REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Buz Gibi Bir Karpuz, Yanına Biraz Da Beyaz Peynir-Hürriyet Cumartesi

Çocukluğumdan beri yediklerimin, oyuncaklarımın, gökyüzündeki bulutların, ağaçların hep bir insanlaştırılmış karakterleri vardır. Kimi zaman dostum, düşmanım kimi zaman aşık olduğum olmuştur… Hayat hızlandı vakit azaldı ama halen o çocuk içten içe konuşuyor zaman zaman.

Size eski dostlarımdan, karpuz ve kavundan bahsetmek isterim. Karpuz: 80’lerin en havalı meyvesi. Kabakgillerden, kendini sıkıcılıktan sıyırmış özel bi meyve. Eni ile boyuyla, kırmızı içi, yeşilin en güzel tonlarından paltosuyla bilmeceye, şarkıya konuk olmuş. Masaya çıktığında herkesin dikkatini çekerdi. Ara öğünler, ana öğünler, tuhaf tariflerle yemekleri geçirme dönemi yokken karpuz tek meyveydi yemeklerin yerini alabilen.

Herkes karpuzu sever diye ben kavun için üzülürdüm. Kavun o muhteşem kokusu, sakin renkleriyle, güzelliğiyle adeta bağıran karpuzun gölgesinde kalırmış gibi gelirdi bana. Kendimi de kavunla özdeşleştirir, kavun ve karpuz olduğunda kesinlikle kavun yerdim. Hatta ortadan yenirken kenarları seçerdim ki ortasını başkaları yeyip kavuna bayılsınlar. O da hak ettiği yeri bulsun…

IMG_7968wm

Evet yıllar yıllar geçti belki de bu sebepten kavunu, kısırda, inanılmaz salatalarda, kurutulmuş etle, hatta mercimekle, çekirdeklerinden yaptığım içeceklerde, ürettiğim onlarca tarifte kullanarak, sevdirmek için elimden geleni yapmaya çalıştığımı fark ettim.

Kendi kendine yeten, 80’lerde Fenerbahçeyi tutan mahallenin çekici popüler çocuğu karpuzu biraz başıboş bırakmışım. Tabii bu arada yurt dışından passion fruitler, mangolar gelir olmuş. Karpuz da yaz-kış, bolca bulunur olmaya başlayınca sıradanlaşmaya başlamış.

Oysa karpuz modası olmayan, geçmeyen bir klasik. Yeşillikli salatası da güzel, geliştirilebilecek başka başka tarifler de ama sadesi başka güzeldir. Onun da en iyi arkadaşı güzel bir beyaz peynir, başkası değil! Ne kaşar, ne tulum…

Eski dostlardan karpuzun şimdi tam zamanı. Güzel, buzdolabında soğumuş bir karpuz ve yanında gerçek bir Ezine peynir en güzel hazırlanmış yemekten çok daha mutlu edebilir bu sıcak günlerde hepimizi.

Karpuz peynir ikilisini yemeden yemeye farklılıklar olabilir. İşte bizim mutfaktan karpuz peynirin halleri…

1)    Şişe dizip akşam üstü atıştırmalığı yapmak! Biraz karpuz, peynir, nane, ekmek ve çörekotu ile…

_N6A2247wm

2)    Ekmek arası ince tost ekmeklerini kesip, fırında kıtırdatıp bir dilim beyaz peynir, bir dilim karpuzla sandviç yaptığınızda çok yaramaz bir atıştırmalık oluyor.

_N6A2242wm

3)    Karpuz gazpaçyo deyince tamam ama karpuz çorbası deyince korkutan bir tarifim var. Geçen yıl verdiğim, tariflerim içinde en çok tepki alan, neden olduğunu hiç anlayamadığım, çok sade ve masum bir tarif…Karpuzu blenderdan geçirip peynir, nane ve ekmek ile başka türlü yemek…

Karpuz_Corbasi

4)    Karpuzla, beyaz peynir ve naneli bir salata. Üzerine biraz zeytinyağı ve balsamik sirke ile…

_N6A2236wm