Karizmatik Vejetaryen Beğendi Tarifi

Karizmatik Vejetaryen Beğendi Tarifi

İşte size vejetaryen bir beğendi, üstelikte çok karizmatik.

Altı enginar püre, üstü iç bakla. İki orta boy soğanı iki milim kalınlığında şeritlere ayırın. Üç çorba kaşığı zeytinyağı eklediğiniz tencerede iyice pembeleşip, kendini bırakana kadar çevirin. İki büyük soyulmuş enginarı dörder parça halinde doğrayın ve üç diş sarımsakla tencereye atın. Bir çay kaşığı tuzu da ekleyip, bu şekilde kenarları renk değiştirene kadar pişirin. Üstünü kapatacak kadar su ekleyip, tencerenin kapağını kapatıp pişirin. Enginarlar piştikten sonra, fazla suyunu süzüp kevgirden veya el blenderinden geçirip, püre haline getirin. Böylece yemeğimizin enginarlı püre kısmı tamam.

Diğer yandan sekiz dilimlik küpler halinde iki orta boy soğanı doğrayın ve üç çorba kaşığı zeytinyağı koyduğunuz tencerenizde iki dakika pişirin. Şoklayıp, kabuklarını soyduğunuz baklaları ekleyip biraz karıştırın. Üç bardak sıcak su ve istediğiniz kadar tuz ekleyin. Ayrı bir lezzet katmak için et suyuyla de pişirebilirsiniz. Pişmeye yakın, ocaktan almadan önce 1/3 demet dereotunu hafifçe doğrayıp, ekleyin. 
Enginar pürenizi bir tabağa yayın ve sızma zeytinyağı dökün. Pişirdiğiniz baklaları soğanını almadan, kalan suyunu da süzerek pürenin üstüne yayın. Biraz balsamik sirke gezdirip, bir tutam da karabiber ekleyip servis edebilirsiniz.
İç baklanın kalan soğanlı suyunu sebze suyu 
olarak stoklayabilir, çorbada veya başka bir 
yemek için kullanabilirsiniz.

Malzemeler

Beğendi için,
2 orta boy soğan
3 çorba kaşığı zeytinyağı
2 büyük enginar
3 diş sarımsak
1 çay kaşığı tuz

Baklalar için;
750 gr bakla
2 orta boy soğan
3 çorba kaşığı zeytinyağı
3 su bardağı sıcak su
1/3 demet dereotu

Refika'nın Yemek Okulunu Gördünüz mü?
Placeholder

Benzer Yazılar