Salata Sosları

Salata Sosları

1)Salataya Temel Sos

Bu tarif evlerimizde en çok kullandığımız, klasik bir sos tarifi. Fakat bu sosu genelde göz kararı ayarlıyoruz yahut da oran bilmediğimizden ya yağı fazla oluyor veyahut ekşisini kaçırabiliyoruz. Salata sosunda yağ ve asit dengesi açısından 1’e 3’lük bir altın bir oran söz konusu. 3 çorba kaşığı zeytinyağı kullandığınız bir sos için 1 çorba kaşığı limon suyu ideal olandır. Salatanızın miktarına göre sosu arttırırken de bu oranda arttırırsanız mükemmel sonuçtan şaşmamış olursunuz. İstediğiniz kadar tuz ekleyebilir ardından da keyfinize göre karabiber, pulbiber, kekikle çeşniledirebilirsiniz.

2)Pekmezli Sirkeli Sos

Bu sosun daha havalı bir ismi de olabilir. Pekmezli vinaigrette mesela… Fransızlar vinaigrette olarak yağ ve sirke karışımını temel olarak adlandırırlar. Buna eklenen üçüncü bir şey de tadını verir ki o da balsamik sirkesidir. Pekmezli salata sosunun özelliği vinaigrette sostaki balsamik sirkenin salataya kattığı özelliği pekmez ile yani bizim yöntemlerle yapması. 1 çorba kaşığı pekmeze, 1,5 çorba kaşığı sirke ve 3 çorba kaşığı zeytinyağı ekleyin; son olarak da 1 tatlı kaşığı karabiber ve istediğiniz miktarda da tuzu eklediniz mi tatlı ekşi kıvamda sosunuz hazırdır.

3)Yoğurtlu Hardallı Sos

Malum daha az kalori almak her geçen gün daha da önemli oluyor. Kimilerimiz elini değmezken kimilerimiz de mayonez kavanozunu masadan eksik etmiyor. Mayonez ile yapılan en güzel ve belki de dünyada en çok bilinen salata Sezar salatadır. Aslında salatanın olayı bu sostur. İşte bu sos, mayonez kullanmadan yağsız bir yoğurtla ne yapılır diye düşünmekten çıktı.

Aslen tüm lezzetini ve yağ ihtiyacını yoğurttan alıyor. 8 çorba kaşığı yoğurdu, 1 çorba kaşığı taneli djon hardalı, ¾ adet limonun suyu ve 2 tatlı kaşığı nar ekşisi ile iyice karıştırın. 1’er çay kaşığı karabiber ve pulbiberi, 1 adet portakalın kabuğunu da rendeleyin ve yoğurda ilave edip, karıştırın. Tuz oranını ağız tadına göre ekleyin.

 

Refika'nın Yemek Okulunu Gördünüz mü?
Placeholder

Benzer Yazılar