REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Mucize Lezzetler II.Sezon Bölüm 4 İdeal Balık Günü

Refika’nın mutfağında bugün ideal balık günü. Refika taze balık seçebilmenin ipuclarını veriyor. Klasik bir balık ızgarayı sulu ve tam kıvamında yapmanın yollarını paylaşıyor. Nefis kokulu ve kadayıflı balık çorbası, yanında da biberiyeli çıtır çıtır kabak ve patates var.

İdeal Levrek Izgara

İdeal balık pişirmek aslında hiç meşakatli değil. Bazen damak, sadeliğin lezzetini arıyor ve şöyle sade güzel bir balık yemek istiyor. Bu tarifte bu sebeple burada! Aslında hiç de zor olmadığını gösterebilmek için. Tanesi yaklaşık 500 gram gelen bir levrek, bir porsiyon için ideal miktarda. Balıkçınızdan levreği sizin için temizlemesini ve fileto çıkarmasını isteyin. Kemiklerini ve kafasını da atmayın, dondurucuya koyun ileride çorba yapmak için kullanabilirsiniz. Önce fırını 200 dereceye getirin. Levrekleri iyice yıkayıp, havlu peçete ile kurulayın. Fırına girebilen bakır ya da metal bir tavada 2 çorba kaşığı zeytinyağını ısıtın. Balığı biraz çekilmiş karabiber ve tuz ile tatlandırın ve derisi aşağıya gelecek şekilde tavaya yerleştirin. Derisi büzüşecek ve çıtır çıtır olacak, yaklaşık 2 dakika sonra tavayı fırına verin ve beyaz eti saydamlığını yitirene kadar 3-4 dakika fırında tutun. Çok pişirip, kurutmamaya dikkat edin. Fırından çıkardıktan sonra ister o haliyle ya da 1 dilim limonla birlikte afiyetle yiyin.

Kişi başına 1 adet levrek
Her levrek için 2 çorba kaşığı zeytinyağı
Çekilmiş karabiber
Deniz tuzu

——————————————————————————————–
Kadayıflı Balık Çorbası

Tencereye 3 çorba kaşığı zeytinyağını koyup, ısıtın. 2 soğanı kabaca halka halka, 4 diş sarımsağı kabuklarıyla birlikte tencereye ekleyin ve zeytinyağında soteleyin. Üzerine balık kemiklerini ve kafalarını ekleyip 1-2 tur çevirin. 3 adet defne yaprağı, 1 tatlı kaşığı dövülmüş kişniş ve 3 dal kereviz sapını koyun ve üzerine 1,5 litre soğuk su ilave edin. Bir nevi stok pişirme mantığı ile yaptığımız bu lezzetli balık suyuna sıcak su koyarsanız, balığın lezzetli tadı suya geçmeden çorbayı pişme kıvamıne gelecektir. Eğer üzerinde köpük birikirse bunları bir kaşıkla ayırın. Çorbayı kaynama noktasına getirin ama fokur fokur kaynatmayın, kısık ateşte tutun. 10 dakika sonra balık kafaları ve kılçıklarını çıkarıp, 2 dakika daha kaynatın ve çorbayı tel süzgeçten geçirin. Ardından tencereye 1 çorba kaşığı tereyağını ekleyip eritin ve süzülen çorbayı tencereye geri ekleyin. Kabuklarıyla attığınız 4 diş sarımsağın püresini de ilave edin. 1 çorba kaşığı sirke, 1,5 limonun suyunu ve ağız tadınıza göre tuz, karabiber ekleyin.Fırını 200 dereceye getirip, 1 çorba kaşığı tereyağında 50 gram kadayıfı yoğurun ve bir tepsiye koyup çıtırlaşana kadar fırında bekletin. Kişi başına ½ levreğin filetosunu biraz çekilmiş karabiber ve tuz ile tatlandırın ve derisi aşağıya gelecek şekilde tavaya yerleştirin. 2 dakika sonra tavayı fırına verin ve beyaz eti saydamlığını yitirene kadar 3-4 dakika fırında tutun. Çok pişirip, kurutmamaya dikkat edin. Fırından çıkardıktan sonra kaseye önce çıtır kadayıfı, üzerine ızgara levreği son olarak da 2 kepçe balık suyunu gezdirin. İnce ince kıyılmış frenk soğanı, 1 dilim yeşil limonla süsleyin. Acı sevenler için de ince kıyılmış kırmızı kuru acı biber eklemelerini şiddetle tavsiye ederim.

2-4 Kişilik

3 levreğin kemikleri ve kafaları
2 adet soğan
4 diş sarımsak
3 dal kereviz sapı
3-4 defne yaprağı
3 çorba kaşığı zeytinyağı
1 tatlı kaşığı kişniş tohumu
1,5 litre soğuk suKişi başına ½ levrek filetosu
2 çorba kaşığı zeytinyağı
50 gram kadayıf
2 çorba kaşığı tereyağı
1,5 limonun suyu
1 çorba kaşığı sirke
Yeşil limon
Frenk soğanı
Kuru acı biber
Karabiber
Tuz

——————————————————————————————–

Fritto’da Çıtır Kabak ve Patates 

1,5 orta boy patatesin kabuklarını soyarak tavla zarı büyüklüğünde küpler halinde kesin. 1,5 yeşil kabağı da daha büyükçe küplere ayırın. 3 diş sarımsağı bir parça tuzla havanda dövün. İçine 4-5 dal biberiyenin yapraklarını ekleyin ve bir iki kere ezin. Eğer havanınız yoksa sarımsakları bıçakla ezip, biberiyeleri de avucunuzda bastırarak ezebilirsiniz.  Son olarak içine 1 çorba kaşığı zeytinyağı ve karabiber ilave ederek iyice karıştırın. Bu karışımı patates ve kabaklarla harmanlayarak fritto aparatına yerleştirin. Aparatı fırındaki yuvasına yerleştirip. Fırını 280 derecede ızgara ve fan modunda çalıştırın. Aparat dönmeye başladıktan 35 dakika sonra sebzeleriniz hazır.

Fritto fırınınız yoksa bütün malzemeleri karıştırarak fırın tepsisine yerleştirip, 250 derecelik fırında pişirebilirsiniz.

2-3 Kişilik

1,5 adet büyük yeşil kabak
1,5 orta boy patates
4-5  dal biberiye
3 diş sarımsak
1 adet kırmızı kuru biber
1 çorba kaşığı zeytinyağı
Karabiber
Tuz