Kıymalı Makarna

Kıymalı Makarna

Evet kıymalı makarnayı hepimiz yapıyoruz ve çok seviyoruz ama temel malzemelerle ve birkaç ipucu ile sıradan bir kıymalı makarna değil mükemmel bir kıymalı makarna yapabileceksiniz. Buyrun tarifini…
Yarım paket spagetti
250 gr dana döş çift çekim kıyma
2 adet soğan
15 dal maydanoz
Yarım kavanoz domates püresi(200gr)
1,5 tatlı kaşığı tuz
1,5 tatlı kaşığı karabiber
1,5 tatlı kaşığı pul biber
1 dolu tatlı kaşığı tereyağı

 

Tencereye makarnayı haşlamak için 1,5-2 litre su koyun ve kaynatın. İçine birkaç tutam tuz atın. Bir paket spagettiyi tezgaha vurarak tepesinden açın. Bu şekilde açınca paket kenarından yırtılıp makarnalar sağa sola dağılmıyor. Yaklaşık yarısını tencereye atıp kapağını kapatın. Makarnayı ekleyince suyun sıcaklığı düşüyor ve ne kadar çabuk tekrar kaynarsa makarnanın yapışması o kadar azalıyor. Bu yüzden kapağını kapatmak önemli. Makarna kaynarken başka bir ocakta büyük bir tavanın altını açın.

 

Isınmış tavaya 250 gr çift çekim dana döş kıymayı elinizle biraz parçalayarak koyun. Spatula ile kıymayı iyice yayın. Kıymalar yüksek ateşte kavrulurken 2 adet soğanı küp küp doğrayın. Kıymayı arada çevirin. Kıymanın tamamının rengi dönünce soğanları içine ekleyin. Soğan oranı gözünüze çok gelmesin. Soğanlar hem küçülecekler hem de kıymanın lezzetini arttıracaklar. Soğanlar rengini kaybedip şeffaf hale gelinceye kadar arada karıştırarak kavurmaya devam edin. Tavayı ocağın büyük gözüne alıp, yarım kavanoz domates püresini ekleyin. Soğanın ve kıymanın tavaya bıraktığı lezzetleri domates suyu ile sıyırın.

 

Eğer ev yapımı püreniz yoksa hazır domates pürelerinden de 1 küçük paket kullanabilirsiniz. Üzerine, 1,5 tatlı kaşığı tuz, karabiber ve pul biber ekleyin. 1 dolu tatlı kaşığı kadar da tereyağını ekleyin. Domates püresi değil taze domates rendeleyip yapacaksanız biraz daha uzun pişirmekte fayda var. Zira püreler yarı pişik olduğu için uzun uzun pişirmeye gerek yok. Kıymanın yaklaşık 3’te 1’ini bir kaseye ayırın. Bunu en son üzerine ekleyeceksiniz. Haşlanmış makarnayı maşayla birlikte direk süzmeden tavaya alın. Makarnanın haşlama suyunu dökmeyin hemen, nişastalı olduğundan gayet kıvamlı ve lezzetli oluyor, tat vermesi için biraz daha kullanabilirsiniz sosla birleştirirken.

 

Makarnanın tamamını tavaya alıp kavurmaya devam edin. Suyunu çektikçe üzerine haşlama suyunda birkaç kepçe ekleyin. Suyu ilk ekleyince makarnayı biraz cıvık yapacaktır ama su sayesinde hem daha uzun süre sıcak kalacak hem de makarnanın gözenekleri hala açık olduğu için tavadaki lezzeti güzelce içine çekebilecek. 15 dal maydanozu kabaca doğrayın ve makarnaya ekleyin. İri olunca maydanozlar ben burdayım diyor ve makarnayı hafifletiyor. Maydanozu ekleyince çok ölmesinler diye altını kapatın. Makarnayı kasesine alıp üzerine de kenara ayırdığınız kıymayı yerleştirin. Üzerini maydanoz, dilerseniz kekik veya fesleğenle süsleyin. En lezzetli kıymalı makarna emrinize amade.

Refika'nın Yemek Okulunu Gördünüz mü?
Placeholder

Benzer Yazılar