REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Sevgiyi Göstermenin En Doğal Hali

Hadi gelin bu hafta sevdiğimize, sevdiklerimize sofralar kuralım… Öyle günlerden 14 Şubat olduğundan dolayı değil, canımız sevgimizi paylaşmak istediğinden. Birine özenmek, onunla ilgili detaylı hayaller kurup bir yemekte gerçekleştirmek hepimize iyi geleceğinden.. Önce kendimizi, haliyle de karşımızdakini sevgiyle iyileştireceğinden dolayı…

Sevgiyi göstermenin en güzel yollarından biri sofralar kurup yemek. Sevginin illa dillenmesi değil, ellerden, parmaklardan çıkması diyelim… Yoğurulan bir köftenin sevgiyle lezzete dönmesi başka bir sihir..

Bir de madem iki kişilik sevgi sofrası bu sofranın masada konuşulan masada kalan çilingir sofrası gibi kendine özgü adetleri olmalı.

  • Aydınlatmanın direkt değil, ya bir mum ışığı ya da minik ters ışıklardan olması ve mümkünse loş olması.
  • Mümkün olduğunca yemekler ortadan yenmeli ve birbirine yedirilebilir olmalı. (Güzel bir sofra kur, sana tabak, bana tabak biz kendi yemeklerimizi ayrı ayrı yeriz değil, biz ekmeğimizi, aşımızı paylaşırız hissi ön planda olmalı.)
  • Sofra özenli olmalı. Hazırlayanın elindeki en önemsediği malzemeleri kullanarak sadece yemeklerin değil masanın da sevgiyi geçirmesi.
  • Yenen yerde tv, radyo vs açık olmamalı. En fazla güzel bir müzik çalabilir.
  • Yapılacak yemekler lezzetli ama az meşakkatli olmalı. Herhangi bir taraf yemek yapmaktan yorgun düşmemeli.

Sevgililer günü sofranızı renklendirecek ipuçları

1) Başka türlü HEDİYE paketi: Size nefis bir hediye ipucu vermek isterim. Başka bir Refika hanım’ın eşine yaptığı bir hediyeden esinlenerek… Geniş bir cam kaseye veya tasa, eşinize, sevgilinize aldığınız hediyeyi koyun. Kolye, yüzük, bileklik, suya dayanıklı olabilecek her şey olur. Ben soframdaki Karaca Fine Pearl serisi ile uyumlu olsun diye inci kolye tercih ettim. Hediyenin üzerini gülün kendisi ve yapraklarındaki teker teker ayırıp içine yerleştirin. İçine su koyun. Bu şekilde buzluğa atın ve dondurun. Sofraya oturduğunuz zaman kaseyi de sofraya getirin ve senin hediyen burada deyin. Gece boyunca o bir kenarda eriyip çözüldükçe hediye de açığa çıkacak. Her şeyin bu kadar hızlandığı şu zamanda hediyeniz yavaş yavaş ortaya çıksın.

sevgililer_gunu

2)Aynalarla mumu evlendirin.. Bir aynanın üzerine mumları yerleştirin. Mum altlığı olarak ayna kullanmak etkisini ikiye katlıyor. Yansımalar çok farklı oluyor. Özellikle uzun ince mumlarda bu yöntem çok işe yarayacak.

sevgililer_gunu_mum

3) Eski çatal ve kaşıklardan mini şamdanlar yapın: Masanızı süslemek için kullanabilirsiniz. Eski bir şamdanın mum koyulan yerini, bir kaşığın ortasına veya çatalın sapına yapıştırarak veya silikonlayarak sofranız için çok şık şamdanlar yapabilirsiniz. O parçayı bulamazsanız, klasik yöntem olarak mumu eriterek de yapıştırabilirsiniz.

sevgililer_gunu_catal

4) Sevdiğinize söyleyemedikleriniz yazın.. Hem de tabaklara, servislere… Sevgililer gününde, sevdiğimize onun gönlüne dokunacak hoş bir cümle, bir söz paylaşmak isteyebilirsiniz. Çağımızda tabii mesajlarla bunu yapmak her an mümkün, ben biraz daha eski usullerle olsun, nostaljik bir tarafı da olsun diye sunum için kullanabileceğiniz kayrak taşına tebeşir kalemi ile hoş bir şekilde yazdım. Eğer kayrak taşınız yoksa kırtasiyeden siyah karton alıp uzunca keserek, masada amerikan servis veya runner gibi kullanarak yapabilirsiniz.

sevgililer_gunu_mesaj

5) Kalp şeklinde peçete: Günün anlam ve önemine uygun olarak kırmızı kumaş peçetelere kalp şekli verebilirsiniz. Peçetenin uzun tarafını önce ortadan ikiye katlayın sonra tekrar ikiye katlayın. Ardından ortada kat izi yapmak için kısa taraftan da ikiye katlayın ve tekrar açın. Kat izine göre peçeteyi sağ ve sol olarak ayrılmış düşünün. Sağ kenarı önünüze gelecek şekilde kat izini hizalayacak şekilde katlayın. Sol kenarı da aynı şekilde katlayın. Şimdi karşı ucu üçgen gibi sivri. Önünüze bakan tarafı da düz katlanmış peçeteniz var. Düz tarafların köşelerini alta doğru katlayın ve kalp şekli verin.

sevgililer_gunu_masa

Fondue de Pişmaniye

sevgililer_gunu_fondue

100 gr. bitter çikolata

70 gr. krema

2 top pişmaniye

2 adet Anamur muzu

1 adet mandalina

2 dilim turunç reçeli

7-8 tane lokum

1 paket susamlı krokan

Üzeri için,

Nane yaprakları

Bu tarif sevdiğiyle ortadan, paylaşarak yemenin hoşluğunu ve ona kendi elinizle hazırlayacağınız bir lokmayı yedirmenin sevincini yaşatacak.

70 gr kremayı sos tenceresinde ısıtın. Kaynama kıvamına gelince 100 gr bitter çikolatayı küçük parçalar halinde içine atın. Altını kapatıp karıştırın. Çikolata tamamen eriyip pürüzsüz bir kıvam alınca çikolata sosunuz hazır olmuş demektir. Erime süresi kullandığınız çikolatanın kalitesine göre değişecektir.

Çikolata sosunu fondü kabına alarak büyük bir tabağın ortasına yerleştirin. Etrafına küçük parçalar haline getirilmiş susamlı krokan, pişmaniye, muz, mandalina, turunç reçeli ve lokumlar ile süsleyin. Farklı malzemeler de kullanabilirsiniz, orası sizin hayal gücünüzle sınırlı sadece. Birkaç yaprak taze nane atmayı da unutmayın. Tatlı yerken nanenin ağızda yarattığı etki hem bir ferahlama hem de tatların kendini daha belirginleştirmesini de sağlıyor.

Tüm bu hazırlıkları yaptıktan sonra masada istediğiniz şekilde kombinasyonlar yapabilirsiniz. Biraz pişmaniyeyi çikolataya batırıp, ardından krokanla süsleyebilirsiniz. Veyahut muz-çikolata-krokan veya pişmaniye ile de deneyebilirsiniz. Bandırarak dilediğiniz şekilde keyfine varabilirsiniz.