REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Mutfakta Pişenler


Refika’nın Mutfağı’nda sadece yemek pişmiyor. Türk mutfak anlayışında yepyeni projeler ve fikirler bu mutfakta kısık ateşte  olgunlaşmaya devam ediyor. Bizim için yaratıcı yemek projeleri üretmek Boğaz’da balık ekmek yemek gibi vazgeçilmez…

“Balkon Bahçeciliği” atölyesiyle başlayan bu paylaşım ve ortak öğrenme hikayesi “Salça Atölyesi” ile devam etti. Gelecekte düzenlenecek atölyeler hakkında bilgi ve program için ana sayfanın sağ altında bulunan elektronik posta listesine kayıt olabilirsiniz. Ayrıca resmi facebook sayfamızdan bizi takip etmeniz de yeterli olacaktır. www.facebook.com/refikaninmutfagi

İmece Yemek ve Yaşam Atölyesi – MANİFESTO

Son yıllarda yabancı mutfak kültürünün çok fazla öne çıkartılarak ithal edilmesi, bu yeni yemek kültürlerinin toplumsal olarak ilgi çekici bulunup benimseniyor olması, Türk mutfağının vazgeçilmez ögelerinden biri olan imece usulü yemek üretiminin diğer anonim ve geleneksel zenginliklerimizin unutulması gibi hor görülmesine sebebiyet veriyor. Şehirleşmeyle beraber geleneksel mutfağımız ne yazık ki yok olmaya yüz tuttu. Kısaca bir “yerelden” ve “yöreselden” kopuş süreci yaşıyoruz. Bizi biz yapan unsurlar uçup gittikçe fakirleşiyoruz, en önemlisi kendimize yabancılaşıyoruz.İşte imece usulü mutfak atölyeleri bu duruma bir karşı duruştan öte bir çıkış yolu/alternatifi olarak hayata geçiriliyor. Burada turşudan, peynire, erişteden, sirkeye, salçadan, sucuğa gibi bir dolu insanın bir araya gelerek, konuşarak, eğlenerek ve yardımlaşarak ürettikleri yemekleri global üretim/tüketim sistemine rağmen ayakta tutmaya çalışıyoruz. Var olan imece usulü yemek üretim kültürümüzü korumak günümüzde yeniden keşfedilen “yerel” kültürleri yaşatmak adına da çok önemli bir adım oluyor. Dostların, mahallelinin, akrabaların bir araya geldiği, her türlü duygunun paylaşıldığı bu muhteşem imece üretim şekli, atölyelere katılacakların birer gönül elçisi olmasıyla da anonim olarak paylaşılmaya, anneden kızına, anneanneden torununa yaşamaya devam ediyor.Yardımlaşmanın, dostluğun ve sımsıcak mahalle dayanışmasının yaşamlarımızdan eksik olmaması en büyük dileğimiz.

GEÇMİŞ ETKİNLİKLER

∞∞∞ Salça Yapabilme Atölyesi ∞∞∞

salca

Şimdi tam da salça yapma zamanı! Kimimiz aile büyüklerimizin yapışını hatırlar satın aldıklarımızla arasındaki lezzet farkını bilir tatlısından hüzünleniriz. Kimilerimiz tatil dönüşü yol üzerinden köy salçalarımızı alır, köylülerin yaşadığı hayata, bu tazeliği kışa taşıyabilmelerine özeniriz. Ama hiçbir şekilde bu gelenekleri şehir hayatında biraz emekle hayata tekrar geçirebileceğimizi düşünmeyiz. Bu duygularla İmece Yemek ve Yaşam Atölyesi olarak biz şehir insanlarının bu adeti sürdürülebilir kılma yollarını araştırdık. Farklı salça yapma tekniklerini birbirleri ile kıyasladık.

El birliği ile 4 saatte hem domates hem de biber salçası yapacağımız ve çok daha fazlası ile ilgili bilgi edinebileceğimiz bir atölye oluşturduk. Bu atölye bugüne kadar katıldığınız hiçbir yemek atölyesine benzemeyecek! İmece ruhunun ve paylaşımının bedeninizi çalıştırıp ruhunuzu rahatlattığını hissedeceksiniz. Kazanlar karıştırılıp, hikayeler paylaşılacak.

Bununla da kalmayıp evinize birlikte yaptığımız salçalardan götürüp sevdiklerinize bir sürü yemek yapma imkanınız olacak.

 ∞∞∞ Balkon Bahçeçiliği Atölyesi ∞∞∞

balkon bahceciligi

23 Nisan 2011, Cumartesi günü Kuzguncuk Bostanı’nda gerçekleştirildi.Balkonunuzda mini bir bahçe oluşturmaya ne dersiniz? Mesela mutfağınızda salatanızı hazırlarken şöyle uzanıverip bahçenizden bir dal fesleğen,nane,maydonoz koparıp salatanızın üzerine serpiştirivermenin zevkini ve keyfini yaşamak istemez misiniz? Kırsalda yaşıyorsanız evinizin önü zaten bahçe bostandır size öğretebileceğimiz bir şey yok belki sizden öğreneceklerimiz olabilir…Şehirde bahçeli bir evde yaşıyorsanız çok şanslı sayılırsınız ve bahçenizin bir köşesini bostana dönüştürmenize yardımcı olabiliriz. Ama benim sadece küçücük bir balkonum var diyenlerdenseniz bu imkanınızı şansa dönüştürmeyi teklif ediyoruz.Balkonlarınızı bahçeye dönüştürebileceğiniz bu atölye çalışmasında öncelikle kolay çimlenebilen ve gelişen tohumlar hakkında bilgi vereceğiz,tohumdan fide elde etme sürecini uygulamalı olarak göstermeye çalışacağız,tohum ekimi ve fide dikimi uygulaması yapacağız,fide şaşırtılmasını öğreteceğiz,sulama yöntemleri hakkında bilgi vereceğiz ve genel konsept olarak da saksıda bitki yetiştirmenin püf noktalarını eğlenceli bir şekilde paylaşacağız. Bu paylaşımın sonucunda katılımcılar,tarafımızdan  sağlanan farklı tohumları ektikleri 2 saksı ile balkon bahçelerinin ilk ve önemli adımını atmış olarak ellerinde saksıları ile evlerine döndüler.