REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Dostluk Sofraları Kuralım-Hürriyet Cumartesi

Hafta’nın Fikri

Dostluk sofraları kuralım…

Ayrımlar ayrımları doğuruyor. Memleketimizde herkesin düşüncelerinde evet ve hayırlar, kırmızı çizgiler kalınlaştı. Değerlerimizi tutmaya çalıştıkça, sıcakla birlikte bir taraftan eriyor ve sadece taraf olma, tarafını belli et dürtmeleri etrafımızda artıyor. Oysa bu topraklar dünyanın en güzel toprakları, biz de renklerimizle, inanç ve hayat görüşlerindeki çeşitliliğimizle bu cennet memlekette bir arada yaşayabilmeyi, oturup konuşabilmeyi özledik.

Politikacılardan dolayı hepimizin üzerine de sirayet etti bu taraf olma halleri. Ailelerimizle yapılan konuşmalarda, iş yerinde, hatta en yakın dostluklarda da bir taraflaşma olunca kendi taraf oluşumuzun da sonlanmasını ister halde buluyoruz kendimizi.

Oysa en derinde biliyoruz ki ne bir tane doğru var, ne de tek bir yol. Ölümle biteceğini bildiğimiz hayatımızda bu hırs, bu ısrarcılık yerine sevgimizi, içimizdeki iyiliği paylaşıp yaymaya inanalım diyorum. Bunun bulaşıcılığına inanarak güzel sofralar kursak… Biz en nihayetinde kan kussak kızılcık şerbeti içtik diyen bir kültürün, toprakların çocuklarıyız…

Sevgi ve insanlık için bu hafta sonu isterseniz tatilde, isterseniz evinizde bir sofra kursanız, içinizdekileri yanınızda kırgın veya anlamadığınızı düşündüğünüz eşinizle, çocuğunuzla, dostunuzla, insanlıkla paylaşsanız… Gözlerinin içine bakıp gülümseseniz?

Dostluk Sofrası-2

Haftanın Tarifi

Kavun mu? Ne alaka Refika?” derseniz de kendisinin de kabakgillerden olduğunu, sürünerek büyüdüğünü ve salatalık gibi ancak biraz daha sulu ve tatlı olduğunu söyleyebilirim. Bulguru çok daha nefis bir şekilde sulandırabiliyor… Serinken yenen bir kaşık kavunlu kısır çocukken patlayan şeker yediğimizde yaşadığımız mutluluk gibi bir mutluluk veriyor insana..

2bardak ince bulguru bir tencerenin içine koyun, 1 bardak kaynar suya ¼ bardak ılık su ekleyerek bulgurun üzerine dökün. Tencerenin kapağını kapatıp 10 dakika dinlendirin. Açılma şekli, süresi ve gereken su miktarı bulgurun cinsine göre değişecektir. Bu noktada, bulgur tane tane ve yediğiniz zamanki halinden biraz daha sert olmalıdır. Bulgur dinlenirken siz 2 çorba kaşığı biber salçası, 2 çorba kaşığı domates salçası, 10 çorba kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı pul biber, 1 çay kaşığı toz kırmızı biber, 1 çay kaşığı karabiber ve 2 çay kaşığı tuzu bir kapta karıştırın. 1 adet limonu sıkıp suyunu hazır edin. 8 adet taze soğanı, 2/3 bağ maydanoz ve 4 dal taze naneyi ince ince kıyın ve bir kenarda bekletin.

Bu sırada bulgurunuz hazır hale gelecektir. Eğer kuru kaldıysa biraz daha kaynar su ekleyip biraz bekletin. Sonra bulguru rahatça yoğurabileceğiniz bir kaba alıp, salça ve baharatları karıştırarak hazırlamış olduğunuz sosu üzerine dökün. Siz yoğurdukça biraz katı olan bulgur açılacak ve nefis sos, tanelerin içine işleyecek. En az 5 dakika, vaktiniz varsa 10 dakika yoğurun. Bu aşamada bulgurlar benliklerini halen koruyor olmalı, yani lapa gibi birbirlerine yapışmamalı, çok da kuru kalmamalılar. Lapa olursa yapacak bir şey yok, ama kuru ise limon ve su ekleyerek açma şansımız olur.

Yeşillikleri soslu bulgura ekleyin ve parmaklarınızla kabaca karıştırın. Fazla yoğurup yeşilliklerin renklerini kaybetmemek gerek. Sonra 2 çorba kaşığı nar ekşisini ekleyin. 1/2 kavunu keserken çıkan suyu kısırın üzerine boşaltın. Varsa dondurma kaşığı ile kavunları güzel yuvarlaklar halinde kesin ve kısıra karıştırın, ancak karıştırırken bastırmamaya özen gösterin. Marul yapraklarını dizin, bastırmadan avucunuza aldığınız kısırı yapraklarının üzerine koyun. Bu şekilde ufak tepeler oluşturun. Yanına bir de şalgam açtınız mı keyfinize diyecek yok.

 

Kavunlu_Kisir IMG_7968wm

Haftanın Teşekkürü

Bu memlekete, bize halen çekirdekli, çekirdeğini ekince bostan verebilecek meyveler verdiği için teşekkürler…

Haftanın şiiri: Aşık Veysel’in halen ölüm üzerine diye algılanan şiiri Kara toprak’tan

Karnın yardım kazmayınan belinen

Yüzün yırttım tırnağınan elinen

Yine beni karşıladı gülünen

Benim sâdık yârim kara topraktır

İşkence yaptıkça bana gülerdi

Bunda yalan yoktur herkes de gördü

Bir çekirdek verdim dört bostan verdi

Benim sadık yârim kara topraktır

Haftanın tazeleri

Kızılcıklar oldu, selelere dolmakta..

Şeftaliyle son iki üç hafta en fazla.. Sonra tadı kaçacak.

İncir ise kendini göstermeye başladı..

Haftanın Sorusu

Refika’dan Hızlı Tarifler Programı’mın kitabı çıkacak. 10 dakikada doğranıp, pişirilip yemeğe hazır olan yemekler. Kapak konusunda bir türlü karar veremiyorum. Benim bebeğim gibi oldu ve sizden yardım istiyorum. Sizce bu üç kapaktan hangisi daha güzel? [email protected] adresine hangisini beğendiğinizi atabilir misiniz?

HIZLI TARIFLER GAZETE   HIZLI TARIFLER GAZETE  HIZLI TARIFLER GAZETE