REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Risottoya İnat, Israrla, Her Fırsatta Erişte! – Hürriyet Cumartesi

Geçtiğimiz hafta çok inandığım bir proje için Bursa’nın Misi Köyüne gittim. Kahvaltı ve özellikle yediğim mürver reçelinin tadı damağımdayken

Koza Evi’ndeki hanımlarla birikte ısırgan otlu erişte yapmaya koyulduk. İtalyanlar makarna yapımlarını sıkılmadan tekrar tekrar anlatırlarken, “bizim neyimiz eksik, tekrar tekrar herkese ezberletene ve herkese denetene kadar erişte yapmak ve yazmak gerek” diyerek de sizinle içimdeki heyecanla bunu paylaşmak istedim.

1)   Büyük bağ ısırgan otu ile yarım bağ ıspanağı yıkayıp temizleyin. 2 bardak su ekleyerek el blenderından püre olana çekin.

Refika Kadınlarla Erişte Yaparken1Eriste Asama 2

2)   1,5 kilo un, 4 yumurta, tuz ile karıştırıp yumuşak bir hamur olarak yoğurun. İhtiyaç olursa biraz daha içme suyu ekleyin. (un tercihen sert olmalı)

Eriste Asama 3Eriste Asama 4_Refikalı

3)   Bu hamuru 4 eşit bezeye ayırın. Biz bu bezeleri Ayşe Arman ile birlikte hazırladık. Buradaki hanımlar bize kız bezeyi düzgün yapabildiğinde evlenecek çağa gelirmiş, altını güzel bağladığında da kaynanasının ağzını bağlamayı becerebilecek kız olurmuş dediler.

4)   Bezeleri ince oklava ile – ki ben önce merdane sonra oklavaya geçme taraftarıyım- açın. Kalınlığı 2-3 milim olacak.

Eriste Asama 5Eriste Asama 7

5)   İyice kızgın saçta her bir tarafını birer dakika pişirin.

6)   Yuvarlağı dörde katlayıp, iki parmak şerit halinde kesin.

Eriste Asama 9Eriste Asama 10

7)   İlk başta sadece iki erişteyi üst üste koyarak ince ince kesin.

Artık erişte pişmeye hazır. Bol olduğu için kalanı bir buzdolabı poşetine koyup derin dondurucuda muhafaza edebilirsiniz.

Erişteyi, Rizotto gibi pişirip çok daha lezzetli yapmak!

Erişteleri yaptık, sonra bir ara verdik. İpek evini ve bir parça da Misi’yi gezdik. Bu arada benim aklım eriştelerde kaldı. Hanımlara “hadi sabah kahvaltıdan kalanlarla başka türlü bir erişte yapalım ne dersiniz?” dedim. Sağolsunlar bu yaramaz çocuğu kırmadılar. Ben erişteyi makarna gibi haşlamaktansa rizotto gibi pişirince çok daha lezzetli olduğunu düşünüyorum. Isırgan otlu erişte için verdiğim tarifi de rizotto pişirme tekniğiyle yaptım.

1)   2 avuç cevizi dövüp, erişteyi yapacağınız tencereye alın.

Isırganlı erişte 1

2)   Tencerenin geniş tabanlı olması önemli, böylece eriştelerin hepsi yağdan nasibini alacak.

3)   Başka bir tencereye de varsa et suyunu yoksa 2 litre kadar suyu kaynamaya koyun.

4)   Cevizleri yaklaşık 3-4 dakika kendi yağı ile orta ateşte kavurun.

IMG_8983

5)   Cevizleri bir kenara alıp, kalan küçük parçaları da yanmaması için peçeteyle temizleyin.

6)   İki çorba kaşığı kaymak ve iki çorba kaşığı tereyağı tabanı geniş tencerenize ekleyin.

7)   Bu tarifi yukarıda anlattığım tarifin yarısı olan 2 bezeden kestiğim erişte ile yaptım, ölçüleri ona göre düşünebilirsiniz.

8)   Erişteleri tencereye atın ve kavurmaya başlayın. Her tanenin güzelce yağlanması önemli. Yağı iyice içine çekip, kenarları kahverengileşip çıtır çıtır olan erişteye kaynayan sudan, erişte suyu çektikçe kaşık kaşık ekleyin. Ta ki 4-5 çorba kaşığı su kalana kadar.

9)   Toplamda bir çorba kasesi kadar, tavla zarı büyüklüğünde beyaz peynir, mihaliç peyniri ve biraz da eski kaşarı eriştenize ilave edin ve peynirler eriyene kadar karıştırın. Bu aşamada biraz lapa gibi gözükecek ama lezzeti nefis olacak.

Isırganlı Erişte pişmiş

10)  Kalan 4-5 kaşık suyu ve cevizi de ekleyip, dumanı üzerindeyken afiyetle yiyin.

Isırganlı erişte servis ederken

KUTUCUK

Misi’ye gitmişken Koza Evi’nde muhakkak tatmanız gerekenler:

1) Mürver reçeli

2) Mürver reçeliyle yaptıkları cheesecake

3) Mevsim otlarından mücver,

4) Çörekotlu kırmızı biberli ekmeğin içerisindeki kestaneli kuzu kebabı

5) Asma yaprağında enginar dolma

6) Yumurtalı balık otu

Ve tabii ki Dağyenice’de piknik yapmadan ve güzel Misi evleri arasında dolaşmadan gelmeyin.

Bizi ağırlayan Arzu Kutucu Özenen, Nagehan Dülger, Huriye Suyabakan ve tüm emektar Misi hanımlarına ve Dünyalar Senin Projesi’ne teşekkürlerle.

Refikalı erişte yapımı