REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Efsane Humuslar ve Batırmalıklar

Geçtiğimiz hafta İsrail’deydim. Orta doğu yemeklerinin bütün güzelliklerini toplayıp bir yeni mutfak elde etmişler. Gece gündüz yenebilecek ve tok tutacak temel güzellik humus ve onun çeşitlemeleri. Hazır herkes yaz tatilinde yazlıklarda veya dostlarla güzel sofralar kuracakken ister yemek öncesi atıştırmalık olarak, ister kebapların balıkların yanında yenebilecek sürmelik ve batırmalıklar hazırladım. Baklalı ve Maş fasulyeliler Refika tarifleri, diğerleri beğenip tariflerini yanımda getirdiklerim.

Toum:

toum

12 diş sarımsağı, 2 çay kaşığı tuz ile birlikte uzun ince bir kaba koyun. El blendırıyla, iyice püre olana kadar ezin. 190 gr zeytinyağını, blendırı sürekli çalıştırmaya devam ederek, ip gibi azar azar ekleyin. Zeytinyağı ekledikçe hava aldıra aldıra karıştırırsanız mayonez gibi bir kıvama gelecektir. Sonra 1,5 limonun suyunu ekleyin. Karışım iyice özdeşleşince hazır demektir.

Havuç, salatalık, kereviz sapı veya şiş tavuk ve etletlerle mükkemmel olacaktır.

Yeşil Tahin:

yesil-tahin

70 gr, yaklaşık 1 bağ kişnişi ve 100 ml suyu mutfak robotuna koyup yeşil püre olana kadar çekin. Çok fazla çekerseniz kişnişler kararabilir. Üzerine 2 diş sarımsak, 120 gr tahin, 2 çay kaşığı tuz ve 90 gr limon suyunu ekleyip, tekrar karıştırın.

Naneli Labne:

Labne-Peynir-Yapiminaneli-labne

Yarım kilo yoğurdu iki kat tülbente koyup bohça gibi ağzını bağlayın. Ardından altında bir kase ile asın buzdolabına asın ve 1 gece kadar bekletin. Bir nevi süzme yoğurt olacak. Vakit yoksa hazır labne veya süzme yoğurt kullanabilirsiniz.Üzeri için, 4 çorba kaşığı zeytinyağını 1 çorba kaşığı kuru naneyle birlikte ısınıp naneler hareketlenmeye başlayınca altını kapatın. Labnenin üzerine döküp galeta ile ister kahvaltılık ister mezelik yeyin.

Maş Fasulyeli Humus:

mas-fasulyeli-humus

400 gr haşlanmış maş fasulyesini, (225 gr kuru) 100 ml suyu ve 50 gr taze kişnişi robota koyup püre olana dek çekin. Üzerine 4 diş sarımsağı, 50 ml limon suyunu, 120 gr tahini ve 1,5 tatlı kaşığı tuzu ekleyip tekrar çekin. Servis ederken, acı seviyorsanız üzerine biraz pul biber biraz da zeytinyağı dökebilirsiniz.

İsli Peynirli Baklalı Sürmelik:

isli-peynirli-bakla

200 gr kuru iç baklayı yaklaşık yarım litre suyla birlikte düdüklü tencerede 25 dakika kadar pişirin. Süzdükten sonra baklayı robota koyun. Üzerine 120 gr isli çerkez peyniri, 4 diş sarımsak, 5 çorba kaşığı zeytinyağı, 1 limonun suyunu, 1 tatlı kaşığı kimyon, 1 tatlı kaşığı tuz ekleyip iyice püre olana kadar çalıştırın. Servis ederken üzerine zahter kekik yaprakları ve peynir dilimleri koyabilirsiniz.

Acılı Ekşili Tahin:

acili-eksili-tahin

4 limonun suyu ve 250 gr tahini birlikte mutfak robotuna koyup çalıştırın. Tahin önce kesilip sertleşecek sonra krema haline gelecektir. Gerekirse açılması için içme suyu ekleyin. Yoğun çorba kıvamı ideal. Üzerine biraz tatlı, acı sos ve kişniş tohumu serpin.

İsrail Humusu

israil-humusu

150 gr nohutu bir gece önceden ıslatın. Nohutlar iyice yumuşayana kadar haşlayın. 5 diş sarımsağı 200 ml suyla beraber robota koyun ve 2 dakika hiç durdurmadan çalıştırın. Sarımsak tadını iyice suya vermeli. Ardından süzgeçle suyu süzün taneler tadını suya vermiş olacak suyu kullanacağız. Robota haşlanmış nohutları yaklaşık 7 dakika hiç durdurmadan çalıştırın. İyice püre haline gelip rengi açılacak. Sarımsak suyunu, 400 gr tahini, 1 tatlı kaşığı tuzu, 100 ml limon suyunu ekleyip tekrar 1-2 dakika karıştırın. Servis ederken azıcık tane kimyon ve zeytinyağı gezdirirseniz Lübnan usulü efsane bir humusu afiyetle yiyebilirsiniz.