REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Baharatlı Bir Gün – Mucize Lezzetler S2 B17

Refika baharat alışverişini yapıyor ve nefis bir Ms.But tarifi veriyor. Yanına, alışkanlıklarını değiştirmek isteyener için acılı ekşili bir çorba ve Fritto’da hafif bir patates kızartması hazırlıyor. —————————————————————————————-

Ms. But

İşe lezzetli butumuzu daha da lezzetli yapacak bir marine sos hazırlığı ile başlayalım. Havanda 1 çorba kaşığı tuz ile 5 diş sarımsağı dövün. 1 çorba kaşığı dört renk tane karabiberi havana ekleyin ve 3 adet acı kırmızı kuru biberi ister elinizle ister bıçakla ufak parçalara bölüp havana atın ve dövmeye devam edin. 2 çorba kaşığı kuru kekiği, 1 çorba kaşığı limon kabuğu rendesini de ekledikten sonra sos kıvamına gelmesi için 1/2 bardak zeytinyağı, 1/3 bardak limon suyunu ekleyip sosa hem tat hem de renk vermesi için 3 çorba kaşığı biber salçasını da karıştırın. Tüm malzemeleri birbirleriyle kaynaşana kadar karıştırın.

Daha sonra butun üstünde baklavalar oluşacak şekilde üstündeki yağ tabakasından iki buçuk santim aralıklarla bir santim derinliğinde kesikler atın. Daha sonra bu yan kesiklere baklavalar oluşturacak şekilde çapraz kesikler atın. 3-4 yerine meyve bıçağını 7-8 santim daldırıp, parmağınızın gireceği delikler açın. Sosu parmağınızla butun içine iyice daldırın. Bu şekilde en az üç saat, tercihen bir gece bekletin.

Fırını 130 dereceye getirin, fırın tepsisindeki budu folyo kâğıdıyla kaplayın. Bu şekilde 3 – 3,5 saat pişirin. Sonra folyo kağıdını alın. Erimiş yağ ve sularını etin üstünde gezdirin. İki saat daha pişirip son 15 dakikasında fırını 250 dereceye çıkartın veya fırının ızgarasını açın. İçi yumuşacık dışıysa çıtır bir etiniz olacak. Mutfağınızın kebapçı gibi kokacağına sizi temin ederim.

Malzemeler

1 adet 2 kg’lık kuzu but
1 çorba kaşığı tuz
5 diş sarımsak
1 çorba kaşığı tane karabiber
3 adet kuru kırmızı biber
2 çorba kaşığı kuru kekik
½ bardak zeytinyağı
1/3 bardak limon suyu
2 adet limonun kabuğunun rendesi
3 çorba kaşığı biber salçası

——————————————————————————————————

Sumaklı Acılı Ekşili Çorba

Tencereye 3 bardak kaynar su ve 150-200 ml tavuk suyu koyup kaynatın. Çorbayı baharatlarla güzelce lezzetlendirmek için bir tülbent içerisine güzel bir karışım hazırlayın. Tülbentin için 3 diş sarımsağı ve kabaca doğradığınız ceviz büyüklüğünde zencefili bıçağınızın tepesiyle vurarak kabaca dövüp, koyun. İki adet acı kırmızı gül biberi dallarını çıkartarak koyun. Son olarak da 1 çorba kaşığı tane karabiber, 2 çorba kaşığı tane sumak, 5 adet tane yeni bahar, ortadan ikiye kırdığınız 2 adet darul fülfül koyun ve tülbentinizi bohça bağlar gibi bağlayın. Bıçağın tersi ile tülbentin üzerinden olacak şekilde son bir kere daha kabaca dövün. Suyunuz kaynamaya başladığında tülbent buketinizi demlenip, baharatların tatlarının iyice çıkması için tencereye koyun. . Bu aşamada çorba suyuna 1 tatlı kaşığı sumak ekşisi ile 1 çorba kaşığı üzüm sirkesi ekleyin. Ateşi orta dereceye kadar kısın ve tencerenin kapağını kapatıp karışımınızı 20-30 dakika boyunca demlemeye devam edin

Çorbanız demlendikten sonra, et ve mantarı eklemeye hazırsınız. 100 gr bonfileyi ince ve ufak parçalar halinde kesin, 150 gr mantarı da, her mantarı 4’er parçaya bölecek şekilde doğrayın ki böylece ağza lezzetli tatları gelsin. Etinizi biraz tuz ve karabiber ile tatlandırın ve yüksek ateşteki tavanıza 1-2 çorba kaşığı zeytinyağı ekleyin ve etleri bu kızgın yağda iki tarafı koyulaşana kadar soteleyin. Etin bir tarafı piştiğinde mantarları ekleyebilirsiniz tavaya.

Son olarak buketi çıkartıp mantarları ve eti çorbaya ekleyin, tüm tatların birbirine geçmesi için on dakika daha orta ateşte pişirin. Çorba pişerken ona son dokunuş olarak taze yeşillikleri ekleme vakti geliyor. Taze nane, reyhan ve kişniş yaprakları, ince kıyım yeşil soğanı ve acı kırmızı süs biberi kullanarak tatları daha da bir yukarı çekebilirsiniz.

Malzemeler

3 bardak su
200 ml tavuk suyu
1 tatlı kaşığı sumak ekşisi
1 çorba kaşığı sirke
100 gr bonfile
150 gr mantar ( 6 adet)
Zeytinyağı
Karabiber
Tuz

Tülbent buketi için

2 adet taze kırmızı acı biber
3 diş sarımsak
1 çorba kaşığı tane karabiber
2 çorba kaşığı tane sumak
2 adet darul fülfül
5 adet tane yeni bahar
Ceviz büyüklüğünde zencefil

Süsleme için
2 adet acı kırmızı biber
2 taze soğan
4-5 dal kişniş
1 dal taze nane