacak. Peynirinizi hazır edin, afiyetle yiyin.

1 kg. un
3 çay kaşığı kuru maya
1 çorba kaşığı tuz.
600 ml ılık su

Simitleri batırmak için;

1 bardak üzüm pekmezi
1⁄2 bardak su
1 çorba kaşığı un
Bolca yarı kavrulmuş susam

————————————————————————————————

Atıştırmalık Zeytin

Valsoya 4 adet közlenmiş kapya biberi, 1 çorba kaşığı kişnişi, 2 adet kurutulmuş acı biberi koyun ve çekin. Üzerine 4 çorba kaşığı zeytinyağı ve 1 limonun kabuğunu rendeleyip ekleyin. Bir servis tabağına 200 gram kırma yeşil zeytini koyun. Hazırladığınız karışıma üzerine gezdirin. Son olarak kabuğunu kullandığının limonun da suyunu sıkıp, kekik yapraklarıyla süsleyin. İster simit, ister ekmek bandırarak tadına varın.

Malzemeler
200 gr. yeşil kırma zeytin
4 közlenmiş kapya biber
1 çorba kaşığı kişniş
2 adet kuru acıbiber
4 çorba kaşığı zeytinyağı
1 adet limon

———————————————————————————————

Yeşil Peynir

Valsoya 5-6 dal fesleğeni atıp 1 tur çekin. Üzerine 2 diş sarımsağı, 200 gram beyaz peyniri gelişigüzel parçalayarak yerleştirin. Son olarak 90 gram boziç, 1 tatlı kaşığı çekilmiş karabiber ile 6 çorba kaşığı zeytinyağı gezdirin. Valsoyu tekrar çalıştırarak karışım birbirine geçene ve malzemelere özleşene kadar karışmasını sağlayın. Yeşil rengini boziç ve zeytinyağından alan nefis peynir karışımınız hazır.

Malzemeler
200 gr. beyaz peynir
90 gr boziç (Çiğ Antep Fıstığı)
1 tatlı kaşığı karabiber
5-6 dal fesleğen
2 diş sarımsak
6 çorba kaşığı zeytinyağı