REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Kestane & Kebap Günü – Mucize Lezzetler S2 B19

Refika Türkiye’nin farklı lezzetlerinden, farklı yörelerinden güzellikleri birleştirerek küçük bir Türkiye turu yapıyor. Ana yemeği Antakya’nın tepsi kebabıyla Antep’in meşhur zebzeli kebabını birleştirdiği bir zebzeli tepsi kebabı. Yanında lavaş ve Nevşehir’in pestili, Bursa’nın kestane şekeri, Maraş’ın dondurmasıyla hazırladığı bir tatlısı var.

———————————————————————————————————-

Zebzeli Tepsi Kebabı

Kasaptan temizlenmiş hali 400 gram olan orta yağlı döş isteyin ve mümkünse bunu satırla kıydırın. Zira satırla kıyıldığında satırda biriken sinirler ayıklanıyor ve böylece et nispeten sinirsiz, pamuk gibi oluyor. Hem de daha iri kıyım olduğundan dişe gelen ve sulu bir et oluyor. Böylece et kendini daha ön plana çıkarıyor ve lezzeti ağızda daha iyi hissediliyor. İsterseniz eti bütün alarak, keskin bir bıçakla da evde siz de satır kıyması yapmayı deneyebilirsiniz.

Eti hazırladıktan sonra içine 2,5 adet taze sarımsağı, uzun, yeşil yapraklarından ayırıp ince ince kıyın ve kıymaya katın. Bu şekilde kıyma hem yemyeşil oluyor hem de çok hafif, belli belirsiz taze bir sarımsak tadı yerleşiyor. Malum, yemeğin tat alma duyusunu beslemesi kadar göze hitap etmesi de önemli. Ardından 2-3 dal taze kekik, 2-3 dal taze nane, 10 dal da maydanozu kıyarak kıymaya ekleyin. Biraz da içinde tatlı bir renk olsun diye yarım kapya biberi ince ince kıyıp ekleyin. Ardından baharat olarak bir çay kaşığı taze çekilmiş karabiber, gerektiği kadar tuz ve bir çay kaşığı kimyonu ekleyin. Artık tüm malzemeleri tatlarının birbirine geçmesi için yoğurmaya başlayabilirsiniz.

Burada önemli iki husus da karışımı iyice yoğurmak ve tepsiye yerleştirirken bir taraftan başlayıp öbür tarafa doğru devam etmek. Böylece arada çatlama, patlama ihtimali azalıyor. Yerleştirme işlemini bitirirken son hareket, bıçağın yanıyla kenarları düzeltmek. En az iki-üç tur geçin ki harcınız iyice bir araya gelsin, bağ kursun ve piştiğinde o güzelim yuvarlak halini koruyabilsin.

Sosu için bir çorba kaşığı biber salçasını 3 çorba kaşığı suda açıp, sulu bir kıvam haline getirin. Fırına vermeden üzerine bu sosu her tarafına gezdirerek dökün. Kapya biber, yeşil sivri biber, kırmızı soğan, süs top biberleri ve taze sarımsakları da dilediğiniz gibi keserek ya da bütün bırakarak tepsinin kenarlarına dizin. 220 derecede, alt ve üst yanan fırının orta katına yerleştirip 20-25 dakika pişirin.

Malzemeler

400 gr. dana döş
2,5 adet taze sarımsak
2-3 dal taze kekik
2-3 dal taze nane
10 dal maydanoz
½ adet kapya biber
1 çay kaşığı kimyon
1 çay kaşığı karabiber
Tuz- Karabiber

Sosu için;
1 çorba kaşığı biber salçası
3 çorba kaşığı su

Süsleme için;
Kapya biber, yeşil biber, kırmızı soğan, süs top biber, taze sarımsak

—————————————————————————————————-

Ev Yapımı Lavaş

1 bardak unu ve 1 çay kaşığı tuzu mutfak robotunun haznesine koyun ve kapağını kapatın. Robotun üzerindeki boşluktan ½ bardak suyu azar azar una dökerek, robotu çalıştırın ve hamurun toparlanmasını sağlayın. Bu şekilde tüm suyu azar azar döktükten sonra yaklaşık 3 dakika boyunca mutfak robotunu orta seviyede çalıştırmaya devam edin. Böylece yoğurma işleminin ön safhası mutfak robotunun katkısı sayesinde gerçekleşmiş oluyor. Hamuru daha sonra unlanmış tezgaha alın ve birazda elinizle yoğurarak toparlayın. Küçük ceviz büyüklüğünde bezeler koparıp, merdane ile ince bir yuvarlak şeklinde açın. Açarken merdane ve bezeleri bol bol unlayın. Pişirmeden önce üzerindeki fazla unu silkeleyip, ocağın üzerinde önceden ısıtılmış, bakır sacda önlü arkalı pişirin. Eğer bakır sacınız yoksa, tavada da pişirebilirsiniz. Kızarmaya yakın üzerine biraz tereyağı gezdirirseniz daha da enfes lavaşlarınız olur.

Malzemeler

1 bardak un
½ bardak su
1 çay kaşığı tuz
isteğe göre tereyağı

—————————————————————————————————————————-

Kestaneli ve Pestilli Dondurma

Kızarmış dondurma pestil ve kestane ile birleşince ortaya denemenizi şiddetle tavsiye edeceğim bu tarif çıktı. Öncelikle tarifte kullanacağınız dondurmanın Maraş usulü yani daha sert bir dondurma olmasını belirtmekte fayda var. Zira kızarınca diğer dondurmalar daha erken erirken, Maraş usulü benliğini uzun süre donuk muhafaza edebiliyor. 40 gram üzüm pestilini, yaklaşık A5 boyutunda bir dikdörtgen gibi tezgaha serin. Üzerine Maraş dondurmasından tercihen dondurma kaşığı ile çıkarılmış ilk topu koyun. Sonra ortasına 1 adet kestane şekerini koyup diğer top dondurmayla da üzerini kapatın. Amaç kestane şekerinin tam ortasında durduğu büyükçe bir top dondurma elde etmek. Sonra bu dondurmayı pestile daha sonra da yufkanın 1/3 üne sarın. Elinizle top dondurmayı hem bastırıp hem de döndürerek yufkanın iyice top haline gelmesini sağlayabilirsiniz. Dondurmayı sardıktan hemen sonra sıkı sıkı streç filmle kaplayıp derin dondurucuda en az 2 saat donması için bekletin. Bu işlem hem mükemmel yuvarlakta bir top elde etmek, hem de dondurmanın içinde sert bir şekilde donabilmesi, için gerekli.

Daha sonra dondurmanın üzerindeki streç filmi çıkararak, kızartma için ideal sıcaklığa gelen derin yağda dışı güzel bir kahverengi alıp, çıtırdayana kadar kızartın. Bıçakla kestikten sonra kaşıklayarak yemenizi öneririm.

Malzemeler

2 top Maraş dondurması
40 gr. Diyarbakır üzüm pestili
1/3 adet yufka
1 adet kestane şekeri
Kızartmak için; Ayçiçek yağı