REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Mutlu Bayram’ın Tarifleri

Barış Manço’nun bugün bayram şarkısı hepimizi coşturan bir heyecana sahiptir. Aslen sözleri hüzünle örülüdür… “İçimde öyle bir sızı var ki yalnız sen anlarsın…”

Evet en tepeden, en alta hepimizin içinde bir sızı var. Karıştırmak istedikleri memleketimiz, 15 temmuz, Suriye, Güneydoğu derken mütemadi bir hüzün ama bir taraftan da inadına sapasağlam ayakta kalma güdüsü içerisinde… Bu ruh hali hepimizin içine işlemiş.

Ben de kendi adıma bir karar aldım. Bu bayramı “tam bir bayram olarak kutlamak.”

Bu sebeple bu yıl kurban etini ziyan etmeden saklamak, kesimde dikkat edilmesi gerekenler, bayram kavurması gibi tarifler vermiyorum. Arzu ederseniz bu tariflerimi eski Hürriyet yazılarımdan, Hürriyet sosyal sayesinde kolayca bulabilirsiniz.

Bayramın en güzel anı olması için yapabileceklerimiz:

 

  • Büyük sofralar kurup bayram yemeği yemek, tatilde olsak bile…
  • Kavgalı veya dargın olanlarla barışma, bir cesaret arama. Gönül kırıklığının kimseye faydası yok…
  • Bayramlık minik de olsa bir alışveriş, belki bir ayakkabı, belki gömlek, baktığımızda gülümsetecek, bayramdan bir gün evvel dolabın önüne asıp heyecanlanacağımız bir şey.
  • Memleket meseleleri ile ilgili herhangi bir konu konuşmamak, politikadan uzak bir bayram.
  • Bol bol sarılmak, dokunmak, kucaklamak ne olursa!
  • Birbirini olduğu gibi kabul etmek, böyle olduğu için şükretmek. En zorlanıldığı anda bile mübarek günün yaradandan ötürü olması ve daha çok kucaklamak.
  • Kendi ürettiğin bir şeyi diğeri ile paylaşmak; yemek veya elişi.. İçimizdeki iyiliğin elimizden akıp bir diğerine gitmesine izin vermek.
  • Kendine bayram çocuğu gibi iyi davranmak, mutlu olmak için izin vermek.
  • Bulabilirsek bir bayram panayır yerine gitmek, bulamazsak o hissi yaşatabilecek bir akşam gezmesi yapmak.

 

Bu bayram size kolay iki tarif vermek istiyorum. Gelenek olarak kurban etini dağıttığımız ciğerinden -eğer pilav yapmıyorsak- yapabileceğimiz hem basit hem de hızlı bir alternatif. Diğeri de ağzımızı tatlandıracak hoş bir bayram ikramı.

 

sarimsakli-ciger

Bol Sarımsaklı Ciğer

Ciğer yenmeden önce üzerindeki zarın sıyrılması gerekiyor. Ayırırken kenarından bıçağın ucuyla kaldırıp yüzey boyunca çekerseniz kolayca çıkar. Arada koparsa, koptuğu yerden kolayca çekip sıyırabilirsiniz. Bu işlemin ardından 750 gr ciğeri ve 80 gr kuyruk yağını 2 cm’lik küpler halinde kuşbaşı doğrayın. Ciğeri soğuk sudan geçirdikten sonra 15-20 dakika iyice süzdürün. Bu sırada lezzetine lezzet katacak baharat karışımını yapın. 4 diş sarımsağı ve 1,5 tatlı kaşığı kişnişi havanda iyice ezin. Üzerine her birinden 1,5 tatlı kaşığı kadar kimyon, tuz, karabiber ve pul biber ekleyip karıştırın.

Son olarak bütün bu tatların birbirine iyice geçebilmesi için 6 çorba kaşığı zeytinyağını ekleyin. Süzülen ciğerleri fırın torbasına koyup üzerine baharat karışımını ekleyin. 1,5 çorba kaşığı unu, kuyruk yağını, 4 tane köy biberini de halka halka doğrayıp fırın torbasına ekleyin. Hepsini iyice karıştırıp fırın torbasının ağzını kapatın ve kürdanla üzerine birkaç delik açın. 200 derecelik, altlı üstlü ve fanlı çalışan fırında 30 dakika pişirin. Tam anlamı ile kebap oluyor. Fırın torbanız yoksa biraz daha su ekleyip güveçte üstü alüminyum folyo kaplı olarak da hazırlayabilirsiniz.

 

 

En hızlı bayram ikramı tarifi: Bilirsiniz yemek kültürümüzü devam ettirebilemek için en önemsediğim yöntemlerden biri var olan kimi tariflerin kolay, hızlı ve hesaplı yöntemlerini çıkarmak. İşte bu üç kriteri de karşılayan bir 10 dakikada yemeğe hazır edebileceğiniz bir badem ezmesi tarifim var. Ziyaretlere giderken kendi yaptığınız bu güzelliği de bayram hediyesi olarak götürebilirsiniz. İnanın çok pahalı bir hediyeden daha makbul olacaktır…

 

badem-ezmesi

Kolay Badem Ezmesi

250 gr, yaklaşık 8 avuç kavrulmuş bademi mini mutfak robotunda 1 dakika hiç durdurmadan çekin. Klasik tarifte çiğ badem vardır ve kabukları teker teker soyulur, havanda dövülür; biz en hızlı şekilde yapacağız. Dilerseniz bu tarifte toz badem de kullanabilirsiniz; tadı biraz daha kısa kalır. 8 çorba kaşığı suya 4 çorba kaşığı toz şekeri ekleyip küçük bir tavada ısıtarak, eritin. Şerbet yaparken su kaynamadan önce şekerin erimesine özen gösterin yoksa şerbetiniz kolay kristallenir. İçine son olarak 2-3 damla limon suyu sıkın ki, kristallenmeyi zorlaştırın. Soğumuş şerbeti iyice un haline gelen bademlere ekleyip iyice karıştırın. Elinizle ince uzun rulo yapıp 2 cm’lik dilimler halinde kesin. Rulo yaparken hamurla çok oynamamaya dikkat edin, Eğer biraz cıvık olur ve şekil vermekte zorlanırsanız, toz haline getirdiğiniz bademden biraz daha ekleyebilirsiniz. Böylece kolay badem ezmeniz emrinize amade.