REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

“Güllü Aş”ın Halleri – Mucize Lezzetler S2 B29


Kıymalı Lazanyamtırak Güllaç

4 adet domatesin arkasına artı şeklinde çizik atıp, 10 saniyeliğine kaynayan suya batırıp çıkarın. Bu şekilde kabukları çok daha rahat soyulacak. Kabuklarını soyduğunuz domatesleri bir kaç parçaya bölüp Valso’ya yerleştirin. Üzerine, 5 diş de sarımsak ekleyip Valso’yu çalıştırın. Hazırladığınız bu sosu 2 çorba kaşığı zeytinyağı ile birlikte tencereye ekleyip içine 2 tatlı kaşığı biber ve 1 tatlı kaşığı domates salçasını katın. Bu şekilde harlı ateşte ara sıra karıştırarak 10 dakika pişirin. Sonra 1,5- 2 su bardağı kaynar su ekleyip hafifleştirin. İçine 6/7 dal naneyi ince ince kıyarak 2-3 dal kekiği ve iki çorba kaşığı beyaz üzüm sirkesini eklediniz mi, hem ekşi hem tatlı güzel bir sosunuz olacak. Tencereyi ateşten alın ve 1 çay kaşığı kadar da taze çekilmiş karabiber ekleyin. Güllaç yapraklarını lezzetlendireceğiniz sosu artık ılımaya bırakıp içini hazırlayabilirsiniz.

500 gram kıymayı tavada kendi yağında kavurmaya başlayın. Kıymanın rengi hafif dönünce içine 2,5 adet soğanı ince ince kıyarak ekleyin. Soğanlarla birlikte yaklaşık 10 dakika kavurun. Sonra içine lezzetlendirmek için 1‘er tatlı kaşığı domates ve biber salçasını, bir buçuk çay kaşığı karabiberi, 1’er çay kaşığı kimyon, kuru nane ve tuz ile 1’er tatlı kaşığı kekik ve zerdeçalı ekleyin. Malzemeleri İyice karıştırın ve kıymayı çok kurutmadan tencereyi soğuması için ateşten alın. İç malzemeniz de artık hazır.

Fırın kabının her tarafını iyice yağlayın. Yedi adet güllacı fırın kabınızın şeklinde kesin. Ara katlar için kırpık parçaları güzelce döşeyince, yaklaşık 10 katınız olacak. En üst ve en alt iki katmana kırpık parça kullanmayın. Sosunuzu 10 kata bölerek her kata yayın. 4. ve 7. kata hazırladığınız kıymalı harcı ekleyin. 10 katı yaptıktan sonra üzerine 1 tatlı kaşığı çörek otu serpip, 200 derecede ızgarası açık fırının ortasında 20 dakika pişirin. Üstü hafif kızarmaya ve çıtır olmaya başlayacak. Piştikten sonra dilimleyip, süzme yoğurtla servis etmenizi öneririm.

İç malzemesi

500 gram kıyması
2,5 adet soğan
1 tatlı kaşığı biber salçası
1 tatlı kaşığı domates salçası
1 çay kaşığı kuru kekik
1 çay kaşığı kuru nane
1,5 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı kimyon
1 çay kaşığı tuz

2 çorba kaşığı zeytinyağı
7 adet güllaç yaprağı
1 tatlı kaşığı çörek otu
servisi için; süzme yoğurt

Sosu için

4 adet domates
5 diş sarımsak
2 çorba kaşığı zeytinyağı
1 tatlı kaşığı domates salçası
2 tatlı kaşığı biber salçası
6-7 dal taze nane
2-3 dal taze kekik
1,5–2 bardak kaynar su
2 çorba kaşığı beyaz üzüm sirkesi
1 tatlı kaşığı karabiber
1 çay kaşığı tuz

————————————————————————————————

Çilekli Aş 

500 gram çileği kabaca 3-4 parça halinde dilimleyin. 1 adet vanilya çubuğunun da içindeki çekirdekleri çıkarın. Şerbeti için 1,5 litre su, 2 bardak şeker, çilek ve vanilya çekirdeklerini tencereye ekleyerek, kaynatmaya bırakılır. Rengi iyice pembeleşene kadar 10 dakika tıkırdatmanız yeterli. Altını kapatıp, şerbeti soğumaya bırakın bu arada siz de içini hazırlayabilirsiniz.

250 gram çileği tavla zarı büyüklüğünde doğrayın. Ayrı bir kasede 5 avuç boziç ile 1,5 lüle kaymağı karıştırın. 10 yaprak güllacın önce 5 yaprağını şerbetleyerek teker teker siniye yerleştirin. Arada şerbetten çilek taneleri de gelecek şekilde koyarsanız çilek tadı çok daha fazla gelecektir. 5. Katına hazırlanmış kaymaklı karışım ile doğranmış taze çilekleri yerleştirin. Üzerine aynı şekilde her katını şerbet ile ıslatarak 5 kat güllaç yaprağını da ekleyin. Şerbetini çekince üzerine 1 çorba kaşığı boziç, 8-10 dal nanenin minik yaprakları ve çileklerle süsleyin.

Malzemeler

250 gram çilek
5 avuç boziç
1,5 lüle kaymak
10 yaprak güllaç
Şerbeti için
500 gram çilek
1,5 litre su,
2 bardak şeker
1 adet vanilya çubuğu
Üzerine;
1 çorba kaşığı boziç
8-10 dal nane
5 adet çilek