REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Evinizi Ocakbaşına Çevirin-Hürriyet Cumartesi

Haftanın Tarifi

Bu hafta Hızlı Tariflerin 10 dakikada hazırlanan bir menüsünü vermek istiyorum. Fıstıklı Kebap ve Ali Nazik… Malzemelerinizi hazırlarsanız yapımı, pişirmesi 10 dakika. Memleketimizin katman katman güzelliklerine saygıyla…

wm_Refika'nın mutfagi-231

 

Kolay Fıstıklı Kebap

 Kuzu döş kıyma, 100 gr

Dana döş kıyma, 100 gr

Kuru soğan, ½ adet

Toz boziç, 1,5 çorba kaşığı

Karabiber, 1 çay kaşığı

Tuz, 1 çay kaşığı

Pul biber, 1 tatlı kaşığı

Kaynar su, 2-3 çorba kaşığı

Sarımsak, 1 diş

Zeytinyağı, 2 çorba kaşığı

Küçük şiş, 4 adet

Servis için,

Lavaş ekmek, 2 adet

Toz boziç, 1 çorba kaşığı

İri çekilmiş veya satır kıyması halindeki 100’er gr kuzu ve dana döş kıymayı karıştırın. 1,5 çorba kaşığı toz boziç, 1’er çay kaşığı karabiber ve tuzu ilave edin. 1 tatlı kaşığı pul biberi kaynar suda soğuyana dek bekletin ve su soğuyunca kıymaya ekleyin. Mutfak doğrayıcısında oldukça küçük doğradığınız yarım adet soğanı ve 1 diş sarımsağı kıymaya ekleyip, güzelce yoğurun.

Kıyma harcından 1 avuç dolusu toplar alın ve aşağı doğru sıkarak şiş boyunca yayın. Şişe geçirirken elinizin de şişin de soğuk olmasına dikkat edin. Aksi taktirde et şişten kayar ve pişerken zorluk yaşarsınız.

2 çorba kaşığı zeytinyağı döktüğünüz döküm veya seramik bir tavada 5-7 dakika pişirin. Tavanın sıcak olması çok önemli, böylece etler pişerken yapışmayacaklar.

Pişen kebapları 1 çorba kaşığı daha toz boziçe bulayıp, isterseniz lavaşla dürüm yapıp servis edebilirsiniz isterseniz yaptığınız Ali Nazik’in üzerinde servis edebilirsiniz.

Acele Ali Nazik

 Patlıcan, 3 adet

Tereyağı, 2 çorba kaşığı

Sarımsak, 2 diş

Yoğurt, 5 dolu çorba kaşığı yoğurt

Tuz, 1 çay kaşığı

Karabiber, 1 çay kaşığı

Pul biber, ½ çay kaşığı

3 adet patlıcanı yıkayıp, ocak ateşinde 6-7 dakika kadar közleyin. Arada bir çevirin ki her tarafı eşit şekilde közlensin. Patlıcanlar közlenince kesme tahtanızın üzerine alın ve sap kısmını kesmeden, gövdeyi uzunlamasına ikiye ayırın. Kabuk kısmını almamaya özen göstererek pişmiş içi patlıcanın sonuna doğru kaşıkla iterek çıkarın. Birazcık kabuk karışırsa dert değil, güzel köz tadı bile verir.

Fıstıklı kebabı pişirdiğiniz tavanın fazla zeytinyağını dökün ve 2 çorba kaşığı tereyağı ekleyin. Tavanın sıcağıyla hemen kızacaktır. Ayıkladığınız patlıcanları ve ezdiğiniz 2 diş sarımsağı tavaya koyup 1-2 dakika kavurun ki tereyağının o sütlü tadı ve sarımsağın aroması patlıcana da geçsin.

Geniş bir kapta, patlıcanları ve 5 dolu çorba kaşığı yoğurdu karıştırın. Üzerine 1’er çay kaşığı tuz, karabiber ve yarım çay kaşığı pul biber ekleyip, karıştırmaya devam edin. Servis ederken üzerlerine biraz daha boziç ve pul biber serpebilirsiniz. Acele Ali Nazik’in üzerine isterseniz fıstıklı kebabınızı isterseniz yapacağınız başka bir kebabı koyarak servis edebilir, afiyetle yiyebilirsiniz.

wm_Refika'nın mutfagi-225

wm_N6A8241

wm_N6A8240

Haftanın Fikri

wm_Uzum

Bu üzümlere dikkatlice bakın. Kimisi kara, kimisi mor, kimisi yeşil, büyüklü küçüklü… Anadolu Hisarı’nda hiçbir katkı, hiçbir ilaçlama olmadan yetişmiş üzümler. Her biri çok farklı gözükse de hepsi tek bir dala ait. Koyu morların tatlılığı ve aroması inanılmaz. Sanki parfüm koymuşlar gibi… Yeşiller ise kekrek ama benim gibi ekşi sevenler için birebir. Peynirle de ayrı bir güzel oluyor. Koruklarsa cabası.

Biliyorum ki köşe manava gitsem her biri 5’lik misket büyüklüğünde, hepsi aynı boy, küp şeker kadar tatlı üzümler beni bekliyor. Ancak ne tadında her bir lokmada değişen süprizleri var, ne de görüntülerinde… Çok daha ortalama ve birbirine yakın tatları var cinsleri değişmiş olsa da. Mükemmel olan görüntüsünü sağlayan ise tarım ilacı, hibrit tohum vs.

Diğer üzümdeki bekaret, samimiyet, doğallıktan tabii ki eser yok.

İşte seçmemiz gereken yol ayrımında olduğumuz nokta bu. Ya inancı, farklılığı, tatlılığı, ekşiliğiyle, hepimizin aynı dalın üzümleri olduğunu kabul edeceğiz ya da birileri gelip müdahale edecek, aynı boy, aynı inanç ve şekilde, tarım ilacını yemiş GDO’lu, insan sağlığına ne yaptığı belli olmayan ve en önemlisi de hibrit yani soyu sopu olmayacak bir toplum olacağız.

Biz her şeyi başkasından bekliyoruz, bekleyebilecek bir şeyler olmadığında da dış mihrakların işi diyoruz. Topu bir nevi taca atıyoruz aksi takdirde bünyemiz kaldırmıyor olanları.

Şu an kızan, bilenen, öfkelenen herkesi -en yakınımızdakinden diğerine- bileğinden tutup, sonra da ona sarılma zamanı. Öfke ile incitmeye çalışanı “incinsen de incitme” deme zamanı.

Sizden farklıyı düşündüğünüzde ve kabul etmekte zorlandığınızda lütfen aklınıza bu üzümler gelsin. Tüm üzümler halen böyle olabilseydi dünya ne kadar sağlıklı ve güzel bir yer olurdu…

Haftanın Sözü

 “Bakın! Toplumsal bunalımların, kavga ve dövüş ortamının tek ve en güçlü doğuş sebebi sevgi eksikliğidir. Bunun en doğru tedavi yolu ise SEVGİYİ aramak, yaşamak, uygulamaktır. Hoşgörülü olursanız seversiniz. Sevilirsiniz. Karar verirseniz ve de bu yolda çalışırsanız her şeye ulaşırsınız. “

Mevlana

Haftanın yapılabilecek kışa hazırlık listesi

Biber salçası

Domates salçası

Menemenlik sos

Domates püresi

Ketçap

Barbekü sos

Lutenitza

Turşu

Nar ekşisi

Üzüm Sirkesi

Beyaz peynirli, fesleğenli pesto

Tarhana

Mandalinata

Yeşillik kurutma

Acı biber reçeli