REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Mucize Lezzetler Bölüm 15 Mutluluk ve Zenginlik

Refika’nın bu bölümde yaptığı sarımsaklı ekmek, mıhlanmış et ve çıtır muz/elma tariflerinin detayı için DEVAM’a basınız…

Sarımsaklı Ekmek 

2 kişilik

2 diş sarımsak
1 dal biberiye
½ kuru baget ekmek
1 adet kurutulmuş acı biber
1 tatlı kaşığı karabiber
1 çay kaşığı tuz
1,5 çorba kaşığı zeytinyağı

Havana 2 diş sarımsak ve 1 çay kaşığı tuz ekleyip iyice dövün. 1 tatlı kaşığı karabiberi de ekleyin ve ardından 1 dal biberiyeyi dalından sıyırarak ilave edin. 1,5 çorba kaşığı zeytinyağı da ekleyerek havanda tüm malzemeleri karıştırın. Biberiyeleri kesmek yerine ezmek aromasının daha iyi geçmesini sağlıyor. Acı tat sevenler için de 1 adet kurutulmuş acı biberi ince ince doğrayıp karışıma ilave edin. Yarım bageti ortadan ikiye bölün ve hazırladığınız sostan sürün. 200 derecelik fırında, 6-7 dakika da nefis sarmısaklı ekmekleriniz hazır.

Mıhlanmış Et

2-3 kişilik

250-300 gr. bonfile
3 diş sarımsak
1 dal biberiye
2 çorba kaşığı beyaz şarap sirkesi
3 çorba kaşığı zeytinyağı
150 gr. kolot peyniri
1 adet kurutulmuş acı biber
1 tatlı kaşığı karabiber
1 çay kaşığı tuz

250-300 gr. bonfileyi kasaptan bütün alın ve rahat kesilmesini sağlamak için yarım saat derin dondurucuda bekletin. Et buzlanmayacak ancak biraz kendini toparlayacak. Bonfileyi keskin bir bıçak ile 2 mm’lik ince dilimlere ayırın. Etler buzdolabında beklerken 3 diş sarımsağı, 1 tutam deniz tuzuyla havanda ezin. 2 çorba kaşığı beyaz şarap sirkesi,  1 dal taze biberiye, 3 çorba kaşığı zeytinyağı ve 1 çay kaşığı karabiberi ekleyin. 1 adet kurutulmuş acı biberi de ince ince doğrayıp sosa ekleyin. Etleri dövdükten sonra, bu sos ile iki tarafına da yedirin ve buzdolabında 2-3 saat bekletin. Tercihen bakır tavayı orta ateşe koyun, 1,5 çorba kaşığı zeytinyağı ile tavanın her tarafının yağlandığına emin olun, etleri sıralayın ve 1-1,5 dakika sonra bir tarafı kızarmaya başlayınca çevirin. İnce ince dilimlediğiniz 150 gr. kolot peynirini etlerin üzerine yerleştirin ve kapağını kapatın. 1-1,5 dakika da bu şekilde piştikten sonra biberiye, karabiber ve kırmızı biberle süsleyerek servis edebilirsiniz. Hemen yemeğe oturmalısınız ki peynir sertleşmesin.

Çıtır Muz ve Elma

3-4 kişilik

200-250 gr. kadayıf
2 adet Anamur muzu
½ adet Amasya elması
Muskat
Bal
Nane
Ayçiçek Yağı

2 adet muzun her birini 2 parçaya ayırın. Muz çok kalın ise kenarlarından ufak parçalar kesip, inceltebilirisiniz. Yarım elmayı da ortadan ikiye bölün. Kadayıfa sarma işlemine geçmeden önce bir kaseye azıcık ayçiçek yağı koyun ve avucunuzu yağlayın. Hem sarma işlemi daha kolaylaşacaktır hem de kadayıf daha çıtır olacaktır. Sonra böldüğünüz parçaların etrafına 200-250 gr. kadayıfınızdan dolma sarar gibi dikkatlice sarın. Sararken kadayıfı avucunuzun içinde çevirin ve biraz bastırın. Tatlınızı hazırladıktan sonra, servis yapacağınız zamana kadar buzdolabında üzeri kapalı bir şekilde bekletin.

Servis yapmadan 5 dakika evvel çıkartıp, kızdırdığınız derin yağda çevirerek pişirin. Kadayıfların rengi hafif değiştiğinde istenen kıvama ulaşmış olacaksınız. Önceden peçete koyduğunuz bir tabağa aktarıp yağını alın. Sonra servis tabağına koyun ve bal ve muskat ekleyin. Son olarak nane ile tatlınıza renk katın.

Afiyet olsun