REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Yerli Muzla Güzellemeler

Dünyanın pek çok yerinde “banana” olarak bilinen sevgili muz, aslen Cumhuriyet’in kurulma zamanında memleketimizin kendi kendine yetebilme hedefi için çalışmaları sonucu elde ettiğimiz değerlerden. Belki o günkü çabalar olmasa biz kendisini tropik bir meyve olarak algılayacaktık. Hatta cumhuriyetin kurulma ve kendi kendine ayakta kalmaya çalışma dönemlerinde büyük paralar verilerek getirilen İsveçli profesör Tegwell’i dinleseydik belki de vazgeçmiş olacaktık. Ama memleketini seven ve onun için mücadele eden insanlar sayesinde kazandırdık bu güzelliği ülkemize. Muz, Maus kökünden tahminen de Mısır’dan gelen ağaçlardan yetiştirebildiğimiz için hayatımıza girmiş.

Bu yıl muzlar biraz daha erken olmaya başladı. 269.500 ton civarında hasat bekleyen muz yeni bir rekora imza atmış olacak. 2000 yılında 64.000 ton civarındaki üretimin son 16 yılda yaklaşık 4,5 kat artmış olması beni gururlandırıyor. İthal muza konmuş olan %145’lik gümrük vergisi çok doğru bir politika. Benzerlerinin kuruyemiş ve bakliyat sektöründe de olmasını hayal ediyorum.

Güçlenen üretici, sulama ve örtü altında tarım çalışmaları ve denemeleri ile bugün Konya’da bile muz yetiştirilip yetiştirilemeyeceğine bakıyor.

Hazır yerli muzun zamanı gelmişken ben de sizinle nefis tarifler paylaşmak istedim.

muz_tarifler

KUTU: Muz’un hayatı:

Vaktiniz olur da Anamur’u ziyaret ederseniz bir muz ağacı döngüsüne şahit olmanızı tavsiye ederim. Bu güzel ağaç bir yılda 35-60 kilo civarında muzu taşıyabilecek güce gelir ve meyvasını verir. Kenardan da yavru atar. Sonra ana dal kesilir, yavru işi devralır ve meyvesini verir yavrular. Bu böyle gider. En güzel gübresi kendi yapraklarının parçalanıp köküne atılmasıdır. Hepimizin muz gibi üretken ve üretebilmek için derinden budanmaya da açık olduğu bir ömür geçirebilmemiz dileği ile.

Enfes Muz Tartı

50 gr un, 140 gr toz şeker ve 1 tutam tuzu küçük bir tencereye koyup orta-yüksek ateşte pişirmeye başlayın. 400 ml sütü yavaş yavaş çırparak ekleyin. Sütün tamamını ekledikten sonra göz göz olana kadar pişirmeye devam edin. Tencerenin altını kapadıktan sonra 2 yumurta sarısını çırpın. Sıcak karışımdan yumurta sarısına 2 kaşık ekleyip ılıştırın. Ardından yumurtalı karışımı tencereye ekleyip, çırparak pişirme işlemine devam edin. 2-3 dakika kaynattıktan sonra yarım vanilyanın çekirdeklerini ve 1,5 çorba kaşığı tereyağını da tencereye atıp altını kapatın. Pürüzsüz bir karışım elde edene kadar çırpmaya devam edin. Çırpma işlemini yaparken blendır kullanmayın, fazla hızlı çalıştığından sosu cıvıtacaktır.

2 paket yulaflı ezin. Tavada 2-3 dakika kavurup üzerine 5 çorba kaşığı tereyağı ekleyin. Hafif renk değiştirmeye başlayınca tart kalıbına yayıp her tarafına yapışana kadar iyice bastırın. Üzerine ince ince dilimlediğiniz 3 adet Anamur muzunu dizin. Hazırladığınız muhallebiyi de döküp 170 derece fanlı fırında 15 dakika pişirin.

Soğutun. Kalan 2 muzu da dilimleyip üzerine koyun. Dilerseniz biraz bal ile üzerinde gezinin.

Bu tarifi hiç fırına koymadan, kavanozda yapmak isterseniz muhallebiyi ocakta 2-3 dakika daha pişirmeniz yeterli. Sunumu için de yine tart kabındaki mantıkla kavanoza önce bisküvi sonra sosundan koyup muz dilimlerini de aralara ve kenarlara ekleyin ki görüntüsü şahlansın. Son olarak üzerine çikolata da koyarsanız yeme de yanında yat olur.

Çıtır Muz

3 adet muzun her birini 3 parçaya ayırın ve parçaların etrafına dolma sarar gibi dikkatlice kadayıf sarın. Sararken kadayıfı avucunuzun içinde çevirin ve biraz bastırın. Kızartmak için derin yağ kızdırın. Bir parça kadayıfı yağa atabilirsiniz, yarısına kadar dalıp yüzeye çıkıp cızırdıyorsa tamam demektir. Kadayıflı muz parçalarının renkleri hafif değişip fotoğraftaki hale geldiklerinde istenen kıvama ulaşmış olacaksınız. Önceden peçete koyduğunuz bir tabağa aktarıp yağını alın. Servis tabağına aldıktan sonra üzerine muskat rendeleyin, bal gezdirin ve taze nane yaprakları serpin. Ne kadar hafif ve lezzetli olduğuna inanamayacaksınız.

Güveçte Çikolatalı Muzlu Helva

Bu çok basit ama beni çok heyecanlandıran bir tatlı tarifi. 2 dakika hazırlığı…

100 gr sütlü çikolatayı tavla zarı büyüklüğünde doğrayın ve güzel, yayvan bir güveç kabına koyun. Sonra 150 gr helvayı elinizle güveç kabına ufalayın. 2 adet Anamur muzunu büyük tavla zarı şeklinde kesip, güvece ekleyin. Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında, 10 dakika pişirin. Çıktıktan sonra muhakkak 8 damla limon suyu ekleyin bu son dokunuşun nasıl bir mucize yaratacağına inanamayacaksınız.