Refika Usulü Eggs Benedict

Refika Usulü Eggs Benedict

İşe önce hollandez sosu yaparak başlayın, bunun için 100 gram tereyağını küçük bir sos tenceresine koyup 3-4 dakika kaynatın ve üzerinde biriken köpüğü alın. Çok fazla kaynatıp, yağın yanmaması için biraz dikkatli davranın. Bu şekilde sade yağ elde etmiş olacaksınız. Bir kenara alıp soğuması için bekletin. Çelik bir kâseye iki yumurtanın sarısını koyun. Bir tutam tuz ve bir çorba kaşığı beyaz şarap sirkesini ekleyip, çırpma teliyle çırpın. Hollandez sosun tam kıvamında olması için ısı gerektiğinden, bu işlemi iki şekilde yapabilirsiniz. Birincisi, benmari usulü; yani sıcak su dolu bir kasenin üzerine başka bir çelik kâse yerleştirerek çırpma işlemini bu şekilde devam ettirmek.

Poşe yumurta kızarmış simit kurutulmuş et ve hollandez sosun ahengi:

Yumurta sarısı hafif kabarmaya başladığında, yaklaşık dört-beş dakika sonra, hazırladığınız sade yağı ince bir ip gibi yavaş yavaş döküp karışıma yedirin. Bir adet buz parçasını bu ekleyin. Bu aşamada birinin size yardım etmesi gerekebilir. Karışımı, mayonezden daha sulu ama daha sosumsu bir hal alana kadar çırpın.

Poşe yumurta için geniş bir tavaya bir parmak kadar sıcak su koyun, bir çorba kaşığı sirke ekleyin. İki yumurtayı  dikkatlice suyun içine kırın. Bu şekilde 5-6 dakika yumurta beyazı opak bir hal alana kadar pişirin, sarısının üstü tam kaplanmadıysa pişerken kaşık yardımıyla sıcak suyu ara ara üzerine ekleyin. Bir simidi ortadan enlemesine ikiye kesin ve kızartın. 8-10 parça kurutulmuş eti de az zeytinyağında gevrekleşene kadar 1-2 dakika pişirin.

Servis tabağına önce simidi, ortasındaki boşluğa kurutulmuş etleri son olarak da iki pişmiş yumurtayı koyun ve üzerine hazırladığınız hollandez sostan gezdirin. Biraz taze bebek roka ve kekikle afiyetle yiyin.

Refika'nın Yemek Okulunu Gördünüz mü?
Placeholder

Benzer Yazılar