REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Kıbrıs’ın Ceviz Macunu

İSTANBUL KARGALARININ EKTİĞİ CEVİZLERDEN KIBRIS’IN CEVİZ MACUNU

Cevizlerin yeşil kabuklarını soyun, bu işlemi yaparken muhakkak bir eldiven giyin, ceviz ellerinizi boyar çünkü. Soyduğunuz cevizleri bir kap içerisine alıp, üzerini kapatacak kadar su ekleyin. 7 gün boyunca suyunu her gün değiştirin. Sekizinci günde, bir tülbentin içine 1 kg. kadar sönmemiş kireç sarıp iyice bağlayın ve cevizlerin suyunu değiştirdikten sonra, tülbenti kabın içine daldırın (Kireci nalburlardan alabilirsiniz). Bu şekilde 6 saat bekletin. Bu işlemleri açık havada yapıyorsanız, kabın güneş altında kalmaması önemli. Daha sonra bu suyu bitkilerden uzak bir yere dökün. 
10 kez tepeleme su doldurarak cevizleri yıkayın. Yarım cm. kalınlığında bir şişle cevizleri dal hizasından şişleyin. Bu aşamadan sonra cevizlerin mutfakta işlem görme vakti geldi demektir. Bir tarafta ateş üzerinde kaynar su, bir tarafta içine yarım limon sıkılmış soğuk su olsun. Cevizleri kaynar suda 5 dakika kaynatıp, soğuk suya atın ve 1 dakika bekletin. Kaynar suyu ve soğuk suyu her seferinde tazeleyerek bu işlemi 2 kez tekrarlayın. Böylece ceviz parlak olacak. Sonra cevizleri tencereye aktarıp son bir kez kaynatın. Buna bir süre vermiyorum çünkü cevizine göre değişecek; fakat olmuş mu anlamanız için bir aile sırrım var, iğne! İğneyi batırın, çıkarırken ceviz size doğru hareket etmiyorsa kıvam tamamdır (“ceviz iğneyi bırakınca” derler kısaca).

GURURLA İKRAM EDİN

Bir tarafta, hazırladığınız taze bademleri (25 adet) fotoğraftaki gibi ikiye ayırın. Şişle deldiğiniz delikten sokun. Cevizin diğer tarafından da karanfil (25 adet) yerleştirin. Karanfil tadı çok baskın olmasın diye, tümüne değil her iki cevizden birine karanfil koyuyoruz. 
Sonra cevizleri kuru bir tencereye alın. Üzerine şekeri (5 bardak) ekleyin. Kapağı kapalı şekilde 1 gece bekletin. Ertesi sabah, şeker erimiş ve su bırakmış olacak. Cevizlerin üzeri kapanacak kadar (yaklaşık 1 bardak) su ilave edip karıştırın. Üzerine yarım limon sıkın. Bu şekilde 10 dakika kaynatın. Kaynadıktan sonra, kaynar suda bekletip dezenfekte ettiğiniz kavanozlara kapatıp yıl boyu kullanabilirsiniz. 
Bu tarif çok zahmetli gözükse de, tencere başında kaldığınız süre aslında 2 saati geçmiyor. Karşılığında bütün yıl gurur ve mutlulukla yiyebileceğiniz ve ikram edebileceğiniz bir değere sahip oluyorsunuz. Ceviz macunu Kıbrıs’ta bir merasimdir. Gelen misafire bir bardak soğuk suyun üzerine konmuş ince çatalla ikram edilir. Misafir suyu alır, çatalını tepsideki cevizlerden birine batırır ve suyu tabak gibi kullanarak cevizi ağzına atar. Sonra da yavaş yavaş suyunu içer. Bir ehemmiyet göstergesidir ceviz macunu ikram etmek. Misafire merasimle macun ikramı, benim de çocuklarıma aktarmak istediğim bir gelenek…