REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Sofralarınızı lezzetlendirecek 5 saksı

Davutoğlu İstanbul siluetinin bozulması ile ilgili bir açıklama yaptı; İstanbul siluetine yeni hançerler saplanmasına izin vermeyeceğiz diye. Bu güzel bir tespit olmuş umarız herkes en kısa zamanda bu düşüncede yek vücut olur. Ben de hazır bahar, havalar güzelken bir şeyler dikmenin tam da zamanı gelmişken, hançerler yerine dikilebilecek 5 yeşillik, 5 filiz, 5 mevsimlik fidan, 5 meyve ağacından bahsetmek isterim. Hançer saplamaktan vazgeçenlere duyrulur…

 

5 yeşillik nasıl ekilir?

yesillik-ekimi   Saksıda ekim yaparken sıralama şöyle; önce saksının tabanını suyun akabilmesi için bir çivi ile delin. Altına 2 cm kalınlığında çakıl veya mıcır koyun ki su süzülebilsin, toprak çamurlaşmasın. 4 birim toprak, 1 birim torf ve 1 birim gübre karışık toprağı saksıya yerleştirin. Tohumunuzu ekin. Tohumun üzerine konacak kapama toprağı toumun 2,5 katı kadar olmalı. Ellerinizin arasında eleyerek toprağı serpin. Sonra elinizle yavaşça bastırın. Can suyunu tazyiksiz bir şekilde yağmurlama usulü ile verin. Sonra toprak size bereketi ile geri dönsün. Tohumların asla renkli olan, üstü boyalılarını almayın. Tohumu ilaçlıyorlar. Doğal atalık tohum diyorsanız seyahatlerinizde köylere dümeninizi kırın. Bir sonraki yıl, yeşiilikler tohuma kalktıklarında bir kısım tohumu geri toplayın.

1)    Fesleğen-Reyhan

2)    Kekik- Zahter Kekik

3)    Dereotu

4)    Maydanoz-Frenk Maydanozu

5)    Mercanköşk veya adaçayı gibi sevdiğiniz kokulu bir yeşillik. Veya severseniz en bereketlisi semizotudur.

bahce-yesillikler

 

5 filiz nasıl ekilir?

Bir diğer ekim tekniği de yumrular ve çimlenen güzellikler. Tam bu mevsim doğa uyanır. Fark ettiyseniz aynı koşullarda evde tuttuğunuz sarmısak veya soğanınız bu aylarda çok daha hızlı göbek atıp yeşil çıkarır. Dalından koparılmış olsa bile çoğalma mevsimi olduğunu anlamıştır ve sülalesini devam ettirme çabasındadır. Soğanı tohumdan çıkartmak epeyice uzun ve zorlu bir süreçtir. Oysa göbek atmış soğanları, sarmısak dişlerini, attığı kısmı zar zor topraktan görünecek şekilde ekebilirsiniz. Bir çukur açın, toprağa yerleştirin ve yanlarından etrafına toprağı bastırın. Çimlenmiş fasulye veya barbunya gibi bakliyatları ve patatesi ise 2,5 kat derine ekmekte fayda var. Patates iyice filiz atınca filizleri merkez sayarak 4-5 parçaya kesip dikebilirsiniz.

 

1)Patates

2) Soğan

3) Sarmısak

4) Fasulye

5) Barbunya

Sogan_nasil_ekilir

5 fidan nasıl dikilir?

 

Fidan dikmekse en kolayı. Toprağa bir çukur açıp minik olarak aldığınız fidanları çukura yerleştirin. Etrafına, köklerine zarar vermeden yukarıdaki oranlarla karışmış torf toprak gübre karışımını ekleyin. Direkt kökün dibini çok bastırmayın, 1-2 cm kalacak şekilde ellerinizle etrafındaki toprağı orta sertlikte bastırın. Can suyu verdikçe toprak yavaş yavaş sıkışacaktır zaten. “Nane tohum değil mi?” diyebilirsiniz. Nane köklenince çok daha hızlı büyür ve kendi kendine yayılır. Pazardan satın aldığınız biraz köklü naneleri suda 2-3 gün bekletin, köklerini fide olarak ekin. Böylece çok iyi sonuç alacaksınız.

 

1) Domates: Saksıya dikecekseniz minik domatesleri tercih edin. Bahçe ise kesinlikle gerçek Çanakkale.

2) Biber

3) Salatalık

4) Biberiye

5) Nane

Biberiye_Sulama

 

5 Meyve ağacı nasıl seçilir?

5 Meyve ağacını seçmek hepsinden zordu. Bahçeden her mevsim bir meyve alabilidiğiniz sair zamanda da size sürprizler yapan ağaçlar seçmek istedim. Tabii ki sizin yaşadığınız şehre göre de değişecektir.

1.     Erik

2.     Kiraz ağacı: Sadece çiçekleri için bile ekilebilir. Bahçeden toplayacağınız kiraz da hazırdan çok başka oluyor.

3.     İncir: İlkbaharda reçellik meyve verir. Yazı kışa bağlarken de asıl meyvelerini. Cennette elma ile birlikte var olduğunundan emin olduğumuz ikinci ağacı bahçemize ekmeli..

4.     Nar: Berekettir bahçede olması bir başka güzeldir. Bahçedeki en yavaş büyüyen ağaçlarınızdan biri olacaktır.

5.     Turunç: İlkbahar çiçekleri size koku ziyafeti yaptırır, sonrasında da isteğinize bağlı olarak limon, portakal, mandalin vs ile aşılayabilirsiniz.