REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Mucize Lezzetler Bölüm 25 Çocuklarla Bahçede

Evde Lahmacun

Evde lahmacun yapmanın tadı başka oluyor, hem kendi ellerinizle hamur yoğurmanın hem de kasabınızdan, tanıdığınız, bildiğiniz yerden aldığınız kıyma ile bu tada ulaşmak tarifsiz bir keyif. İşe önce unu yoğurmakla başlayalım ki içini hazırlarken hamurumuz da bir kenarda dinlensin. 500 gr. una 300 ml. suyu yavaş yavaş ekleyin ve elinizle yoğurmaya başlayın. Hamur daha tam kıvamını almadan da 5 gr. tuz ve 1 tutam şeker ekleyin ve unu iyice özdeşleşene kadar yoğurun. Tamam olan hamuru bir kenara alın. Mayasız hamur olduğu için vaktiniz varsa 1 gün yoksa 3-4 saat dinlendirin. Lahmacunun harcı için 500 gr. orta yağlı kıymanıza rendelediğiniz 4 adet domatesi ve 2 soğanı ekleyin. Ardından 1’er çorba kaşığı domates ve biber salçası ekleyip 1’er tatlı kaşığı pul biber, karabiber ve ½ bağ maydanozu ekleyin. Epey sulu bir lahmacun içiniz hazır olacak.

Hamurunuzu 30’ar gr.lık bezelere bölün ve iyice yuvarlayın. Ardından tezgahı ve merdanenizi hafifçe unlayın ve bezeleri küçük yuvarlaklar olacak şekilde açın. Lahmacun içinizi bu açtığınız hamurlara yerleştirin. Bir tarafından başlayıp parmağınızla bastıra bastıra hamurun kalanına doğru yayın. İçini koyarken cömert olun ki o lahmacun zevkini alabilesiniz. Fırını 250 dereceye ayarlayın. Lahmacunları pişirmeden önce fırınınızın ve fırın taşınızın iyice ısınmış olması çok önemli. Hazırladığınız lahmacunları  yapışmaması için unladığınız fırın taşına yerleştirin, yaptığınız lahmacunları yerleştirin. 6-8 dakika içerisinde hamurunuz çıtırdamış ve kıymanız pişmiş olacak.

5-6 Kişilik

500 gr. orta yağlı kıyma
2 adet iri soğan
4 adet orta boy domates
1 çorba kaşığı biber salçası
1 çorba kaşığı domates salçası
1 tatlı kaşığı pul biber
1 tatlı kaşığı karabiber
½ bağ maydanoz

Hamuru için,

500 gr. un
300 ml. su
5 gr. tuz
1 tutam şeker

————————————————————————————

Kağıt Helvasından Bomba

Bu tarif yaparken çok heyecanlandığım tariflerden birisi, sizinle paylaşmaktan dolayı da çok mutluyum. 150 gr. kaymağa 2 çorba kaşığı pekmez ekleyin ve kremamsı bir kıvama gelene kadar çırpın. Ardından 1-2 damla fındık şurubunu da ekleyin ve hafifçe karıştırın. Ufak, yuvarlak bir kek kalıbı ile helvanın ortasını çıkartın, O harfi gibi olacak. Sonra etrafına bu kaymaklı karışımdan iyice sürün. Üzerine 1 çorba kaşığı toz antep fıstığı serpiştirin. Halka halka doğradığınız çilek ve muzu karışık olarak yerleştirdikten sonra son olarak toz haline getirdiğiniz 1 çorba kaşığı susamlı krokan ile süsleyin. Bu lezzet şöleni aklınızı başınızdan alacak.

2-3 Kişilik

1 kağıt helva
150 gr. kaymak
2 çorba kaşığı pekmez
1-2 damla fındık şurubu
1 çorba kaşığı toz antep fıstığı
1 çorba kaşığı susamlı krokan
Çilek
Anamur muzu