REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Ehli Bayram Ziyafeti

Herkesin bayramı kutlu olsun… Mutlu olsun…Bana kurban bayramı diğerlerinden farklı gelir. Hayatta var olabilmek adına kurban ettiklerimizin farkında olma bayramı. Var olabilmekten zevke kaçmaya başladığında kantarın topuzunu kaçırdıysak kendimizi gözden geçirme zamanı gibi gelir. Bir hayvanın insanın gözleri önünde canını vermesi ve sonradan onu yemek yedirmek ve bunu kabullenmek ve şükretmek kolay bir hadise değildir.

Birçok insan için son derece hunhar gözüken bu adet aslında insanın, iki yüzlü olmadan, yaşadığı hayatın başkalarına maliyetini gördüğünde yapıp yapmamasını gözden geçirmesi ve elindekinin kıymetini anlaması için bir fırsat. Tabi değerlendirebilene.

Adetler eski ama tariflerimde yeni. Kurban Eti’nin en sert yerlerinden olan tranç, küçükbaşta da buta tekabül eden kısmından bir yavaş pişerek dağılan bir ete dönüşmüş tarifle, patlıcanlı bademli nefis bir bayram pilavı var. Bu iki tarifim beraber koca bir sinide olunca başka bir şeye dönüşüyor. Az bir etle çok kişi doyabiliyor. Şöyle söyleyeyim atölyede denerken binanın bütün katlarındakiler teker teker gelip biz bunlardan pişince yemek istiyoruz dediler. Hazır olduğu andan 7 dakika sonra koca sini boştu.

Umarım bol muhabbetli sofralar kurduğumuz, sevdiklerimizle bir bayram olur… huzurla afiyetle…

Usul usul pişen tranç

Tercihen döküm tencereyi iyice ısıtın. 6 çorba kaşığı zeytinyağ döküp tencerenin bütün yüzeyinde döndürün ve fazla vakit geçirmeden kuşbaşı ama tavla zarı boyunda doğranmış 1 kg trançın yaklaşık üçte birini tencereye ekleyin ve güzelce kahverengileşene kadar mühürleyin. Eğer etin hepsini eklerseniz yağın ısısı düşeceği için etler mühürlenmek yerine sularını bırakıp haşlanırlar. Mühürleme boyunca mümkünse ocağın altını hiç kısmayın ki etler sularını bırakmasın. Etleri 3 partide mühürleyip ayrı bir tabağa alın. Tencereye küp küp doğranmış 2 soğanı ve 4 çorba kaşığı zeytinyağı daha ekleyin. Çok yağlı olacak diye endişe etmeyin. Tranç yağsız bir et olduğu için rahatlıkla kaldıracaktır. Etin tencerede bıraktığı tüm güzellikler soğan toparlayıp içine çekecek ve biraz da karamelize olacaktır. Soğanlar da güzelce kahverengileşince onları da alıp tavaya bu kez yaklaşık 2 cm kalınlığında doğradığınız 4 adet köy biberini ve 5 diş sarımsağı bütün olarak ekleyin. Biberler ve sarımsak 1 dakika kavrulacak ardından etleri ve soğanları tekrar ekleyin. Üzerine 2 çorba kaşığı un serpip kapağını kapatın. Yaklaşık 1,5 dakika bu şekilde bekletin. Bu sürede un biraz pişecek. İçine ağız tadınıza göre tuz ve 1 çorba kaşığı tane karabiber ekleyin. Tane karabiber bu yemeğe bambaşka bir lezzet katıyor. Arada ağıza gelen lezzet bombaları. 1 çorba kaşığı sirke ve 1 büyük bardak et suyu ekledikten sonra tam etin hizasına gelecek kadar da su ekleyin ve kaynayana kadar yüksek ateşte pişirin. Kaynadıktan sonra en küçük ocağa en kısık ateşte koyun ve yaklaşık 1,5 saat pişirin. Arada bir kontrol etmeyi unutmayın. 1,5 saatin sonunda, çatal değdiğinde dağılacak kadar yumuşamış harika etiniz hazır. Kurban etinde bu süre 3 saate kadar çıkarılabilir..

Patlıcanlı Bademli Bayram Pilavı

2 su bardağı pirinci ılık akan suda fazla nişastası iyice gidip, su berraklaşana kadar yıkayın. Geniş bir tavaya 1-2 parmak kalınlığında zeytinyağı döküp ısıtmaya başlayın. 3 adet patlıcanı önce uzunlamasına 4-5 dilime ayırın. Her bir dilimi sonra 4’e kesin ve ısınmış yağda kızartın. Patlıcanlar kızarırken pilav tenceresinde 2 çorba kaşığı tereyağı ve 3 çorba kaşığı zeytinyağını ısıtın. 2 adet kuru soğanı küp küp doğrayıp ısınmış yağda kavurun. Soğanlar saydamlaşınca yıkayıp süzdüğünüz pirinçleri de ekleyin. Bu sırada kızartıp kenara aldığınız patlıcanları da sıcağı üzerindeyken tuzlayın. Pirinçler de soğanlar gibi saydamlaşıncaya kadar kavurun. Pirinçler iyice kavrulduktan sonra önce 1 çorba kaşığı dolma baharını ekleyip (dolma baharınız yoksa yenibahar, karanfil, muskat evinizde muhakkak bulunsun) karıştırın ve kızarmış patlıcanları ekleyin. 150 gr bademi sıcak suda 2-3 dakika kaynatıp üzerine soğuk su ekleyin ve kabuklarını soyun. Ardından küçük bir tavada güzelce kahverengileşinceye kadar arada karıştırarak kavurun. Altını kapatıp yarım çorba kaşığı tereyağını üzerlerine ekleyin ve bademleri de tencereye koyun. 3 su bardağı suyu ve 1 tatlı kaşığı tuzu ekledikten sonra hafifçe karıştırıp kapağını kapatın. Kaynadıktan sonra en kısık ateşte 15 dakika pişirin. 15 dakikanın sonunda altını kapatıp üzerini temiz bir bezle örtüp kapağını tekrar kapatın ve 15-20 dakika demlenmeye bırakın. Bayram sofralarının en iyi eşlikçilerinden lezzetli patlıcanlı pilavınız sofralarınız şenlendirmeye hazır.