REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Anneler Günü – Mucize Lezzetler S2 B31

Refika bu bölümde annesini ve yengesini ağırlıyor. Refikaca bir içli köfte, kabak çiçeği dolması ve kokulu güllerle, mor salkımlarla reçeller hazırlıyor.

—————————————————————————————————–

Refikaca İçli Köfte

Önce 250 gr. kıymayı bir tavaya alın. Üzerine incecik doğranmış 3 adet soğan, 1 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı şeker ve karabiberi ilave edin. Orta ateşte kıymayı bir kaşıkla dağıta dağıta soğanla karıştırın. Kıyma önce sulanacaktır, suyu tamamen çekinceye kadar iyice kavurmaya devam edin. Tencerenin dibi tutacakmış gibi olup, hafif bir kebap kokusu yayılmaya başlayacaktır.

2 avuç cevizi kabaca parçalara ayırarak yağsız bir tavada, hafif ateşte 3-5 dakika ısıtın. 2 avuç Antep fıstığını da bıçakla kıyarak cevizlerle beraber kıymaya ilave edin. 3 çorba kaşığı zeytinyağını da ekleyip, iyice soğuması için bir kenara koyun. Kıyma soğurken arada bir karıştırın ki topak topak kalmasın. Son olarak 1/3 demet maydanozu ince ince kıyarak kıyma ile karıştırın.

Dış hamuru için; 2 su bardağı çiğ köftelik ince bulgur, 2 adet yumurta akı, 1 çorba kaşığı biber salçası, 1 çorba kaşığı kimyon, 1 çay kaşığı tuzu karıştırıp, mutfak robotunda 2-3 dakika çekin veya ellerinizle büyük bir sini de yoğurun. 1 çay bardağı un ve 1 su bardağı ılık suyu da azar azar ilave ederek, bulgur pişinceye kadar yoğurmaya devam edin. Son olarak 3 avuç Antep fıstığını bıçakla kıyarak ilave edin. Yapışkan, yumuşak bir hamur haline gelene kadar iyice karıştırın.

Tezgahta kesme tahtasının üzerine streç filmi yaklaşık 40 cm uzuluğunda açın, fakat kesmeyin. Streç filmi kesme tahtasından aşağı doğru sarkıtın, üzerine cevizden biraz büyük içli köfte hamurunu koyun. Sarkıttığınız streç filmi hamurunuz üzerine kapatıp elinizle iyice bastırın. Daha sonra bir merdaneyle hamurunuzu incecik açın. Bu sayede içli köfte ustası kadar mükemmel hamur açmış olacaksınız. Streç filmi hamurunuzun üzerinden kaldırın ve üzerine 1 çorba kaşığı iç malzemenizden ekleyin. Daha sonra streç film ile tekrar kapatıp hamurunuzu yarım ay şekline getirip uçlarına bastırın. Kahve fincanı yardımı ile kenarlarını keserek fazlasını alın. İsteğinize göre içli köftelerinizi haşlayabilirsiniz ya da kızartabilirsiniz.

İçi için;
250 gr kıyma
3 adet soğan
2 avuç ceviz
2 avuç antep fıstığı
1 çay kaşığı şeker
1 tatlı kaşığı karabiber
1 çorba kaşığı pul biber
3 çorba kaşığı zeytinyağı
1 / 3 demet maydanoz
1 çay kaşığı tuz

Hamuru için;
2 su bardağı çiğ köftelik ince bulgur
2 adet yumurta akı
1 çay bardağı un
1 su bardağı ılık su
1 çorba kaşığı tatlı biber salçası
1 çorba kaşığı kimyon
1 çay kaşığı tuz
3 avuç antep fıstığı

——————————————————————————–

Mutlu Kabak Çiçeği Dolması

Kabağın çiçeği, sanırım kabağın biz nankör insanlara kendini ifade edebilme şekli. Geceleri açıp nefes alan, gündüzleri de küsüp büzüşen bu çiçeği sabahın erken saatlerinde toplarsanız nefis bir dolma yapabilirsiniz.

Mevsimi gelince, benim kabak çiçeği aşkım da yeniden alevlendi ve çiçekleri pirinç haricinde bir şeyle doldurabilir miyiz sorusuyla harekete geçtim. Çünkü pirincin yumuşaması için kabak çiçeğini hep haddinden fazla pişiriyormuşuz gibi geliyor bana. Birkaç peynir ve çeşitli fıstıklarla denemeler yaptıktan sonra ideal çiçek dolmamı buldum: Dışı kıtırtılı ve güneş rengi bir çiçek, içinde yumuşak bir peynir, hemen yanında tuzu ve diriliğiyle buradayım diyen hellim, onlara ayar veren muskat ve baştan çıkaran kavrulmuş susam… Küçük bir kalori bombası olduğu için, salatayla birlikte birkaç tane servis yapıp yiyebilirsiniz; başlangıç olarak da uygun. Ben keyifle yapıp zevkle yedim, darısı sizin başınıza!

Kabak çiçeklerini su dolu bir kabın içine daldırarak temizleyin. Musluktan akan su direkt olarak yıkamak kabak çiçeklerinize zarar verecektir. Daha sonra keskin uçlu bir çay kaşığı yardımı ile kabak çiçeğinizin içindeki turuncu parçaları çıkartın aksi taktirde bu parça yemeğinize ekşilik verecektir.

Bu sırada 125 gr hellim peyniri ince küpler halinde kesin. Bir kabın içerisine hellim peynirini, 75 gr krem peynirini, 4 dal ince kıyılmış taze kekiği, 8-9 adet frenk soğanını, 4 çorba kaşığı kavrulmuş susamı, avuç içinizle kırarak küçülttüğünüz 4 bütün cevizi ve 1/3 muskat rendesini iyice karıştırın. Kabak çiçeklerinizi doldurmadan önce ellerinizi iyice yağlayın ve peynir karışımınızı kabak çiçeklerinizin içine çay kaşığı yardımıyla yarısına kadar doldurun. Sonra bohça yapar gibi çiçeği kapatın. Daha sonra galeta ununa batırıp tavanın altını kaplayacak kadar zeytinyağında kızartın.

Malzemeler

12 adet kabak çiçeği
125 gr hellim peyniri / Yarım kalıp
75 gr krem peynir / 4 çorba kaşığı
4 dal taze kekik
8-9 adet frenk soğanı
4 çorba kavrulmuş susam
4 bütün ceviz
1/3 muskat
galeta unu

——————————————————————————————-

Kokulu Gül Reçelli Dondurma

Kokulu gül yapraklarını narince yıkayın üzerini hafif nemli bırakın. Kavanoza 1 çorba kaşığı kokulu gül ve 1 çorba kaşığı toz şekeri sıra sıra ekleyin. Orta kata biraz limon suyu sıkın. Kavanoz dolana kadar işlemi tekrarlayın. Kavanozu evin güneşli bir köşesine koyun ve üç gün bekletin. Üç günün sonunda hafif kıvamlı reçeliniz hazır olacaktır. Alternatif olarak hazırladığınız reçeli kesme dondurma ile servis edebilirsiniz.

Malzemeler

60 gram kokulu gül yaprağı
180 gram toz şeker
½ limonun suyu
Servisi için; Kesme dondurma

——————————————————————————–

Mor Salkım Reçelli Dondurma

Mor salkım yapraklarını narince yıkayın üzerini hafif nemli bırakın. Kavanoza 1 çorba kaşığı mor salkım ve 1 çorba kaşığı toz şeker sıra sıra ekleyin. Orta kata biraz limon suyu sıkın. Kavanoz dolana kadar işlemi tekrarlayın. Kavanozu evin güneşli bir köşesine koyun ve üç gün bekletin. Üç günün sonunda hafif kıvamlı reçeliniz hazır olacaktır. Alternatif olarak hazırladığınız reçeli, kesme dondurma ile servis edebilirsiniz.

Malzemeler

25 gram mor salkım (14 çorba kaşığı)
120 gram toz şeker
½ limonun suyu
Servisi için; Kesme dondurma