Narlı Ispanaklı Yumurta

Narlı Ispanaklı Yumurta

Yorgun argın eve geldiğim bir akşam çıkan bu tarif pazardan aldığınız ama fırsat bulup yapamadığınız ıspanağın hem hayatını kurtarabilir hem de kendinize 5 dakikada bir ziyafet anlamına gelebilir.

Ispanağa oran vermek çok zor bağdan bağa çok farketmezle beraber tavaya koyduğunuzda 4 parmak üstüne çıkacak ve bütün tavayı kaplayacak kadar diyebiliriz. Biliyorsunuz ıspanak çok süner. Ben 4 kökten yaptım. Kökleri ince ince, yapraklarını ise 3 parmak kalınlığında kabaca doğrayın.

 

Tavaya 2 çorba kaşığı zeytinyağı koyun ve ıspanakları ekleyip 1-1,5 dakika, renkleri güzelce parlayana kadar kavurun ama iyice yumuşayıp yeşil rengini kaybetmemeli. Ayrıca yumurtayla da pişeceğini unutmayın. Ispanakların arasına yumurtalar için 3 tane göz açın ve yumurtaları içine kırın. Sarılarını zedelemeden, bütün halinde olan beyazını da ıspanakları banarak tüm tavaya yaymaya çalışın. Yani her ıspanak parçası yumurtanın akından nasibini alsın. Üzerine 1’er çay kaşığı tuz ve karabiber serpin. Yumurtaların beyazı pişip, sarıları bandırmalık kıvamda oluncaya kadar pişirin. Bu aşamada tava en kısıkta olsun.

 

Yumurta sıcak tavaya düşmeli ama yavaş yavaş pişmeli. Ardından ocağın altını kapatıp üzerine 2 çorba kaşığı nar tanesini serpin. Narın pembesi, ıspanağın yeşili ve yumurtanın sarısıyla, beyazı tavada harika bir renk cümbüşü oluşturacak. İçinizden fotoğrafa bakıp ıspanak, nar, yumurta ne alaka diye geçebilir. Ama incirin içindeki çekirdeğin yarattığı çıtırtı gibi bir çıtırtı, ılık bir sululuk ve tatlılık katıyor ki yapıp tatmadan tarif edilemez. Son olarak üzerine bol limon sıkıp karabiber serince yeme de yanında yat oluyor.

Refika'nın Yemek Okulunu Gördünüz mü?
Placeholder

Benzer Yazılar