REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Mucize Lezzetler Bölüm 17 Baş Döndüren Yemek

Refika bu bölümde özlenmiş incirli et  ve emektar kabak tatlısı tariflerini yapıyor.

Evet, eliniz alıştıkça her sefer bir evvelkinden de güzel yapabileceğiniz bir et tarifi. Yiyeni size aşık etme dışında pek bir tehlikesi de yok.Farklı ülkelerde farklı haller alan bir yöntemin üzerine gidiyor bu tarif. Cezayir’in toprak kaplarda pişen Tajin’inin, Fransızların Boeuf Bourguignon’unun (Julia Child’ın en meşhur yemeği) ve bizim Güneydoğu’da yapılan sulu etin Refika versiyonu.

Özlenmiş İncirli Et

4-5 Kişilik

1 kg. bonfile
3 adet soğan
5 diş sarımsak
1 adet kırmızı dolmalık biber
1 adet yeşil dolmalık biber
2 adet havuç
7 çorba kaşığı zeytinyağı
15 adet kuru incir
2 çorba kaşığı un
1 çay kaşığı tuz
1 avuç tane karabiber
10 adet defne yaprağı
½ su bardağı tavuk stok
1,5 su bardağı su
½ su bardağı kırmızı şarap
5 dal taze kekik
1 çorba kaşığı biber salçası

Tarife başlamadan önce fırını 160 dereceye ayarlayın.

1 kg. bonfileyi 5 cm.lik küpler halinde doğrayın. İsterseniz bu işlemi kasabınıza da yaptırabilirsiniz. 3 adet soğanı da 1 cm.lik yuvarlak halkalar halinde dilimeyin, sonra da ellerinizle açarak halkalar elde edin. 2 biberi 1 cm. kalınlığında şeritler halinde kesin. 2 adet havucu da tavla zarı büyüklüğünde küplere ayırın.

Bu yemeği mutlaka dökme demir bir tencerede yapın derim, döküm tencereyle yemeklerin lezzeti bir başka oluyor. Ayrıca fırına da girebildiğinden bu tarif için olmazsa olmaz. 7 çorba kaşığı zeytinyağını tencereye koyun ve tencerenin dibini ve kenarlarını yağlayın. Sonra altını açıp, yağı kızdırın ve bonfileleri içine atın. Dört tarafının da kızaracağı şekilde mühürleme işlemini yaparak 2 dakika çevirin. Sonra bonfileleri bir tabağa alarak, üzerini bir tabakla kapatın.

Aynı tencereye, soğanları atıp, kenarları hafif kızarmaya başlayıncaya kadar yaklaşık 2 dakika çevirin. Soğanları tencereden alın, eğer yağ miktarı gözünüze az geldiyse 1 çorba kaşığı daha zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Sonra ocağın altını tekrar açın, biberlerleri, havuçları ve 5 diş sarımsağı da tencereye koyun. 1 -2 dakika çevirdikten sonra onları da bir tabağa alın.

Son adım olarak, pişirdiğiniz tüm malzemeleri tencereye ekleyin. İki kaşık unu da etlerin üstüne serpin, unun tüm malzemelerle birleşmesi için 5 dakika bekleyip, karıştırın. Sıra baharatları eklemeye geldi; 1 avuç tane karabiberi, 10 adet defne yaprağını ekleyin. 1,5 su bardağı suyu, yarım bardak tavuk stoğu ve de ½ bardak kırmızı şarabı ilave edin. 1 çorba kaşığı biber salçası, 1 çay kaşığı tuzu ve 4-5 dal taze kekiği bütün olarak tencereye atın. Kuru incirlerin baş kısımını kesin ve 2 tanesini de ortadan ikiye bölün ve geri kalan incirlerle beraber içine atıp, karıştırın. Tencerenin kapağını kapatın ve önceden ısttığınız fırına koyun. Yaklaşık 2 saat 15 dakika fırında tatlı tatlı pişecek. Afiyet, şeker, bal olsun.

Emektar kabak tatlısı

8-10 kişilik

Temizlenmiş 2 kg. balkabağı
3 su bardağı şeker
4 avuç ceviz
4 çorba kaşığı kahverengi şeker
140 gr. krema
½ adet muskat
4-5 dal taze nane
5-6 adet karanfil

2 kg. temizlenmiş balkabağının yeşil taraflarını iyice temizleyerek, dilim dilim doğrayın ve yayvan bir tencereye yerleştirin. 3 bardak şekeri, tencereye değmeyecek şekilde kabakların üzerine dökün. Bu dizme şekli çok önemli çünkü tencerenin altı yanınca daha kabak suyunu bırakmış olmadığından şekerler yanıp, karamelize olmaya başlar. Kabaklar suyunu bırakmaya başlayacak ve ardından üzerindeki şeker de eriyip bu suya karışacak.

Balkabaklarını orta ateşte, önce tencerenin kapağı yarım kapalı sonra tamamen açık şekilde pişirin. Suyuna 5-6 karanfil atın. Karanfillerin tepesindeki top gibi kısımları kırıp, tencerenin içerisine ufalayabilirsiniz. Bu şekilde yarım saat pişmiş olan kabağınız iyice yumuşamış olacak. Bunu anlamanın bir diğer yolu da kabağın suyunu çekmiş olması. İşiniz henüz bitmedi. Sürprizli bölüm şimdi başlıyor. Süsleme için ceviz krokanlar yapacağız. 4 çorba kaşığı kahverengi şekeri bir tavada 2 çorba kaşığı su ile karıştırın iyice ve sonra da ocağın altını kısık ateşte yakın. Şeker suda iyice eriyince de içine kabaca kırdığınız 4 avuç cevizi atın. Ceviz krokanları yağlı kağıt üzerine serin ve soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra pırıl pırıl parlayan cevizleri birbirlerinden ayırmak için gelişigüzel bir şekilde kırın.

Kabakları tüm parçalarını çukur bir kapta çatal ile ezin. Arada bazı sert parçacıklar kalması problem olmayacaktır.

Sonra bunları yuvarlak ya da kare kelepçeli kek kalıbına pürüzsüz olacak şekilde yerleştirin. Püre kabağınızın üzerine de ceviz krokanlarınızı baraj veya havuz yapacak şekilde yerleştirin. Nasıl bir şekilde vermek istediğiniz sizin hayal gücünüze kalmış. En sonunda da iyice çalkaladığınız 140 gr. kremayı bu barajların içinde kalacak şekilde dökün.  Üzerine ½ adet muskatı rendeleyin ve zevkinize göre eserinizin üzerine taze nane de serpin. Ne kadar yakışacağına şaşıracaksınız!