REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Ey elma bizi kaç kere cennetten kovduracaksın?

Adem oğullarının başına en çok derdi açan meyve aslen elma…

Önce o güzelliğin ile aklımızı çelmişsin ve cennetten kovulmuşuz cezbenle. Yetmemiş dünyada o mükemmel elmayı yiyebilmek için cihanın bize sunduğu 8000’in üzerindeki çeşide dudak büküp, daha mükemmelini seninle oynayarak elde etmeye çalışıyoruz. Bu gidişat ile dünyadan da kovduracaksın bizi.. Eh o zaman nereye gideceğimiz meçhul!

Ben yoğun çalışan ama çocuklarının ihtiyaçlarını başkasına bırakmadan, kendinin karşılamasını şiar edinmiş bir annenin çocuğuyum. Bu sebepten ilkokul 5. sınıfın sonuna kadar her beslenme çantasında bir gece evvelden soyulmuş, samanlaşmış, kahverengileşmiş elma yedikten sonra içimden yıllardır pek elma yemek gelmedi. Geçen gün pazardaki elmaları inceleyip çeşitlerinden aldım.

İçlerinden Grani Smith görünümünde mükemmel elmayı uzun uzun inceledim. Parlaklığı, simetrikliği, kusursuzluğu karşısında hayretler içindeydim. Fabrikada yapsan bu kadar mükemmel olamaz. Sonra yıkayıp ısırdım. Kabuğu kalın ve ekşiliği çiğ bir ekşilikti. Kalın kabuğu cinsinden değil sanki birilerini elmanın adeta paketi diyebileceğimiz kabuğuyla oynayıp , kolayca bozulup zedelenmemesi için daha kalın hale getirmesi gibi ki bunun benzerini dalda yetişen tüm meyve ve yemişlerde ilk tutunma yeri olan sapında da görebiliyoruz. Daha derin ve daha kalın bir sapı var bu elmanın ve bunun gibi genetiğiyle oynanmış yemişlerin.

Bu basit ısırık bana dünyada insanoğlunun nasıl hep yanlış yöne ihtiraslandığını, hatalarından öğrenmek gerek desek de dönüp dönüp hep aynı yollarda taban eskittiğini, hatta yolu da daha büyük bataklık haline döndürdüğü hatırlattı.

Bu hafta size bu örneği vererek eve aldığınız sebze ve meyvelerde ne kadar şekle şemale ne kadar menşeine önem verdiğinizin bir üstünden geçmenizi rica edeceğim.

Kendinize bakın.. Aynada nereniz simetrik, nereniz mükemmel.. Tabii ki hiçbir yeriniz… Çünkü doğada mükemmellik, çeşitlilik ve renklilikte gizlidir. Tek bir mükemmellikte değil. Ve bütün o hatlar ve farklılıklarla siz mükemmelsiniz. Neden elmanız, üzümünüz, domatesiniz veya şeftalinizin de böyle olmasın ki?

Elma hakkında 8 ilginç bilgi

  • Türkçedeki elma, “al” yani kırmızıdan gelmekte.
  • Elmanın ilk olarak Kuzey Anadolu ve Kazakistan civarı Asya’da ortaya çıktığı düşünülmektedir.
  • Kazakistan’ın başkenti Almaata, elmanın atasından geliyor.
  • Elma sirkesi sirkelerin en faydalısı.
  • Golden İngiltere’de, Fuji Japonya’da, Grannu Smith de Avusturalya’da yetişmiş, evrilmiş elmaların dünyaca meşhur olanları.
  • Amasya’nın Misket elması hak ettiği popülerliği kazanmamış olduğu gibi, yavaş yavaş üretimde de bu yabancı menşeili, üzerinde sonradan oynanmış cinsler pazarı kapmakta.
  • Elma ekşisi, bugün Karadeniz’de birkaç şehirde yapılmaya devam eden ama şehirlilerin tamamen unuttuğu bir değer.
  • Türkiye, Çin, ABD ve İran’dan sonra dünyada en çok elma üreten 4. ülke. Çin neredeyse dünya üretiminin yarısını yapmakta.
  • Türkiye’de yılda kişi başına 20-29 kilo elma tüketilirken, Avusturya’da bu 53 kilodur.

Elmalı Detoks İçeceği

2 elma, ceviz büyüklüğünde zencefil, kabuğu soyulmuş 1 limonun meyve suyu sıkacağında sıkın. Afiyetle için.

Elma Suyundan Sirke

Üç kilo Amasya elmasını iyice yıkayın ve kurulayın. Bütün haliyle katı meyve sıkacağında sıkın. Biraz fazlaca köpüklü, 2,5 litre elma suyunuz olacak. Üzerindeki köpükleri biraz alarak geniş ağızlı cam bir kaba koyun. Varsa üzerine doğal sirkeden bir çay bardağı boşaltın, ben doğal üzüm sirkemden yarım çay bardağı ekledim.

elma_sirkesi

 Elma ekşisi

9 kilo elmayı yıkayın ve meyve suyu makinasından suyunu çıkarın. Yaklaşık 7 litre su olacak. Bir tülbentten süzün ve ocağa alın. Çok fazla karıştırmadan, üstündeki köpüğünü alarak yaklaşık 2,5 saat orta ateşte kaynatın. Arada ıslak, temiz bezle silin. Sonunda elimize 1,5 litreye yakın elma ekşisi geçecek. Ekşi, kıvam olarak pekmeze benzer de olabilir, isterseniz daha fazla kaynatarak, daha koyu ve yoğun bir kıvama da getirebilirsiniz.
Kıvamını kontrol ederken, ocakta kaynar halde olan meyve suyunun soğuyunca kıvamının daha yoğunlaşacağını göz önünde bulundurun. Buna göre, ocaktayken, istediğiniz kıvamdan biraz daha akışkan olması gerektiğini unutmayın.

eksi-yapimi

Elmalı Milföy Rüyası:

2 parça milföy hamurunu oda sıcaklığına getirin. Merdaneyle açıp, yaklaşık iki katı boyuna gelene kadar inceltin. Açmakta zorlanırsanız üzerine ve altına un serpebilirsiniz. Her bir kareyi açtıktan sonra ortadan ikiye kesin. Milföyleri pişirme kağıdı serdiğiniz bir tepsiye koyup, ızgara modunda 220 derecedeki fırının orta katına yerleştirin. Yaklaşık 6 dakikada güzelce renk alıp, kabaracaklar. Bu sürenin sonunda milföyleri çıkarıp, sıcakken üzerine bir süzgeçle bolca pudra şekeri serpin. Sıcakken eklediğinizde hamur, şekeri içine çok daha güzel çekecektir.

Sos tenceresinde 125 ml, yaklaşık yarım su bardağı sütü kaynatın. Kaynayan süte 2 çorba kaşığı toz sahlep ekleyin ve hızlıca karıştırın. Bir müddet sonra sahlep süte iyice kıvam verecek ve pastacı kreması gibi güzel bir karışım elde edeceksiniz. Biraz soğuyan milföyleri alın ve bir parçasının üzerine 1-1,5 çorba kaşığı kadar bu sostan koyun. Onun da üzerine kabuğuyla birlikte ince ince dilimlediğiniz 1 adet Amasya elması dilimlerinden yerleştirin ve birkaç tane fındık serpin. Tekrar bir milföy parçasını tepesine koyun. Hem çıtır hem hafif tatlınız 10 dakikada hazır.

elmali-milfoy-ruyasi