REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Dondurma Yapmanın 7 Yolu

Dondurma yaparken farklı yollar ve bu yolların sağladığı farklı lezzetler var. İşte dondurma yapmak isteyenlere seçip, beğenip, uygulamaları için benden öneriler…

Şunu söyleyebilirimki herhangi bir şeyin dondurmasını mı yapmak istiyorsunuz, likit hale getirin, çırparak yavaş yavaş soğutun. Yarım saatte bir donana kadar buzdolabından çıkarıp çırparak, donarken içine hava alacak şekilde. Dondurma hazır. Bu mantıkta farklı temeller kullanılarak yapılabilecek dondurmalar…

 

 1. Sahlepli uzayan dondurma:

  Sahlep müthiş bir kök. Orkidenin toprak altındaki yumruları diyebiliriz. Sütü uzatan, sertleştiren bir forma sahip. Meşhur uzayan dondurma yapmak isterseniz, bu topraklara özgü bir tarif geliştirmek isterseniz kullanacağınız malzeme sahlep olmalı. Ancak sahlep yabani bir kök olduğu için bulması zor ve pahalı. Daha da önemlisi bunu gözden çıkarsanız bile yanlış ve arsız toplamadan dolayı azalmakta olan bu orkidelerin kaybolmasına sebep olmuş gibi hissedebilirsiniz. Tam da bu sebepten sahlepli dondurmanın harikalar yarattığını düşünmeme rağmen iki senede bir kez yaparım. 1 litre süte, 2 su bardağı su, yarım kg toz şeker ve 1 çorba kaşığı salep koyun karıştırarak 1 taşım kaynatın. Oda sıcaklığına düşünce derin donrucuya üstü kapalı olarak koyun. Karıştıramayacağınız kıvama gelene kadar her yarım saatte bir çırpıcı ile 2 dakika karıştırın.

 2. Refikaca lokumlu dondurmalar:

  Bu aslında benim buluşum bir tarif. Bunun en önemli özelliği lokumu lokum yapan tartarik asit sorbeye daha “gırç gırçımsı” ve güçlü bir form veriyor. Düz meyve suyuna -mesela nar suyu- veya süte şeker yerine lokum ekleyin.  Ve kısık ateşte eriyene kadar karıştırarak pişirin. Kıvam alana kadar yarım saatte bir çırpma işlemini yapın.

 3. Frozen:

  Mini yoğurt kabı içinde de yapabilirsiniz, kurabiye kaplarında da. Dilediğiniz meyvelenin püre halini ya da pekmezli kaynar tarifimi koyup buzdolabına yerleştirin. 2 saat sonra biraz donunca tutma çubuklarını yerleştirin. Bu tip dondurmalarda içeride çırpılmış hava olmadığından ancak ve ancak yalanarak yenebilir. Isırmak, top çıkarmak mümkün olmayacaktır. Dondurmanın en kolay ve tembel işi olanıdır. Burada son zamanlarda sütten uzak duranlar hindistan cevizi suyu, badem sütü gibi farklı opsiyonlara da gitmekte…

 4. Ice-cream buzlu krema:

  Krema bazlı dondurmada mantık olarak çırptıkça kabaran kremanın içine süt ve diğer içeceklerden daha fazla hava alabildiği için daha rahat ısırılabilip, daha yumuşak olması mümkün. Vanilyalı bir dondurmayı bu şekilde yapmak istediğinizde iç içe geçebilen iki kaseden büyüğüne tuzlu su doldurun. Küçüğü büyüğün ortasına yerleştirip buzlukta dondurun. Su donunca kaseleri çıkartıp küçük kaseye krema, süt, şeker, vanilyayı ekleyin. 15 dakika boyunca mikser ile çırpın. Kabına alıp buzluğa atın.

 5. Klasik sorbe:

  Şekerli su ile meyve püresi veya, sulu bir meyve ise direkt meyvenin suyunu sıkıp şeker ile karıştırıp ve yine yarım saatte bir çırparak buzdolabının derin dondurucusunda yapabilirsiniz. Osmanlı şerbetlerinin Avrupa’ya taşınıp form değiştirmiş halleri aslında. Meyvelerin öz tadlarını serinken almak daha kolay oluyor, sorbeler doğru kullanıldığında en çok bu işe yarayabilir. Limon sorbesi oda sıcaklığında sıkılıp tadına bakılan limondan çok daha kuvvetli bir tad ağızda bırakabilir. Bu tarifi şimdilerde şeftaliyle, böğürtlenle, mevsiminde trabzon hurması ile yaptığınızda müthiş oluyor.

 6. Yoğurt bazlı dondurmalar:

  Benim yoğurt bazlı dondurmalara ciddi bir ön yargım vardı. Biraz kırıldı demeliyim. Özellikle, hurma ve kakao gibi lezzetlerle birleştiğinde iyi bir dengeye oturtabiliyor. Halen çilek, vişne gibi kendi ekşisi olan meyvelerde iki ekşinin uyumu ile ilgili dertlerim var. Muz ve hurma ile yaptığım favorim oldu. Muzu, çekirdeksiz hurmayı ve yoğurdu mutfak robotunda pürüzsüz bir kıvama gelene kadar çekin. Derin dondurucuya üstü kapalı bir şekilde koyun. Her yarım saatte bir çırpma işlemini yapın.

 7. Kefir bazlı dondurmalar:

  Şu an bu dondurmalar bizim mutfakta deneme aşamasındalar, sonuçlar hiç fena gözükmüyor. Yoğurdun ekşiliği olmadan, sütün bünyeye yaptığı ağırlığı kefir mayası ile kırıp, hem daha az kalorili hem de akışkan dondurmalar çıktı bile. Yapım süt ile aynı.