REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Mucize Lezzetler Bölüm 26 Meze Günü

İslenmiş Peynir

Bir tencerenin dibine 2 kat alüminyum folyo serin ve içine kiraz saplarını yerleştirin. Kiraz saplarını çakmakla hafif hafif tutuşturun. İçine yerleştireceğiniz buharda pişirme aparatının içerisine 60 gr. lor peynirini parçalayarak koyun ve kapağını hafif aralık bırakarak kapatın. İs kokusunu içine alması için 2 dakika bekleyin. Ardından peyniri bir kaba alın ve el blenderı ile iyice püre haline getirin. İyice kremamsı hale getirebilmek için 1,5 çorba kaşığı zeytinyağı ekleyin ve karıştırmaya devam edin. Servis edeceğiniz kaba aldıktan sonra hem sunumu güzelleştirmek hem de lezzeti pekiştirmek için bir parça daha zeytinyağı gezdirin ve çörekotu ile renklendirin.

8-10 Kişilik

60 gr. lor peyniri
2 çorba kaşığı zeytinyağı
Kiraz sapı
Çörekotu

——————————————————————————-

Fırında Pastırmalı Kuşkonmaz

Kıbrıs’ta ayrelli denen bu yabani kuşkonmazlar normal kuşkonmazlara göre biraz daha acı oluyor. Kuşkonmazları sertleşmiş odunsu yerinden ayırmak için elinizle yoklayın ve inceldiği yerden koparın. Körpe bölümleri birkaç parçaya bölün ve acılığı gitmesi için 1 dakika kadar kaynar suda haşlayın. Fırın tepsisine haşladığınız kuşkonmazları, 2-3 parçaya ayırdığınız 8-10 dilim pastırmayı ve 75 gr.lık parça haline getirdiğiniz lor peynirlerini gelişigüzel yerleştirin. ½ adet kuru acı biberi de ince ince doğrayıp tepsiye serpiştirin.  Üzerine pul biber, taze çekilmiş karabiber ve zeytinyağı gezdirin ve ½ dak taze kekiği ufak parçalar halinde tepsiye koyun. 200 derecelik fırında 7-8 dakika pişirin.

4-6 Kişilik

200 gr. kuşkonmaz
8-10 dilim pastırma
75 gr. lor peyniri
½ adet kuru acı biber
1-2 dal taze kekik
Karabiber
Pulbiber
Zeytinyağı

————————————————————————-

İki Renk Humus

Pek çok kişi humusu zor bir yemek diye bilir, oysa birkaç kısa yolla 15 dakikada hazırlanacak, çok karizmatik bir meze. Yapılışında 2 kısa yol var, bunları size sır olarak vermek istiyorum. Birincisi, nohudu haşlamak epey vakit aldığından, haşlanmış konserve nohut kullanmak. İkincisi ise nohudun kabuklarını çıkarma meselesi. Bakın bu çok önemli, iyi bir humusta kabuk olmaz; kabuk, krem gibi olmasına ve acılaşmasına neden olur. Kabukları çıkarmanın en iyi yolu, pirinç yıkama kabını kullanmak. Kabukları eskiden tek tek soyarlarmış, benim yöntemim ise şöyle: Pirinç yıkama kabına nohutları dökün, kabı musluğun altına koyup suyu açın ve elinizle nohutları ovuşturmaya başlayın. Kabuklar su yüzeyine çıkacak, pirinç yıkama deliğinden su aktığı için de kenarda toplanacaktır. Dolayısıyla 800 gr. nohutun derileri 1 dakikada soyulmuş olur. Humus soyma ile alakalı ipucunu videolu olarak püf noktaları bölümünden izleyebilirsiniz.

800 gr. nohut, 4 diş sarımsak, 200 gr. tahin, ½ çay bardağı su, 1 çay bardağı limon suyu, 4 çorba kaşığı zeytinyağını ve istediğiniz miktarda tuzu mutfak robotuna koyun ve hiç tane kalmayınca kadar karıştırın.

Humusunuz hazırdır. Bu şekilde humus daha sulu ve sos gibi oluyor. Bu klasik humusun yarısını ayırdıktan sonra kalanını fesleğenli yapabilirsiniz ki masanız yeşilin rengiyle şenlensin. Bir tavaya 1 avuç çam fıstığını koyun ve rengi dönene kadar çevirin. ½ bağ fesleğeni havana koyup, rahat ezebilmek bir parça tuz ekleyin iyice ezin. Ardından tavadaki fıstıkları da ekleyip kabaca dövmeye devam edin. Bu sosu mutfak robotunda kalan humusa iyice yedirin ve robotu tekrar çalıştırın. İki renk humusunuz servise hazır. Klasik humusun üzerine kimyon ve sumak serpmek benim için olmazsa olmaz. Fesleğenli humusa da bir parça zeytinyağı ve birkaç parça çamfıstığı serpebilirsiniz.

4-6 Kişilik

800 gr. nohut
200 gr. tahin
1 çay bardağı limon suyu
4 diş sarımsak
½ çay bardağı su
4 çorba kaşığı zeytinyağı
Tuz
1/2 bağ fesleğen
1 avuç çam fıstığı
Sumak
Kimyon

———————————————————————

Gökküşağı Altında Hellimli Kalamar

Derin bir kaba halka halka doğradığınız 1 adet tüp kalamarı koyun ve 1 çay kaşığı karbonat ile ovalayın. 1 şişe sodayı da ekleyip en az 3 saat bekletin. Tavaya biraz zeytinyağı koyun, kalamarları atın. Kalamarlar şekil değiştirince, uzun şeritler halinde kestiğiniz ½ kalıp hellimleri içine atın. Hellimi biraz suda bekletirseniz de faydalı olur, çünkü bazen çok tuzlu olabiliyor. Hemen ardından ince ve uzun uzun kestiğiniz biberleri katın ve 2 çorba kaşığı soya sosunu ekleyin. Acı bu yemeğe çok yakışıyor o yüzden pulbiber de ekliyorum. Püre haline getirdiğiniz 2 diş sarımsağı da ekledikten sonra 1 çorba kaşığı susam, kabaca kırdığınız 1 avuç cevizi ve 2-3 dal taze kekiği de ekledikten sonra yemeğiniz 2 dakika çevirin. Afiyet olsun!

4-6 Kişilik

1 adet tüp kalamar
1 çay kaşığı karbonat
½ kalıp hellim
1 adet kapya biber
2 adet yeşil biber
2 diş sarımsak
1 avuç ceviz
1 çorba kaşığı susam
2 çorba kaşığı soya sosu
2 dal taze kekik
Zeytinyağı
Pulbiber
1 şişe soda