REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Çay Saati – Mucize Lezzetler S2 B16

Refika bu hafta Kuzguncuk’taki komşularıyla çay saati yapıyor. Yarım saat içerisinde nefis, hafif ve kolay bir poğaça tarifi veriyor, enfes bir tavuklu kiş hazırlıyor. Tatlı olarak yapacağı fırında sütlacı da balkabağı ile şenlendiriyor.

———————————————————————————-

Hafif Poğaça

Bu tarif Mucize Lezzetler’in ‘Çay Saati’ temalı 16. Bölümünde yanında Tavuklu Kiş ve Balkabaklı Sütlaç eşlikçileriyle birlikte yapılmıştır. Çay saatine uygun pratik bir menü oluşturmanız için poğaça hamurunun 2/3’ünü kullanarak poğaça, kalan 1/3’ünden de Tavuklu Kiş tarifini yapabilirsiniz.

Tarife önce hamurunu yaparak başlayın. Bunun için 6 bardak un, 1 su bardağı ayçiçek yağı, 2 bardak yoğurdu karıştırma kabına alın. İçine biraz tuz ve 1 tatlı kaşığı toz şeker ilave edin. Son olarak da 1 çay kaşığı mahlep ve 2 paket kabartma tozu ekleyip tüm malzemeyi karıştırıp yoğurun. İyice yoğurmanız önemli, böylece hamur kıyır kıyır oluyor ve tam ideal poğaça hissini veriyor. Sadece poğaça yapmak isterseniz, aynı iç malzeme oranına bu hamur miktarının yarısını da hazırlayabilirsiniz.

Poğaça için, peynirli bir harç en çok tercih edilenlerden. Ben de ufak dokunuşlarımla size bir peynirli iç tarifi vermek istiyorum. Siz kendi yaratıcılığınızı kullanarak farklı içler de yapabilirsiniz.

2 çorba kaşığı kuş üzümünü sıcak suda bekleterek açılmasını sağlayın. 500 gr. beyaz peyniri çatalla ezin, 4-5 dal maydanozu da ince ince doğrayarak peynire ekleyin. Üzerine 1 adet yumurta beyazı ve süzülmüş kuş üzümlerini ilave ederek iyice karıştırın.

Poğaça hamurunun 2/3 ünden ceviz büyülüğünde bezeler kopartın ve unlanmış tezgahta merdane ile yuvarlak açın. Kalanı ile de Tavuklu Kiş tarifini yapabilirsiniz. Açtığınız yuvarlakların ortasına 1-2 kaşık peynirli harçtan koyun ve yarım ay şeklinde kapatıp, parmaklarınızla bastırarak poğaça şekline getirin. Üzerine 1 yumurtanın sarısını sürün. Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırının orta katında üzerleri kızarana kadar pişirin.

Hamuru için;

6 bardak un
2 bardak yoğurt
1 bardak ayçiçek yağı
2 paket kabartma tozu
1 çay kaşığı mahlep
1 tatlı kaşığı toz şeker
Tuz

Poğaça ve içi için;

2/3 oranında hamur
500 gr. beyaz peynir
2 çorba kaşığı kuş üzümü
4-5 dal maydanozun yaprakları
1 adet yumurta sarısı
1 adet yumurta beyazı

—————————————————————————————-

Balkabaklı Sütlaç

500 gr. temizlenmiş balkabağını küp küp doğrayın, üzerine 1 bardak su ilave ederek 10 dakika kaynamaya bırakın. Sonra içine 1 bardak daha su ilave edin ve 3 adet kakuleyi de içine atın. Üzerine de ½ çay bardağı pirinci ekleyip, pirinçler pişene kadar kısık ateşte yaklaşık 10-12 dakika kapağı kapalı bir şekilde pişmeye bırakın.

Pirinçler pişince içinden kakuleleri çıkarın ve tencereye 1 litre sütü ve 250 gr toz şekeri de ilave edin ve kaynamaya bırakın. Süt kaynadıktan sonra 2 çorba kaşığı pirinç nişastasının açılması için 1 kepçe süt ile birlikte bir kasede, sütün sıcaklığına alıştırarak karıştırın ve tencereye ilave edin. Son olarak In Love Doğrayıcı’da 5 adet kuru Trabzon hurması ve 2 dolu avuç cevizi ayrı ufak parçalara ayrılana kadar ayrı ayrı çekip, tencereye ekleyin. Bir yumurtanın sarısını da aynı pirinç nişastası gibi ayrı bir kasede sütün sıcaklığına alıştırarak karıştırdıktan sonra ilave edin. Nişastasının içinde açılması için 5 dakika daha kaynatmanız yeteri olacaktır. Bu aşamadan sonra artık sütlacınız fırına girmeye hazır. Sütlacı fırına dayanıklı servis kaselerine paylaştırın ve fırın tepsisine dizin. Tepsinin içine yarı seviyeye gelecek kadar oda sıcaklığında su ekleyip, tepsiyi 200 derecelik fırının orta ile üst katı arasına dikkatlice yerleştirin. Su koymamızın nedeni, nemli bir ortam yaratıp, sütlacın üzeri kızarırken kurumasını engellemek. Bu şekilde yaklaşık 7-8 dakika içerisinde üzeri kızaracaktır.

Malzemeler

500 gr. temizlenmiş balkabağı
2 bardak su
½ çay bardağı pirinç
1 litre süt
250 gr. toz şeker
3 adet kakule
5 adet kuru Trabzon hurması
2 dolu avuç ceviz
2 çorba kaşığı pirinç nişastası
1 adet yumurtanın sarısı

————————————————————————————–

Tavuklu Kiş

Bu tarif Mucize Lezzetler’in ‘Çay Saati’ temalı 16. Bölümünde yanında Hafif Poğaça ve Balkabaklı Sütlaç eşlikçileriyle birlikte yapılmıştır. Çay saatine uygun pratik bir menü oluşturmanız için hamurunun 1/3’ünü kullanarak kiş, kalan 2/3’ünden de Hafif Poğaça tarifini yapabilirsiniz.

Tarife önce hamurunu yaparak başlayın. Bunun için 6 bardak un, 1 su bardağı ayçiçek yağı, 2 bardak yoğurdu karıştırma kabına alın. İçine biraz tuz ve 1 tatlı kaşığı toz şeker ilave edin. Son olarak da 1 çay kaşığı mahlep ve 2 paket kabartma tozu ekleyip tüm malzemeyi karıştırıp, yoğurun. Hamurun 1/3’ünü ayırın, kalanını da Hafif Poğaça tarifi yapmak için bekletin. Kiş hamuru için kullanacağınız 1/3 oranındaki hamuru 22 cm çapındaki bir kiş ya da tart kalıbına yerleştirin. Elinizle üzerine bastırarak kalıbın şeklini almasını sağlayın ve çatalla üzerine delikler açın. Bu delikler sayesinde hamur pişerken fazla kabarmayacaktır.

Kişin içine koymak için, 2 büyük tavuk budunu önceden haşladıktan sonra ince ince didin. Tavukları kalıba yayılmış hamurun üzerine her tarafına gelecek şekilde yerleştirin. Sonra, 10 adet yeşil sivri biberi ve 1 adet acı kırmızı biberi ince ince doğrayarak üzerini kaplayın. Baharat olarak 1 tur muskat rendesi, tuz ve karabiber ile tatlandırın. Bir kaseye 1 adet yumurtayı kırın, ve 175 gr kremayla birlikte 1 dakika çırpın, üzerine de rendelenmiş 100 gr. eski kaşarı ilave edin. Hazırladığınız bu karışımı tavukların üzerine gezdirin ve 200 derecelik fırında kremanın üzeri kızarana kadar yaklaşık 30 dakika pişirin. İlk 10 dakika fırının alt rafına koyarsanız altı da güzelce pişecektir. Afiyet olsun.

Hamuru için;

6 bardak un
2 bardak yoğurt
1 bardak ayçiçek yağı
2 paket kabartma tozu
1 çay kaşığı mahlep
1 tatlı kaşığı toz şeker
Tuz

Tavuklu kiş ve içi için;

1/3 oranında hamur
10 adet yeşil sivri biber
2 adet haşlanmış tavuk budu
175 gr. krema
1 adet yumurta
100 gr. eski kaşar
1 adet acı kırmızı biber
1 tur muskat rendesi
karabiber
Tuz