REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Mucize Lezzetler II.Sezon Bölüm 3 Erken Bayram Yemeği

Refika bu hafta ailesine bayram yemeği hazırlamak için prova yapıyor. Kurban bayramlarında et yiyemeyen çocukları düşünerek, ana yemeği mis kokulu incik. Bayram bereketini ise geleneksel bayram pilavını etsiz ama aşuremsi kıvama getirerek hissettiriyor. Bu tatlı ve mis kokulu bayram yemeği 13:30 NTV’de, Refika Birgül’le Mucize Lezzetler’de.

Fırında Miss İncik

Kuzu incikleri yıkayıp, havlu kağıt ile iyice kurulayın. Fırın tepsisini ocağa alın ve altını açıp ısınmasını sağlayın. Bu sırada, havanda 1 çorba kaşığı yeni bahar tohumu, 4 adet karanfili ve1 küçük tarçın çubuğunu ufalanana kadar dövün. Sonra içine ½ çorba kaşığı dört renk biber, ¼ muskatın rendesi, ağız tadınıza göre tuz ve 2 çorba kaşığı un koyup malzemeler birbirine geçene kadar dövmeye devam edip karıştırın. Havan yerine öğütücü de kullanabilirsiniz. İnciklerin her birini bu karışıma bulayın ve 1’er biberiye dalını kemiğe yakın etinden geçirerek saplayın. Isınmış fırın tepsisine 4 çorba kaşığı zeytinyağı ekleyerek, incikleri mühürleyin. Mühürleme aslında yüksek ateşte etin tüm kenarlarının çevirilerek dışının kısmen pişirilmesi demek. Genellikle de fırına koyulan yemekler için kullanılan bir yöntem. Bu şekilde dış tabakası pişme belirtileri gösterirken, etin lezzetli suyu içinde kalıyor. İnciklerin her tarafını 1,5 – 2 dakika mühürledikten sonra incikleri ayrı bir kaba alıp bir süre bekletin. Fırın tepsisine kabaca halkalar halinde doğranmış 4 adet soğanı koyun ve 1 baş sarımsağı ortadan ikiye bölüp bastırın. Tepsideki tüm lezzeti içine çekmesini sağlayın. Ağız tadınıza göre tuz koyun. 3-4 dal kerevizi de bu esnada tepsiye koyun. Sonra üzerine incikleri, 5 çorba kaşığı haşlanmış nohutu, 1,5 çorba kaşığı pekmezi ve 2 çorba kaşığı kırmızı üzüm sirkesi ekleyin. Tepsiye son olarak inciklerin yarısına çıkacak kadar sıcak su dökün ve aluminyum folyo ile sıkıca sarın. Tepsi sıcak olacağından aman dikkat. Önceden ısıtılmış 220 derecelik fırının orta katında yaklaşık 2 buçuk saat, incikler kemiklerinden ayrılana kadar pişirin. Tepsiyi fırından çıkarınca, inciğin sosunu isterseniz el blender’ından geçirebilirsiniz. Bu şekilde servis edilince daha yoğun bir sos elde edersiniz. Tarifteki baharatların kuzu eti ile çok yakışacağından emin olabilirsiniz. Lezzet garanti.

4 Kişilik
4 adet kuzu incik
1 çorba kaşığı yeni bahar tohumu
4 adet karanfil
1 küçük tarçın çubuğu
¼ muskat
½ çorba kaşığı dört renk biber
2 çorba kaşığı un
5 dal biberiye
4 adet soğan
1 baş sarımsak
4 çorba kaşığı zeytinyağı
3-4 dal kereviz sapı
1,5 çorba kaşığı pekmez
2 çorba kaşığı sirke
5 çorba kaşığı haşlanmış nohut
Tuz

——————————————————————————————————-

Aşuremsi Pilav

Siyez bulguru atalık tohumlarımızdan bize miras kalan lezzetli bir bulgur çeşidimiz. Bu tarifte başrol oyuncusu olarak siyez bulguru var. Bulguru pirinç ayıklar gibi iyice çöplerinden arındırmanız gerekiyor. Sonra da birkaç su yıkamanız. Tarife başlamadan önce 2 avuç çiğ bademi ve ½ bardak kuru üzümü ılık suda bekletin. 3 adet soğanı küçük küpler halinde doğrayıp, geniş bir tencerede 9 çorba kaşığı zeytinyağında çevirin. 6 diş sarımsağı ve 1 adet kuru acı biberi kabaca doğrayarak içine atın Üzerine temizlenmiş 2 bardak siyez bulgurunu ekleyin. Birbirlerini ezmemesi için biraz sıcak su ekleyerek karıştırın. doğrayıp. Ardından 200 gram nohut ve 400 gram haşlanmış kuru fasulyeyi ilave edin. Daha sonra ince ince dogradığınız 1 demet maydanozun sapını içine atın. Suda bekleyip açılmış üzümleri ve bademlerin kabuklarını soyarak pilava ilave edin. Üzerini 2 parmak geçene kadar su koyup altnı kısın ve kapağını kapatın. Suyunu çekince altını tamamen kapatıp en az 15 dakika demlenmeye bırakın. Servis etmeden önce turşuları küp küp doğrayıp pilavla karıştırın. Turşunun tuzlu tadıyla, siyez bulguru çok dengeli bir ikili olacak.

4-6 Kişilik
3 adet büyük soğan
2 bardak siyez bulguru
9 çorba kaşığı zeytinyağı
2 avuç ceviz
6 diş sarımsak
1 demet maydanoz sapı
200 gr. haşlanmış nohut
400 gr. haşlanmış kuru fasulye
½ bardak kuru sarı üzüm
1 çorba kaşığı zerdeçal
2 avuç çiğ badem
2 çorba kaşığı tuz
1 çorba kaşığı karabiber
1 adet kuru kırmızı acı biber
Domates, acur, salatalık ve kelek turşusu