REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Pişi mi Doughnut mı?

Pişinin tarihini merak etmeyiz ama dougnutın tarihiyle ilgili tahminler yapılır. Pişi bin yıllardır bu topraklarda diye hem onu kanıksamış durumdayız. Oysa dougnut öyle mi? Yeni kıta Amerika’nın kendince üretmesi gereken bir tarihi olmalı malum. O yüzden değişik versiyonlarda doughnutlar var, renkli janjanlı, şekilli. Bizim kültürün bereketi, bolluğundan olsa gerek nefis pişimizi çok olağan bir şey gibi algılıyoruz. Oysa Amerika’lıların bir tarih yaratmak  adına doughnuta yaptığı dokunuşları yapıp, çeşitli bir hale getirmek, hatta bu çeşitlilikle pişi dükkanı yapmak bile mümkün. Özetle, pişiye dougnuta verilen ihtimamın %15’i bile verilse dünyaca meşhur olup, bir Amerikalı’nın gazete yazısı yapabileceği bir güzellik aslında.

 

Ortası Delik Pişi

 

TDK’da her ne kadar pişi diye geçse de hayatımızda bişi olarak da kullandığımız bu nefis hamuru ben hep bütün bir parça olarak yapılır diye bilirdim. Bostan’da yapılan Hıdırellez şenliğinde mahalleliyle yaptığımız pişilerin ortası delikti. Bunun doughnutla ne kadar benzer bir mantıkla ilerilediğini fark ettim. Bundan yola çıkarak pişiye doughnut, doughnuta pişi muameleri yaparak kendimce tarifler üzerinde çalışmaya başladım. Doughnutı kaymak, tahin, pekmez gibi bize has malzemelerle denedim. Hiç fena olmadığını söyleyebilirim. Pişiyi de doughnut gibi yaptık, sade olarak yemenin dışında tatlı soslarla nasıl olduğunu denedim.

 

Bizim malzemelerle süslenmiş Doughnut

 

150 ml krema ve 100 ml sütü küçük bir tencerede ılıtın. İçine 1 paket instant maya ve 2 çorba kaşığı şeker ekleyip mayalar biraz hareketlenip köpürene kadar bekletin. 500 gr un ve 1 tatlı kaşığı tuzu karıştırıp mayalı karışımı üzerine ekleyin. 2 yumurtayı da ekleyip hamur iyice bütünleşip pürüzsüz hale gelinceye kadar yoğurun. Kaseye alıp üzerini örtüp 1 saat bekletin. 1 saatin sonunda, hamuru unlanmış tezgaha alıp merdane ile 1 cm kalınlığında açın. Yuvarlak bir kalıpla kesip daha küçük bir kapakla da ortalarındaki deliklerini yapın. Kurabiye kalıbınız yoksa kavanozla büyükleri, 3 litrelik su şişelerinin kapağı ile de küçüklerin ortalarını çıkarın. Birkaç taneyi ortalarını almadan da yapabilirsiniz. Unlanmış tepsiye dizip bu şekilde de 1 saat bekletin. Doughnutlar mayalanınca, geniş bir tencereye ayçiçek yağı döküp ısıtın. 30 sn her iki taraflarını da kızartın. Önce peçete serili bir tabakta fazla yağını alın, ardından telin üzerinde soğutun. Üzerlerine tahin, pekmez sürüp biraz kavrulmuş fındık serpin. Kaymak sürüp son dakika yerken bal gezdirin.

 

Doughnut muamelesi gören Pişi

 

Fırından 2 ekmeklik hamur alın. Elinizi yağlayıp hamurdan iri ceviz boyutunda parçalar kopartın. Çok fazla bastırmadan elinizde yuvarlayın. Biraz bastırıp yayvan hale getirin. Ortasına parmağınızla bastırıp ufak bir delik açın. Kızgın yağa atıp iki tarafı da altın sarısı renk alana kadar kızartın.  Peçete serili bir tabakta fazla yağını alın. Pişinin üzeri için 100 gr kremayı ısıtın. Isınınca içine 100 gr bitter çikolata koyun. Pişileri bu sosa batırabilirsiniz. Dilerseniz eczaneden büyük boy şırınga alıp içlerine de bu sostan sıkabilirsiniz.

Başka bir sos olarak da küçük bir sos tenceresinde 50 gr un ve 140 gr toz şekeri kavurmaya başlayın. Üzerine 400 ml süt ekleyip çırpa çırpa pişirmeye başlayın.  1 çubuk vanilyanın çekirdeklerini veya 1 paket vanilini koyup çırpmaya devam edin. Göz göz olunca bir kaseye sostan biraz alıp 2 yumurta sarısıyla karıştırın. Yumurta böylece alışacak. Kaseyi tencereye ekleyip 3-4 dakika daha çırparak pişirin. Pişilerin üzerine ve içlerine bu sostan koyup üzerlerine çikolata rendesi veya pudra şekeri koyunca lezzetine inanamayacaksınız.

 

PİŞİ – DOUGHNUT KARŞILAŞTIRMASI

İYİ TARAFLARI / KÖTÜ TARAFLARI

 

1) Pişiyi hemen kızartıp yemen gerekiyor.

Doughnutın ise biraz daha yağlı ve pofidik bir hamuru olduğu için biraz daha uzun durabiliyor.

 

2) Pişiyi yapmak çok daha kolay, hazır ekmek hamuru alıp, at yağa kızart.

Doughnut için hem daha çok malzeme gerekiyor hem de daha çok zaman alıyor.

 

3) İkisi aynı oranda yağ çekiyor, doughnutun hamuru da yağlı olduğu için pişiye göre daha yağlı.

 

4) Pişi sadece tatlı bir şeyle değil sade veya arasına peynir gibi tuzlu malzemelerle de yenilebilir.

Doughnut ise sade ya da tuzlu bir şeylerle lezzetli olmuyor.