REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Yeni Nesil Sonbahar Yemekleri

Mash up yani iki bilindik müziğin birbirine geçirilmesiyle veya iki farklı yemeğin tarz olarak karıştırılmasıyla ortaya çıkan eserler anlamına geliyor. Böylelikle zamanın modasından geriye düşmekte olan bazı kaliteli eserler popülerliklerini sürdürüp zamana adapte olabiliyor. Bir taraftan da tüketim sever toplum tek seferde iki güzelliğe bir arada gark oluyor. Hamburger pizza böyle bir yemek veya “uzun ince bir yoldayım” ile “we are the champions”ı birleştiren müzik bu mantığın eseri.

Ben de et tüketimimizin gittikçe arttığı, hele eti hatta onu beslediğimiz samanı bile yurtdışından aldığımız bir dönemde sebze yemeklerimizi, tencere yemeklerimizi arttırarak daha sağlıklı hale gelebileceğini göstermek istedim. Üç yemeği de yaptıktan kısa bir süre sonra atölyedekiler bayılarak tencerenin dibine ekmek banıyorlardı.

 

karnabaharlı nohut

Karnabaharlı Nohut

Nohut yemeğinin içerisinde minik minik kavrulmuş etler hani onu başka yere taşır ya işte bu etkiyi et yerine tatlı tatlı karnabaharlardan alıp hem lezzetli hem de sebze ağırlığı artan bir yemek yapmak mümkün. İnanın yaptığınızda sanki ben bunu hep yapıyormuşum gibi hissedeceksiniz.

Geniş tabanlı bir tencereye 6 çorba kaşığı zeytinyağı döküp ısıtın. İçine 3 büyük avuç karnabaharı kabaca doğrayıp ekleyin. Karnabaharlar güzelce renk alıp kahverengileşinceye kadar kızartın ve tencereden alın. Bu yemekte asıl fark yaratacak öğe kıyma gibi iyice kavrulmuş karnıbaharlar olacak. Eğer bu şekilde yapmazsanız zaten tencere içerisine diğer malzemelerle girecek karnıbaharın rengi açılıp kokusu tüm tencereyi kaplar. Bu şekilde olduğunda güzel bir kavrukluk oluyorç. 1 soğanı minik minik küpler halinde doğrayıp aynı tencerede kavurmaya başlayın. Soğanlar saydamlaşınca birer tatlı kaşığı domates ve biber salçasını ekleyip kavurmaya devam edin. Kızarmış karnabaharları tencereye ekleyin. Baharat olarak 1,5 çay kaşığı tuz, karabiber ve köfte baharı ekleyin. 400 gr haşlanmış nohutu da ekleyip nohutların 1 parmak altına gelecek kadar su ekleyin. Haşlanmış nohut kullanmayacaksanız karnabaharları daha geç eklemekte fayda var. Lezzetler birbirine geçip yemek biraz helmelenene kadar yaklaşık 10 dakika pişirin. Servis ederken üzerine yoğurt, biraz sumak ve pul biber dökünce yemeğiniz şenlenecek.

pancarlı kuru fasulye

Pancarlı Kuru Fasulye

 Hem rengi hem de lezzetiyle aklınız başınızdan alacak bir yemek! Pancarı sucuk veya pastırma mantığı ile kullanıp onun yarattığı harika renk, lezzet ve sağlığı tek tencerede toplamak aslen mantık. Sonuçta da müthiş gözüken bir yemeğiniz olacak.

3 bardak kuru fasulyeyi bir gece önceden suya bırakın. 1 soğanı yemeklik doğrayın ve 2 çorba kaşığı zeytinyağı ile tencerede kavurmaya başlayın. İri tavla zarı boyutunda doğradığınız 7 tane küçük pancarı soğanlar biraz rengini kaybedince ekleyin. Beraber 2-3 dakika kavurun. Ardından 1’er tatlı kaşığı domates ve biber salçasını tencereye ekleyin. Salçalar da kavrulduktan sonra ıslanmış kuru fasulyeleri ekleyin. Üzerini 1 parmak geçene kadar su ilave edip, 1’er çay kaşığı tuz, karabiber ve pul biber ekleyin. 2 adet köy biberini de halka halka doğrayıp ekleyin. Kaynayınca altını kısın ve yaklaşık yarım saat hem pancarlar hem de fasulyeler yumuşayana kadar pişirin.

 

mercimekli patates

Mercimekli Patates

Bilirsiniz mercimeğin protein miktarı gayet yüksek. Bu özelliği ve rengi sayesinde kıymayı da aratmıyor. Mercimek yemeği tek başına kara şimşek adı ile işyeri ve okullarda pazartesi yemeği gibi olurken, patatesin bonkör mutlu ediciliği mercimeğe geçip, üzerine hardal dokunuşu ile “yaaaa olsa da yesek” dedirterek, Avrupa’da son zamanlarda dışarıda yemek yemenin bir nevi pan zehiri olan “comfort food” yani “huzur yemekleri” kategorisinde başa geçebilir.

1 soğanı yemeklik doğrayıp, 2 çorba kaşığı zeytinyağı ile tencerede saydamlaşana kadar kavurun. Üzerine 1’er tatlı kaşığı domates ve biber salçası ekleyip kavurmaya devam edin. 2 avuç yeşil mercimeği yıkayıp, 3 adet patatesi de iri küpler halinde doğrayıp tencereye ekleyin. 1’er tatlı kaşığı tuz ve karabiberi, 1 çay kaşığı da pul biber koyun. Üzerini 1 parmak geçecek kadar su ekleyin ve pişirmeye başlayın. Yaklaşık 20 dakikada hem patatesler hem de mercimek güzelce pişecek. Servis ederken üzerine bir kaşık hardal döküp yedikçe de beni anarsanız benden mutlusu yok.