REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Mucize Lezzetler Bölüm 24 İçindeki Sesi Dinlemek

İnsanın gerçekten mutlu olabilimesi için içindeki sesi dinlemesi gerektiğine inan Refika’nın bu haftaki konuğu da avukatlık kariyerine seyyahlığı da ekleyen Özge Altınok. Daha güzel akan bir hayat için, içindeki sesi dinlemeye karar verenlere Refika’nın iç sesinden hayat bulmuş kadayıf mantı ve ıhlamurlu dondurma tarifleri eşlik ediyor.

Kadayıf Mantı
Kadayıf mantının benim hayatımda çok önemli bir yeri var. Kadayıfı malzeme olarak çok sevmemin yanı sıra benim için tüm yolculuk bu yemekle başladı diyebilirim.

100 gr. kıymaya, 1 çay kaşığı köfte baharı, ½’şer çay kaşığı karabiber, kimyon, pul biber ve 1 tatlı kaşığı galetayı ekleyin ve 2 çorba kaşığı zeytinyağını da ekledikten sonra köfte kıvamına gelecek şekilde yoğurun. Son olarak 1/3 bağ maydanozu içine kıyıp 1 dakika daha yoğurun.Yoğurduğunuz köfteyi sıkıştırarak fındık boyutuna getirin. Bu sırada yanınızda bir tabakta eritilmiş tereyağı bulunsun. Avucunuzu bu yağ ile yağlayın. Sonra aldığınız uzun bir kadayıf tutamını çevire çevire kıymanın üzerine sarın (her bir kadayıf topu yaklaşık 2 cm. çapında olsun). Avucunuzdaki yağ ile hem kadayıflar daha lezzetli olacak hem de kadayıf daha rahat bir şekilde köfteleri saracak. Kadayıfları kurumadan muhafaza etmenin püf noktası ise kadayıfı koyduğunuz kabın üzerini nemli bir tülbent veya bez ile örtmek. Böylece hava ile teması kesmiş olacak ve nem sayesinde yumuşaklığını korumuş olacaksınız. Kadayıf toplarını fırın tepsisinin üzerine dizin ve fırının 230 derece ızgarasını yakın. Yemeğiniz 10 dakikada kızaracak ve pişecektir. Ara ara karıştırarak, her tarafının kızardığına emin olun.

Bu sırada oda sıcaklığındaki yoğurdu çırpın ve krema kıvamına getirin, sonra 4 diş sarımsağı havanda dövüp yoğurda ekleyin. Ağız tadınıza göre tuz ekleyin. Kadayıf tuzsuz olacağından normalden fazla tuz koyabilirsiniz.

Sosu için ise, tavaya koyduğunuz  1 çorba kaşığı tereyağı, 4 çorba kaşığı zeytinyağı, 1’er tatlı kaşığı biber salçası, domates salçası ve 2 çorba kaşığı domates püresini ateşe koyun ve malzemeler kaynayıp birbirlerini kabul edinceye kadar karıştırın. Sonra ateşten alıp içine çekme karabiber, taze nane ve taze kekik ekleyin. Kadayıf mantınızı bir tabağa alıp, üzerine yoğurdunu ve sosunu ekleyerek servis edebilirsiniz. Soslarla tabağı ‘kirletmeyi’ unutmayın!

2-4 Kişilik

Mantı için;
250 gr. kadayıf
100 gr. dana kıyma
1 çay kaşığı köfte baharı
½ çay kaşığı karabiber
½ çay kaşığı pul biber
½ çay kaşığı kimyon
1 çay kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı galeta
1/3 bağ maydanoz
2 çorba kaşığı zeytinyağı
1 çorba kaşığı tereyağı

Yoğurt için;

3 su bardağı yoğurt
4 diş sarımsak

Sos için;
1 tatlı kaşığı domates salçası
1 tatlı kaşığı biber salçası
2 çorba kaşığı domates püresi
1 tatlı kaşığı karabiber
2 dal taze kekik
1 dal taze nane
4 çorba kaşığı zeytinyağı
1 çorba kaşığı tereyağ

——————————————————————————————————————————-

Ihlamurlu Dondurma

1 litre süte, mümkünse taze organik süt, yoksa günlük süt, 2 avuç ıhlamur ekleyin ve kaynattıktan sonra 3-4 saat kenarda bekletin. Böylece ıhlamur rahiyasını süte iyice bırakacak. Ihlamurun yapraklarından ziyade çiçekli tarafını kullanmanızı tavsiye ederim. Ardından ocağı tekrar yakın ve tencereyi ateşe koyun. 1 çorba kaşığı salep ve 2 su bardağı, yaklaşık 500 gr.toz şekeri ekleyin. Dondurmalık, hakiki salebi aktarlarda ve baharatçılarda bulabilirsiniz. Orta ateşte, karıştırarak kaynatın. 1 taşım kaynattıktan sonra altını kapatın ve el blenderınızın çırpıcı tarafı ile iyice çırpın. Süzgeç yardımıyla büyük ıhlamur parçalarını kenara alın, ufaklar kalabilir. Böylece hafif bir çıtırtı ve yer yer ıhlamur tadı hoşunuza gidecek. Sonra oda sıcaklığına düşmesi için bir kenara bırakın; 2 saatte oda sıcaklığına ulaşacaktır. Buzdolabının derin dondurucu bölümüne üzeri kapalı bir şekilde yerleştirin ve dondurmanız hazır olana, yani karıştıramayacağınız hale gelinceye kadar her saat başı çırpıcı ile iki dakika karıştırın. Toplamda 6-7 defa bu işlemi yapmak gerekiyor. Bu esnada salep taneleri soğukla kendilerini bulup açılacaklar.

Dondurmayı en fazla bir hafta içerisinde tüketebilirsiniz.

Süsleme olarak bır kısım ıhlamuru eritilmiş şekere batırıp, soğumaya bırakın ve ardından dondurmayı servis ederken üzerlerine serpiştirin. Bu çıtırtı ile dondurmadaki ufak parçalar ahenk içerisinde olacaklar.

4-6 Kişilik

1 litre süt
1 çorba kaşığı salep
500 gr. toz şeker
2 avuç ıhlamur