REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Mucize Lezzetler Bölüm 8 Yaşasın Yerli Malı

Refika’nın bu bölümde yaptığı narlı gazoz, yemiş adam, ıslak ekmek arası tariflerinin detayı için DEVAM’a basınız…

Narlı Gazoz

4 kişilik

4 adet nar

1 ceviz büyüklüğünde zencefil

2 çorba kaşığı toz şeker

2 şişe soda

2-3 dal nane

Narları ortadan ikiye bölün ve narenciye sıkma makinesinde sıkın.  Nar suyunun içerisine zencefilleri rendenin en ufak bölümünde rendeleyin. 2 çorba kaşığı toz şekeri de ilave ettikten sonra 2 şişe sodayı ve 2-3 dal naneyi de ekleyin ve kaşık ile iyice karıştırın. Birkaç parça buz ekledikten sonra narlı gazozun içmeye hazırdır.

Yemiş Adam

3-4 kişilik

6 avuç kuru dut

7-8 adet kuru incir

10-12 adet gün kurusu

1 avuç ceviz

2 avuç badem

6 avuç kuru dut, 7-8 adet kuru incir ve 10-12 adet gün kurusunu Valso’da rahat çekebilmek için malzemelerin hemen hemen yarısına gelecek şekilde sıcak su ekleyin. Dut ile bademi Valso’ya koyun ve  ufak parçalar haline gelene kadar çekin. Bu karışımı bir kaba alın. İncirleri, daha rahat çekilebilmesi için bir kaç parçaya bölün ve Valso’dan çekin. Bu çektiğiniz incirlerin yarısını hazırladığınız dut karışımına ekleyin. Sonra kayısıları da birkaç parçaya bölün ve 1 avuç cevizle beraber Valso’ya ekleyin. Kalan incirleri de kayısı karışımına ekleyin ve 5-6 tane karanfilin tepelerini ufalayarak bu karışıma ekleyin.

Fırın tepsinize fırın kağıdı yerleştirin ve bu karışımları üzerine 1 parmak kalınlığında olacak şekilde yayın, isterseniz pasta kalıpları ile şekiller de verebilirsiniz ve daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Fırında 50 derecede yaklaşık 5-5,5 saat bekletin. Böylece iyice kuruyacak ve pestil lezzetinde çikolata alternatifi sağlıklı bir atıştırmalığınız olacak. Çocuğunuza da gönül rahatlığı ile kendinizin yaptığı bu atıştırmalıktan yedirebilirsiniz.

Islak Ekmek Arası

6-8 kişilik

1 kilo yarım yağlı kıyma

5 adet soğan

Sosu için;

3 çorba kaşığı zeytinyağ

3 çorba kaşığı domates salçası

200 ml domates püresi

2 diş sarımsak

½ su bardağı sıcak su

Tombik pide veya sandviç ekmeği

1 kilo kıymayı orta ateşte 10 dakika kadar kavurun. Kıyma suyunu bırakacak.  Sonra ince ince doğradığınız 5 adet soğanı kavurduğunuz kıymaya ekleyin ve ateşi kısığa alın. İyice eriyene kadar, yaklaşık 30-40 dakika kadar kavurun. Buradaki püf nokta, kavururken kıymayı zaman zaman karıştırmak böylece her tarafı ateşin ısısında eşit şekilde pişecek. Kıymanız nefis et döner kokusu yaymaya başlayacak ve iştah kabartacaktır. Kavurma işleminiz bittikten sonra 2 tutam tuz ve karabiberi ekleyin. Kıymanız hafif soğuduktan sonra 1 bağ maydanozu ince ince kıyıp ilave edin.

Kıymanızın bir kısmını sonradan kullanmak üzere buzlukta muhafaza edebilirsiniz. Ama bir tavsiye, buzlukta tutacağınız kıymaya maydanozları eklemeyiniz ki tazeliğini kaybetmesin. Kullanacağınız zaman biraz ateşte ısıtıp, maydanoz ekleyebilirsiniz.

Ekmekler için sosu hazırlarken bir tencereye 3 çorba kaşığı zeytinyağ ekleyin. Isındığında 3 çorba kaşığı domates salçası ve 200 ml domates püresini ekleyin. Onlar iyice karışırken 2 diş sarımsağı bıçak yardımı ile ezip, ince ince doğrayın ve karışıma ekleyin. Tüm malzemelerin daha güzel bir kıvama gelmesi ve iyice karışması için ½ bardak sıcak suyu ekleyin. Yaklaşık 2-3 dakika daha pişirdikten sonra sos hazır olacak.

Tombik pide ekmeğinizi ortadan ikiye bölün ve bu domates sosa her tarafını iyice bandırın.  Sonra kıymanızı içine iyice yayın. Biraz turşu ve isterseniz başka yeşilliklerle, hatta biberle çeşnilendirebilir böylece servis edebilirsiniz.