REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Çiçekli Lezzetlerle Annelere Sürprizler

Annem bana pek çok şey öğretti. Daha önemlisi bana klasiğin dışında düşünebilmeyi, neden olmasın canım diyerek hiç olmayacakmış gibi gözüken hayallerin gerçek olmasını sağladı, olabileceğini göstererek benim bugünkü kararlarıma örnek oldu.

IMG_4930 

Klasik akımdan farklı düşünmek hem bir hediye hem de kara büyü gibi bir şey. Bu fani dünyada mütemadi bir yabancılık ve farklılık hissini yanında getirir. Öte yandansa ezberi bozup, dünyayı değiştirebilme gücü verir. İşte bu arafta hali, beni ben yapan anneme borçluyum.

Annem ilk İstanbul’a geldiğinde bir taş binada yaşamak adına bütçesi elverdiği yere, ta bir ucuna giderek -ki o zamanın şehir dışı sayılabilecek- Küçükçekmece’ye yerleşmiş.

Ben bu sayede şehrin içinde ama armut, kiraz, kayısı, nar, zeytin ve turunç ağaçlarının olduğu bir evde büyüdüm. Hepsinin çiçek açmasını, mevsimlerin farkını hissedebileceğim bir yerde…

Daha geçenlerde, sen özlemişsindir diyerek boyum kadar erguvan dalları getirmiş. Atölyeden çıkmıyorsun, bari çalışırken keyfine var diye. Etrafını da mor salkımlarla süslemiş. Ben de bu haftayı onun farklı zamanlarda gösterdiği, öğrettiği çiçekleri ona geri veren yemekler, atıştırmalıklar yapmak istedim.

Sizin de anneniz sağ ise ona, değil ise kendinize, onun yukarıda bir yerlerden sizi izlediğini hatırlayarak yapabilirsiniz.

Önemli not: Kucağımdaki bütün çiçekler Kuzguncuk’taki peysaj yapılmaktan kendini kurtarmış boş bir arsadan. İşte İstanbul’un gerçek bereketi. O da bir anne gibi… İstanbul’un, annemin ve tüm annelerin anneler günü kutlu ve mutlu olsun.

Refika 2

 

Kekik Çiçekli Karabiberli Bonfile

Kekik Çiçekli Karabiberli Bonfile

Annem, “ben soslu domatesli bonfileden başka bir şey bilmiyorum, yapsam ne güzel olur” diyordu. Ben de ona restoranların bir dönem klasiği olan biberli bonfileyi üzerinde kekik çiçekleri açmış bir şekilde pişirip, sürpriz yapmak istedim.

Bonfileleri tavada pişirip kenara alın. Sosu için tavaya tereyağı ve un koyup biraz kavurun. Et suyu ve tane dört renk biberi de ekleyip kavurmaya devam edin.

Annenize ikram için güzel bir tabak seçin, bonfileleri koyun ve üzerine sosu dökün. Üstüne kekiklerin çiçeklerinden serpip onun yüzünü gülümsetin.Çiçekli Buzlar 4

Çiçekli Buzlar

Menekşe, mor salkım, akasya, ebe gömeci gibi yenilebilir her türlü çiçekten çok güzel buz küpleri yapabilirsiniz. Çiçekleri buzluklara serpiştirin, üzerine su koyup derin dondurucuya atın. Anneler gününde güzel bir içeçek hazırlarken bu içine bu buzlardan atıp hem lezzetlendirebilir hem de renklendirebilirsiniz.

Keçi Peynirinin Çiçeklerle Aşkı

Keçi Peynirinin Çiçeklerle Aşkı 2

Keçi peynirine incecik doğradığınız kabak çekirdeği ve bademleri koyup, iyice karıştırın. Bir minik kaba streç film koyun ve keçi peynirini içine iyice yayın. Altına bir tabak koyup, kek çıkarır gibi ters çevirerek peyniri tabağa alın. Üzerini kabak çekirdeği, badem ve yenilebilir çiçeklerle süsleyip yanına da milföy hamurundan yaptığınız örgü şeklinde çıtırları koyup servis edin.

Çiçeklerle Bezeli Gül Sulu Muhallebi

Çiçeklerle Bezeli Gül Sulu Muhallebi 3

Hazır gül vakti gelmişken bir de gül şerbeti anlatmak isterim. Bir avuç gül yaprağı, bir avuç toz şeker şeklinde bir kavanoza sıra sıra dizin ve üzerine limon sıkın. Birkaç gün güneşte bekletip, süzün. Nefis kokulu gül şerbetiniz hazır. Muhallebi için hazırladığınız gül şerbetine nişastayı koyun ve 15-20 dakika kısık ateşte karıştıra karıştıra pişirin. Kaynayıp kıvam alınca 2 dakika daha kısık ateşte pişirmeye devam edin. Muhallebinizi bardakların yarısına kadar pay edin. Soğuyunca buzdolabına alın ve 2-3 saat bekletin. Çıkarınca üzerine gazoz koyup mürver, ebe gömeci çiçekleriyle süsleyin. Kaşığı daldırıp güzelce muhallebisinden, gazozundan ve çiçeğinden bir lokma alınca çok mutlu olacağınıza eminim.

Gelincik Gizlenmiş Jöle

Bu tarifi yaparken Changa Restaurant’ın ortakları Savaş Ertunç ve Tarık Beyazıt’ın Büyükada çiçekleriyle yaptıkları, begonyalı bir jöle tarifinden ilham aldım. Küçük bir tencerede toz şekeri su ile çırparak eritin. Üzerine yaprak jelatini koyup jelatinler suda yumuşayıncaya kadar bekletin. Ardından altını açıp jelatin eriyene kadar ısıtın. Yuvarlak bir kaseye streç film yerleştirip. Üzerine biraz soğumuş karışımın yarısını dökün. Temizce yıkadığınız gelinciği de baş aşağı yerleştirin. En son kalan karışımı da döküp gelinciği karışıma gömün. Bu şekilde buzdolabında 1-2 saat bekletince sertleşecektir.

Dilediğiniz bir keki kasenin büyüklüğünde, daire şeklinde kesin ve jölenizi ters çevirerek bu kekin üzerine çekin. Dilediğiniz yenilebilir çiçekle yapabilirsiniz. Biz gelincik koyarak yaptık mutfakta. Onun bize bakan kırmızı yüzü içimizi ısıttı.

 

Gelincik Gizlenmiş Jöle